• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Tasarımlarında Bordo Renk Kullanmanın Detayları

Oturma alanı ve yemek yeme alanı olarak ekstra misyon yüklenen mutfak dolaplarında farklı tasarımlar elde edebilmek için tercih edilen bordonun tasarım detaylar

İçerik
 1. Bordo rengi mutfak dekorasyonu
 2. Bordo Mutfak Dolapları Avantajları
 3. Bordo Beyaz Mutfaklarda Temizlik

1Bordo rengi mutfak dekorasyonu

İnsanlar farklı tasarım fikirleri nedeniyle gün geçtikçe geleneksel mutfak mobilyarından uzaklaşmakta ve sıra dışı renkleri tasarım detaylarında kullanmaktadırlar. İddialı renkler olarak bahseceğimiz bu renklerde bordo tercihinin avantajlarından, dezavantajlarından bahsedeceğiz. Bordo renk farklı malzeme türlerinde, farklı imalatçılar tarafından farklı tonlarda üretilen ve satışa sunulan bir renk seçeneğidir. Genellikle modern tarzda tercih edilen bordo renklerde istenilen tonun lake mutfak dolapları tercih edilerek yakalanması özel imalatla mümkündür.

bordo-mutfak-dolaplari-2

Bordo renk mutfağın tercih edilmesi durumunda özellikle mutfakların geniş alanlara sahip olması ve aydınlatma açısından yeterli bir ortamın olması önemlidir. Bordo farklı tonlara sahip olan bir renk olsa da genel itibariyle koyu bir renk olduğu için aydınlatma son derece önemlidir.

bordo-mutfak-dolaplari-3

2Bordo Mutfak Dolapları Avantajları

bordo-mutfak-dolaplari-4

 • Bordo mutfaklar renk tonlarının farklı olmasına rağmen genel itibariyle koyu bir renk olması nedeniyle geniş alanlarda tercih edilmeleri gerekmektedir. Geniş alanlarda tercih edilen bordo mutfak dolapları özellikle beyaz renklerle kombinasyon yapılarak bordo beyaz mutfak dolapları oluşturulabilir.

bordo-mutfak-dolaplari-5

 • Bordo rengin farklı tonlarının beyaz gibi sadeliği ve huzuru temsil eden bir renkle kombinasyonu bordo beyaz mutfak seçeneklerinde çok farklı aksesuar seçeneklerinin karşımıza çıkmasına olanak sağlamaktadır. Aksesuar konusunda seçeneğin çok olması genel itibariyle mutfakların sürekli tadilat yapılmasına olanak tanımasa da aksesuarların değişimine bağlı olarak görsel algıda farklılıklar yaratılabilir.

bordo-mutfak-dolaplari-6

 • Bordo renk mutfak dolapları modern çizgilerdeki mutfak tasarımlarına uyum sağladığı gibi geleneksel tarzda tasarlanan avangard tarz adı verdiğimiz mutfak tasarımlarında da dekorasyon anlamında şık sonuçların elde edilmesine olanak tanıyacaktır.

bordo-mutfak-dolaplari-7

 • Bordo beyaz mutfak seçeneklerinin değerlendirilmesinin farklı yolları bulunmaktadır. Alt mutfak dolaplarında bordo tercih edilip üst mutfak dolaplarında beyaz tercih edilebileceği gibi bunun tam tersi dekorasyon işlemi de yapılabilmektedir. Ayrıca alt ve üst dolaplarda bölgesel renk farklılıklarının hoş görüntüler sağladığı görseller de sayfamızda yer almaktadır.

bordo-mutfak-dolaplari-8

 • Bordo mutfak dolap kapaklarının beyaz renkle olan uyumu kadar siyah renkle olan uyumu da bulunmaktadır. Bu nedenle kapaklarda, kapakların haricinde mutfak araçlarında, mutfak elektronik eşyalarda ve mutfak tezgahlarında siyah rengin bordo renkle uyumundan faydalanılabilir.

bordo-mutfak-dolaplari-9

 • Bordo mutfak dolaplarında siyah rengin bordoyla olan uyumu ada mutfak tercih edildiğinde bordo mutfaklardaki ada modüllerin kapaklarında ve gövde giydirmelerinde sıkıntısız bir şekilde kullanılabilir. Bunun haricinde alt dolap ve üst dolaplarda tek renk bordo tercih edilmesi halinde veya bordo beyaz mutfak tercih edilmesi durumunda mutfak tezgah arası seramik veya mutfak tezgah arası cam malzemesi olarak siyah renk seçimi havalı farklı tarzda bir mutfak görünümü sağlayacaktır.

bordo-mutfak-dolaplari-10

bordo-mutfak-dolaplari-11

 • Bordo rengin mutfak tasarımlarında yeni yeni kullanılmaya başlandığını ve renk olarak çok iddialı olduğunu söylemiştik. Zaten geniş alanlı mutfak tasarımlarında kullanılacak olan bordo renk mutfak dolaplarında beyaz ve siyahın tasarıma etkisinden yararlanabilmesinin haricinde daha iddialı bir tasarım elde edebilmek için kombinasyona dördüncü bir renk katılabilir. Genellikle bej ve krem tonlarından seçilebilecek bu renk doğru adımlar atıldığında herkesin imrenerek bakacağı bir mutfak tasarımı oluşturmuş olacaktır.

3Bordo Beyaz Mutfaklarda Temizlik

bordo-mutfak-dolaplari-12

Mutfak tasarımlarının geleneksel tercihlere göre değişiklikler göstermesi çok farklı malzeme seçeneklerinin ve renk seçeneklerinin kullanılmaya başlanmasına neden olmuştur. Tüm detayların en ince ayrıntısına kadar hesap edilerek tasarlandığı mutfak mobilyalarında geçmişten bugüne kadar değişmeyen en önemli detay hala hanımların mutfak temizliklerinde çok zorlanmalarıdır.

bordo-mutfak-dolaplari-13

Mutfakların temizliğini etkileyen faktörler arasında evin ve mutfağın konumunu, mutfak tasarımında tercih edilen modelleri ve mutfak imalatında seçilen malzemenin türlerini sıralayabiliriz. Bunların haricinde bordo ve beyaz mutfaklarda temizliğin bazı renklere göre zor olduğunu söylemek yanlış olmasa da elde edilen görsellik bunların katlanabilir olmasını gerektirmektedir.

bordo-mutfak-dolaplari-14

Bordo beyaz mutfakların seçiminde aydınlatmanın yüksek kalitede olması önemli olmasına rağmen güneş ışığının direkt olarak kapaklara uzun süreli gelmesi engellenmelidir. Kapaklarda sararmaların oluşmaması açısından aydınlatmanın yapay aydınlatma seçenekleriyle oluşturulması tavsiye edilmektedir.

bordo-mutfak-dolaplari-15

Tüm bunların haricinde bordo mutfakların temizliğinde oluşan bariz lekeler varsa bu lekelerin üzerinden uzun zaman geçmesi beklenmeden, lekeler zorlu leke haline gelmeden temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca hangi işlem yapılırsa yapılsın ocak çalıştırıldığı an partiküllerin dolaplara yapışmasını engellemek için aspiratörlerin veya davlumbazın çalıştırılması mecburidir.

bordo-mutfak-dolaplari-16

bordo-mutfak-dolaplari-17

bordo-mutfak-dolaplari-18

bordo-mutfak-dolaplari-19

bordo-mutfak-dolaplari-20

bordo-mutfak-dolaplari-21

bordo-mutfak-dolaplari-22

bordo-mutfak-dolaplari-23

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...