• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Dolaplarında Çift Renk Kullanım Detayları

Mutfaklar için farklı dekorasyon önerilerinden birisi olan mutfak dolaplarında çift renk kullanımı hakkında öneriler.

İçerik
  1. Dekorasyon Teknikleri
  2. Kullanım Avantajları

1Dekorasyon Teknikleri

Mutfaklar yemek hazırlama, yemek yeme ve genel anlamda oturma alanları olarak tasarlanmak zorunda oldukları için depolama alanı anlamında çok farklı tasarım önerileri değerlendirilmektedir. Bunun yanında mutfak dolapları bahsettiğimiz nedenlerden dolayı birçok detayı içinde bulunduran alanlar oldukları için görsel anlamda hem büyünlük sağlanması gerekmektedir hem de herkesin tasarımından farklı olması amaçlanmaktadır. Günümüzde çok uç noktalarda olmadan tercih edilen farklı tasarım fikirlerinden birisi de mutfak dolaplarının iki renk tercih edilerek oluşturulmasıdır.

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-2

İki renk mutfak dolabı modelleri tadilatın gerçekleştirileceği mutfak alanı küçük olsa da büyük olsa da sıkıntı olmadan tercih edilebilmektedir. Fakat tek renkli mutfak dolaplarında renk seçimi detayları iki renkli mutfak dolapları renk seçimi için de önemle dikkate alınmalıdır. Mutfak tasarımlarında harcanan paraların görsel anlamda insanı tatmin etmesi ve huzur vermesi açısından mutfak dolaplarının iki renk kullanıldığında renk seçimine daha da dikkat edilmelidir.

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-3

Mutfaklarda günümüz tasarım önerilerinde gövde seçimi genellikle mat beyaz veya parlak beyaz olarak tercih edilmektedir. Beyaz rengin tüm kapak renkleriyle kombinasyon anlamında herhangi bir sıkıntı yaratmaması insanların kolaylıkla bu rengi tercih ederek sıkıntısız bir görsel şov yaşamaalarına olanak tanımaktadır.

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-4

2Kullanım Avantajları

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-5

Mutfak dolaplarında birden fazla rengin kullanılması genellikle birçok konuda insanların rahat seçim yapmasına neden olmaktadır. İki renk kullanımında dikkat edilmesi gereken tek nokta renklerin birbirleriyle uyumunun sağlanmasıdır. Bu sağlandıktan sonra dekorasyon anlamında yapılacak olan tüm işlemler iki renk seçimine bağlı olarak daha da kolaylaşacaktır. Bu işlemlerin kolaylaşmasının en önemli sebebi aksesuarların renklerden birine mutlaka renk kombinasyonu açısından uyum sağlayacak olmasındandır.

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-6

Çift renkli mutfak dolapları farklı dekorasyonlarda tercih edilebilmektedir. Önreğin ahşap rengi olan bir kapak ile beyaz renk bir kapağın uygulama çeşitliliğine bakalım. İlk olarak ahşap tonlarında olan kapakları sadece alt mutfak dolaplarında kullanıp beyazları sadece üst kapaklarda kullanabiliriz. Ahşap tonlarının alt kapaklarda tercih edilmesi ve üst kapaklarda ikinci renk olarak beyaz rengin tercih edilmesi tezgah renklerinde ve mutfak dolaplarının arasında yer alan tezgah arası bölümlerde dekorasyon amaçlı olarak kullanılacak olan fayans veya cam ürünlerin seçeneklerini arttıracaktır.

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-7

İlk tasarım önerimizin haricinde çift renkli mutfak dolabı oluşturmak amacıyla alt dolaplarda beyaz renk tercih edilirken ahşap tonunda olan kapakların üst modüllerde kullanılması da mümkündür. Bu tasarım durumunda da mutfağın genelinde kullanılacak olan tasarımı tamamlayan mutfak aksesuarlarında çeşitler ve tercih edilebilecek renkler haliyle çoğalacaktır.

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-8

İki renk mutfak dolabı modelleri tasarlarken alt ve üst mutfak modülleri tamamen birbirinden farklı tasarlanabileceği gibi üst dolaplarda ahşap rengi ve beyazı tercih ederken alt dolaplarda sadece beyazı veya üst dolaplarda sadece beyazı tercih ederken alt dolaplarda ahşap ve beyaz kapaklardan oluşan modülleri tercih etmek mümkündür. Bu kombinasyon değişik tasarım detaylarıyla daha da çeşitlendirilebilir.

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-9

Gene olarak bahsedecek olursak iki renkli mutfak dolaplarının tasarıma sıra dışı bir hava kattığını söylemek yanlış olmayacaktır. Şık dekorasyon önerileri arasında yer alan iki renkli mutfak dolapları geleneksel tarzda mutfak dolaplarında, modern mutfak dolaplarında, vintage tarzı mutfak dolaplarında ve retro tarzı mutfak dolaplarında kolaylıkla ekstra bir külfet olmadan kullanılabilmektedir. Geleneksel veya retro olarak eski tarz modellerden bahsetmemize rağmen bu modellerde dahi iki renkli mutfak dolaplarının tercih edilmesi mutfakta çarpıcı ve yenilikçi bir ambiyans oluşmasına neden olacaktır. Ortamı aydınlatıcı etkisi olaran renklerden birisinin tercih edilmesi iki renkli mutfak dolaplarının ortamı aydınlatmasına olanak sağlayacaktır.

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-10

İki renkli mutfak modelleri özellikle küçük alana sahip olan mutfak tasarımlarında tercih edilmektedir. Bunun nedeni seçilecek renk kombinasyonlarının psikolojik anlamda insanı rahatlatarak ortamın daha ferah bir hale getirilmesini hedeflemektir. İki renkli mutfak dolaplarında renklerin cümbüşü olarak tanımlayabileceğimiz bir tasarım oluşturmak amacıyla tezgah arası seramiklerinde veya tezgah arası cam ürünlerde üçüncü bir renkten faydalanabilirsiniz.

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-11

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-12

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-13

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-14

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-15

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-16

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-17

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-18

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-19

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-20

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-21

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-22

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-23

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-24

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-25

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-26

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-27

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-28

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-29

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-30

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-31

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-32

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-33

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-34

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-35

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-36

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-37

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-38

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-39

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-40

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-41

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-42

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-43

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-44

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-45

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-46

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-47

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-48

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-49

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-50

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-51

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-52

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-53

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-54

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-55

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-56

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-57

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-58

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-59

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-60

iki-renk-mutfak-dolabi-modelleri-61

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...