• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Küçük Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir ve Nelere Dikkat Edilir?

Küçük oturma odaları e dekorasyonu belli başlı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Bu ayrıntılara dikkat edilerek yapılan uygulamalar sonucunda oldukça şık mekanlara sahip olunur.

İçerik
  1. Küçük Oturma Odası Nasıl Döşenir ve Dekorasyon Örnekleri
  2. Mobilyalar ve Aksesuarlar

1Küçük Oturma Odası Nasıl Döşenir ve Dekorasyon Örnekleri

resim-5865

Küçük oturma odaları düzenleme ve dekorasyonu belli başlı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Bunlar dikkate alındığı sürece şık, zarif, kullanışlı ve hoş ortamlar yaratmak mümkündür. Bu detaylar arasında;

Işık ve renk; iç mekânda kullanılacak olan ışığı nötr tonlar da kullanmak görsel alanı genişletmek için en iyi yoldur. Mobilyanın görsel duvarlar ile birleşmesini de ışık geciktirir.  Küçük oturma odaları için kullanılacak olan yapay aydınlatmalar da tasarım konusundaki çözümler içinde yer alır. Genelde aşağı doğru baskılayıcı ışık veren sadece bir avize üzerinde durmak gerekli değildir. Konsol veya kabin, ayna, resim üzerinde aydınlatma sağlayan lamba apliklerin kullanımının yapılması gerekir. Özellikle zemin ve masa lambası kullanımı yapmak gölge oyunu oluşturmak şık mekânların oluşmasına olanak sağlar. Çok seviyeli aydınlatma ve ışıklı köşeler görsel anlamda yardımcı olur. Bu sayede küçük oturma odaları, salonlar, mutfak alanlarında genişletmek yapacaktır.

resim-5866

resim-5867

resim-5868

resim-5869

resim-5870

Küçük mobilya kullanımı; küçük oturma odası, küçük mutfak alanları için mobilya seçiminde uyan modellerin seçilmesi gerekir.  Dekore edilirken koltuk takımları, köşe takımları ve diğer mobilya seçimlerinde alanın büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Özellikle koltuk takımları ve köşe takımları konusunda küçük iki kişilik kanepe ve ince koltuk seçimi yapmak gerekir. Bu sayede alan daha ferah ve daha geniş gözükecektir. Bu detay mutfak tasarımları ve mutfak koltuk grupları içinde geçerlidir. Yani mobilya seçimi dekorasyon konusunda en önemli detaydır.

resim-5871

resim-5872

resim-5873

resim-5874

resim-5875

resim-5876

resim-5877

Gömme dolaplar; küçük oturma odası dekorasyonu fikirleri kapsamında dikkat edilecek diğer bir noktada gömme dolap kullanımıdır. Açık renkli, zarif kapaklı seçimler oldukça idealdir ve alanın daralmasının önüne geçer. Ayrıca gömme dolaplar ile birlikte sandalye, sehpa ve kanepe bacakları gibi detaylara da dikkat edilmelidir. Bunlarında açık renkli ve ince detaylara sahip modelleri olması gerekir.

resim-5878

resim-5879

resim-5880

resim-5881

resim-5882

resim-5883

2Mobilyalar ve Aksesuarlar

Koltuk takımları, mobilya, köşe grubu kapsamında seçilecek olan ürünlerin çekmeceli sandıklara sahip olmasına özen göstermek gerekmektedir. Şeffaf cam ve akrilik yapılmış mobilya dekorasyon konusunda yardımcı olacaktır. Şeffaf konsol, sehpa, sandalye, vazo görsel odasında kaybolur daha geniş bir ortamın yaratılmasına olanak sağlar. Küçük oturma odası dekorasyonu fikirleri kapsamında dikkat edilecek diğer bir noktada fonksiyonel mobilyaların kullanılmasıdır. Puf tuvalet masası olarak hizmet edebilir ve misafirler geldiğinde, ek oturma alanı yaratır. Genellikle bu puflar da depolama için alanda bulunur. Özellikle Amerikan puf modellerinde depolama alanı hemen hemen hepsinde bulunmaktadır.

resim-5884

resim-5885

resim-5886

resim-5887

resim-5888

resim-5889

Küçük alanlarda dekorasyon fikirleri için tavana kadar raflar ve dolapların da kullanımı yapılır. Bu sayede şık aksesuar kullanımı yapabilirsiniz. Aksesuarları raflara koyarak odanızı ya da mutfak gibi alanları daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

resim-5890

resim-5891

resim-5892

resim-5893

resim-5894

Aksesuar seçiminde önemli olan diğer bir detayda yastık kullanılmasıdır. Özellikle sade mobilya, zemin ve tavan tasarımı seçen kişilerin alanı renklendirmek için renkli yastık tercih etmeleri uygun olacaktır. Küçük salona sahip bir apartman dairesi ya da stüdyosu dairesinde odanın ortasına yerleştirilen mutfak ve yemek alanını kanepe ya da büyük tekli bir berjer ile bölerek de kullanabilirsiniz.

Ayna kullanımı; küçük odaların dekorasyon fikirleri kapsamında vazgeçilmez olan aksesuar aynadır. Aynalar, nesnelere ışık yansıtır ve çevreye görsel olarak hitap eder. Özellikle çok kalabalık olan oda alanlarında kullanılması uygun olacaktır. Ayna için serbest bir duvar seçilebilir. Duvarda uygun alan bulunmuyorsa dolapların, çekmeceli sandıkların, gömme dolapların, rafların, konsolların ya da diğer mobilyaların üzerine asılabilir. Bu seçim tamamen alanın genel dekorasyonuna göre yapılmalıdır. Aksi takdirde hoş olmayan alanların yaratılmasına olanak sağlar.

resim-5895

resim-5896

Oldukça küçük bir alan içinde dekorasyon yapacaksanız kesinlikle beyaz yoğunluklu mobilyaları ve aksesuarları tercih etmelisiniz. Bu sayede şık, huzurlu, ferah ve rahat ortamlara sahip olursunuz.

resim-5897

resim-5898

resim-5899

resim-5900

resim-5901

Bir kişi odaya girdiğinde gözler anında odanın güzel canlı resmini, fotoğraf veya posterini inceler.  Bunun aksesuar ve tablo seçimlerinde ilgi çekecek olan ürünlerin genel dekorasyona uygun şekilde seçilmiş olması gerekir. Bu sayede odanın tam olarak şıklığı ve dekorasyonu sağlanmış olur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...