• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklarda Mavi Dekorasyonun İncelikleri ve Püf Noktaları

Mavi mutfak için illaki mavi dolap kullanımı gerekmez. Beyaz ve doğal olan ahşap bu konuda olduka uyumlu olan sonuçların doğamasını sağlar.

Mavi Mutfak Dekorasyonu

Mavi denizin ve gökyüzün ait olan rengidir ve birçok insanın bilinçaltında mavinin sakinleştirici bir etkisi bulunur. Özellikle mutfaklarda kullanılan mavi rengin tonları sıcaklığı, samimiyeti ve kış akşamlarının güzelliğini arttırmaktadır. Mavi rengin tek olumsuz tarafı iştahı azaltmasıdır. Mutfaklarda kullanılacak olan mavi rengin temel olan özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler içinde;

  • Yatıştırıcı etki
  • Duygusal denge sağlama
  • Konsantrasyon sağlama
  • Zihinsel aktivitelere yardımcı olma
  • Kan basıncını dengeleme
  • İştahı azaltma yer alır.

Mavi mutfak modelleri ve mutfak dolapları karşıda bulunan kişilere titiz, güvenilir ve asil olan bir görünüm sergilemenizi sağlar. Mavi denizin ve gökyüzünün rengi olduğu için sinirleri yatıştırmaktadır. Bu özelliği ile ve hayatta bulunan stresten kaynaklı olarak birçok kişi tarafından tercih sebebi olmaktadır. Mavi mutfak dekorasyon ile alakalı olan en güzel ve şık duracak olan stiller içinde Akdeniz, etnik ve İskandinav stilleri yer alır. Bu stilleri incelemek ve detaylı şekilde araştırma yaptıktan sonra dekorasyon kısmına geçmek gerekmektedir.

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-2

Kasvetli ve soğuk olan iç ortamının önüne geçmek adına mutfaklara tazelik ve dinamiklik getirmek gerekir. Bunun için mavi mutfak dekorasyonu yeterli olacaktır. Perdeler, sandalyeler, peçeteler, masa örtüleri, döşemeler, duvar kâğıtları mavi, gri ve farklı renkler ile bütünleştiğinde mükemmel bir renk akorunun oluşmasını sağlar. Mavi mutfak modellerinde kullanılacak olan duvar kâğıtları görselliğin ön plana çıkmasını ve mutfağın daha geniş bir alan gibi gözükmesini sağlayacaktır.

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-3

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-4

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-5

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-3

Mutfaklarda mavi dekorasyon kullanılacaksa ve mutfak geniş bir alana sahipse kesinlikle aydınlatma en üst düzeylerde sağlanmalıdır. Mavi rengin yanına temel olabilecek olan en güzel ren beyaz ve tonlarıdır. Kullanılacak olan mavi beyaz mutfak dolapları mavinin koyu tonlarına sahip olan aksesuarlar ile dekore edilmelidir. Özellikle mavi tonlarda olan etnik aksesuarlar ideal bir seçim olur. Örneğin; İspanyol karoları, Hollanda karoları, Çini ya da Delft porselen ve boyama olan tabaklar kullanılması gerekir.

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-7

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-8

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-9

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-10

Mavi mutfak dekorasyonunda beyaz dolap kullanmak alanın daha ferah ve büyük gözükmesine olanak sağlar. Bu tarz dekorasyonlarda perdelerin, mutfak masalarının örtülerinin, sandalye minderlerinin, fayansların ve zemin seramiklerinin mavi olması gerekir. Özellikle perdelerde, masa örtülerinde ve minderlerde mavi beyaz olan çiçekli desenler kullanılabilir. Bu çiçek desenlerinin minik olması gerekir.

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-11

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-12

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-13

Mavi mutfak dolapları kullanmak istemeyen kişilerin doğal olan lacivert ahşap dolaplarına yönelebilir. Çağdaş ve klasik olan ahşap mutfak dolapları kesinlikle mavi çizgili hatlar ile belirginleştirilmelidir. Ayrıca zemin parlak ahşap, doğal görünümü ahşap ya da mavi desenli olan fayanslar tercih edilebilir. Desenli fayansları kullanmak isteyen kişilerin mutfak dolap renklerinin beyaz olması gerekmektedir. Aksi durumda karışık ve yorucu olan bir görüntü ortaya çıkar.

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-14

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-15

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-16

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-17

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-18

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-19

mavi-mutfak-dolaplari-ve-modelleri-20

Mavi mutfak dekorasyonunda illaki mutfak dolaplarının mavi tonlarında olması şart değildir. Duvarın, zeminin ve aksesuarların mavi olması da yeterlidir. Bundan dolayı mavi mutfak dekoru için bronz, çelik, pirinç ve altın kaplama olan dolaplar, aksesuarlar, aydınlatmalar ve mutfak aletleri kullanılabilir. Özellikle sıcak yansıması olan metaller, ahşap ve klasik bir çatı tasarımı uygun bir seçim olacaktır. Metal ve çeliğe ağırlık verilecekse perde aksesuarları, ev aletleri, musluk, çerçeve, aydınlatma, dolap kulpları ve kolları, çatal ve kaşıklar bu şekilde tercih edilmelidir. Metal ve çelik olan ürünlerin parlak olması gerekir.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...