• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Dekorasyonunda Halı Nasıl Olmalı?

Mutfak halısı seçiminde özellikle kir ve leke tutmayan modellerin tercih edilmesi gerekir. Bu tarz ürünler kolay şekilde çamaşır makinesinde yıkanabilir.

İçerik
 1. Mutfak İçin Halı  Nasıl Olmalıdır
 2. Mutfakta Kullanılacak Olan Halıların Nereye Serilmesi Gerekir?
 3. Renk Seçimi

1Mutfak İçin Halı  Nasıl Olmalıdır

Mutfak halısı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasında;

 • İlk olarak mutfakta halı ya da halıfleks koyulacak olan yere karar verilmelidir.
 • Halı koyacak olan yer tespitinden sonra ölçüm yapılmalı ve halının boyutu belirlenmelidir.
 • Halının ne tarzda, hangi ürün ile üretildiğine ve nasıl olması gerektiğine bakılmalıdır. Mutfakta genelde yolluk şeklinde halılar kullanılır, bu tarz ürünlerin yıkanabilir çeşitleri bulunduğu için daha kullanışlıdır.
 • Tasarımı ve rengini belirlemek gerekir. Perde rengi ile uyumu mutfak dolabı ile uyumu ve modern çizgilere sahip olması önemlidir.

Mutfaklar evlerde en çok kir tutan ve temizliğe en çok ihtiyacı olan bölgelerdir. Burada kullanılacak olan Dinarsu halıları ya da kaşmir halı modelleri ve çeşitlerinin yıkamaya uygun, kir tutmayan özelliğe sahip olması gerekir. Özellikle gelişen teknoloji sayesinde 2014, 2015 ve 2016 Dinarsu halıları üç boyutlu ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Toz toplama özelliği olmayan mutfak halı modelleri çeşitlerinin en uygun fiyatlara sahip olması da bütçe anlamında aileler için önemlidir.

-2

-3

Mutfak halıları modelleri içinden seçim yaparken kolayca süpürme özelliğine sahip olan, kiri ve pisi en az gösteren, çamaşır makinesinde yıkanma özelliğine sahip olan halıları tercih etmek gerekmektedir. Mutfakların zeminleri çok çabuk kir tutan zemin olduğu için mutfak halı çeşitleri içinden seçim yapmak önemlidir.  Örneğin; uzun tüyler sahip olan halılar mutfak için oldukça kullanışsız olacaktır. Uzun tüylerin arasına girecek olan kırıntılar ile uğraşmak kimse istemez, özelliklede çalışan bayanlar için büyük sorundur. Bunun için mutfak halıları 2015 ve mutfak halıları 2016 modelleri arasından seçim yapmak gerekir.  Ayriyeten mutfak için halı, mutfak için halıfleks ve yolluk seçiminde zeminde sağlam şekilde durmasına ve atılan her adımda kaymamasına dikkat etmek gerekir. Aksi olan seçimlerde düşme tehlikesi ortaya çıkacak ve pratik kullanım sağlanmayacaktır. Mürdüm rengi mutfak halısı ya da farklı renklerde halılar içinden kaymaz tabanlıların tercih edilmesi gerekir.

-4

-5

2Mutfakta Kullanılacak Olan Halıların Nereye Serilmesi Gerekir?

Mutfaklarda kullanılacak olan halıların masa altına serilmesi görünüm açısından tamamlayıcı bir unsurdur ama iş halı temizliğine gelince birçok zorluğun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Mutfaklarda bulunan halılar mutfakların zeminlerinin tamamını kaplar ise kullanışlı bir kullanım sağlamaz. Evlerde mutfak halı modelleri en sık mutfak tezgâhlarının önlerine serilir. Tezgâhların önüne halıların, yollukların ve halıflekslerin serilmesi oldukça mantıklıdır, çünkü tezgâhların önünde en çok zaman geçirilmektedir. Buralara serilecek olan uygun mutfak halıları hem şık hem de kullanışlı olur.

-2

-7

-2

-9

3Renk Seçimi

-9

-11

-12

Mutfakta kullanılacak olan halılarının ne olacağı mutfak perde uyumu ve mutfak dekorasyonu açısından önemlidir. Örneğin;

 • Sade şekilde mobilyası bulunan bir mutfakta canlı renklere sahip olan halı kullanımı mutfağın daha sıcak ve daha canlı görünmesine olanak sağlamaktadır.
 • Kahve tonlarında mutfak dolaplarına sahip olan mutfakta göre mutfak halısı arıyorsanız ve çok renkli bir halı tercihiniz değilse yine kahve ile alakalı tonlarda, nötr renklerde, bej renklerinde ve sütlü kahve tonlarında kaşmir mutfak halı modelleri içinden tercih yapabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta halı ile mutfak dolaplarının uygun olan tonlara sahip olmasıdır. Yani dolapta bulunan kahve ile halı üzerinde bulunacak olan kahve tonunun aynı olması en ideal seçim olacaktır.
 • Klasik desenlere sahip olan halılar ile kilimler mutfaklara yaşanmışlık ve gelen misafire davetkâr bir görüntü sergileyecektir.
 • Mutfak dekorasyonu turuncu tarzında sıcak tonlara sahip ise mutfak için halifleks, yolluk ya da halı modellerinde grilerin hâkim olduğu tonları tercih etmek en akıllı çözüm olacaktır.
 • Mutfak zemini koyu tonlara sahip ise halı modelinin açık tonlarda olması gerekir. Bu tarz dekorasyonlarda mutfağın koyuluğu ortadan kalkar ve mekânın ferahlamasına olanak sağlanır.
 • Mutfak halıları mutfak dolaplarının kapak rengi ile mutfak halı perde uyumu ile sandalyelerde kullanılan minder uyumu ile mutfakta kullanılan mutfak aletleri uyumu ile duvar da kullanılan fayanslar ile uydurularak eşleşebilmektedir. Örneğin; mürdüm rengi mutfak dolabı ile yine mürdüm rengi mutfak halısı ile kullanılacağı gibi, mürdümü tamamlayacak olan renkler ile de kullanılabilir.
 • Mutfaklarınız kendi gözünüzü sıkıcı, monoton ve sönük şekilde geliyorsa, alınacak olan halı size ve mutfağınıza en kaliteli enerjiyi katacaktır. Burada önemli olan mutfak için halı seçiminde dikkatli olmaktır. Ayrıca mutfak halısı modelleri fiyatları konusunda da oldukça dikkatli olmak halının özelliklerini dikkate alarak fiyat ile karşılaştırma yapmak gerekir.
 • Siyah ve beyazın uyumu ile tasarlanmış olan halı modelleri modern bir görüntüye sahiptir. Mutfak dolapları ile uyumlu olduğu sürece de hemen hemen her mutfağa yakışır.
 • Mutfağınıza hâkim olan rengin tam anlamı ile zıttını seçerek kontrast yaratmak mümkündür. Bu şekilde modern ve çarpıcı bir görüntü kazanılabilir.
 • Mutfak halısı konusunda göze çarpma istiyorsanız kesinlikle zemin renginin birkaç ton koyusu ya da birkaç ton açığı olan bir halı seçimi yapmalısınız.
 • Oldukça renkli olan mutfak dolaplarına sahip olan kişilerin kesinlikle bej tonları, beyaz tonlarını ya da siyah tonlarını tercih etmesi gerekir.
 • En uygun mutfak halıları mümkün mertebe kiri belli etmeyen ve kir tutmayan bir yapıya sahip olanlardır. Halının üzerine dökülecek olan herhangi bir şey halının üstünde görünür durumda ise hemen hemen her gün halıyı yıkamak ya da yıkamaya vermek zorunda kalabilirsiniz. Bundan kaynaklı olarak lekeyi belli etmeyecek ve leke tutmayacak olan ürünler içinden tercih yapmak gerekir.
 • Mutfak içinde yere süreli olarak bir şeyler dökülür, yemek koyarken halı üstüne dökülecek olan bir parça yemek bile leke kalmasına olanak sağlar. Bundan dolayı halı seçiminde kolay temizleme özelliği bulunan, kısa tüylere sahip olan modellere yönelmek gerekir. Aksi olan durumlarda uzun tüyleri bulunan halıların arasına düşecek olan kırıntı ve yemek artıklarını süpürge ya da bez ile alabilmek adına savaşmak gerekecektir. Temizleme konusunda çamaşır makinesinde yıkanma özelliğine sahip olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir.
 • Özellikle mutfak halısı yolluk kullanılacaksa tezgâh ile kullanılacak olan ürün arasında 20 cm boşluk olması uygun bir seçim olacaktır.
 • Mutfak halısı modelleri fiyatları markaya, kalitesine, ürün özelliklerine, anti bakteriyel olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat konusunda fazlasını ödememek adına kesinlikle ön araştırma yapılmalı ve bunların arasından tercih edilmelidir.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...