• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Farklı Tasarımlarda Beyaz Mutfak Dolapları

Mutfaklarda yaygın olarak tercih edilen beyaz mutfak dolapları için farklı model önerileri

İçerik
 1. Beyaz Mutfak Dolabı Tasarımları
 2. Beyaz Mutfak Dolapları Özellikleri
 3. Beyaz Mutfaklarda Tamamlayıcı Detaylar
 4. Beyaz Renkteki Mutfağınızı Nasıl Temiz Tutarsınız?

1Beyaz Mutfak Dolabı Tasarımları

Evimizde iç detaylarda beyaz renkten fazlasıyla yararlanıldığı gibi mutfakl dolaplarında da beyaz renkler fazlasıyla tercih edilmektedir. Mutfaklarda beyaz mutfak dolapları tercih edilmesinin en önemli sebebi beyazın ucuz malzemelerde bile tok bir görüntüsünün olması ve kolay temizlenebilir olmasıdır. Mutfaklarda beyaz renk tercihinin başka bir sebebi de beyaz rengin modasının geçmeyen bir renk olmasıdır.

im001586

Beyaz renk asil bir renktir. Saflığı ve hafifliği sembolize ettiği düşünülmektedir. Beyaz rengin mutfak dolaplarında kullanılması sırasında farklı renk ve tonlarda uygun aksesuarların kullanılması görsel bütünlüğü sağlamaktadır. Ayrıca beyaz renk dolap bulunan ortamlarda insanlara ferahlık hissi de gelmektedir. Her sene yenilenen güncel moda trendlerinde beyaz renklere ait tasarımlar görmek mümkündür.

im001587

2Beyaz Mutfak Dolapları Özellikleri

im001588

 • Beyaz mutfak dolapları parmak izlerinden koyu renklere göre daha çabuk etkilenmektedir. Fakat bu durum dezavantaj olarak düşünülmemelidir. Beyaz renk mutfakların temizliği de diğer renklere göre daha kolay olmaktadır. Koyu renk mutfakların ise kolay toz tutabilme durumları vardır.
 • Beyaz mutfakların parmak izlerinden kolay etkilenmesi nedeniyle sık temizlenmesi gerekir, kullanımda dikkatli olunmalıdır.
 • Mutfak dolaplarında özellikle parlak beyaz malzemelerin tercihi temizliğin diğer malzeme yüzeylerine göre daha kolay olmasına neden olmaktadır.
 • Beyaz mutfaklarda yerlerin döşemesi için granit veya parke seçmek beyaz renge uyumlu olan renklerin fazla olması nedeniyle daha kolaydır. Ayrıca granit, parke gibi zemin malzemeleri döşemek ilerisi için mutfağın temizlenmesi açısından kolaylık sağlayacaktır.
 • Beyaz mutfak dolaplarının tercihinde, beyaz lake mutfak tercihinde yer döşeme malzemelerinin çok koyu olmasa da biraz koyu tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Beyaz temizliği, sterilliği simgeleyen bir renk olması açısından insanların psikolojik olarak rahatlamasına neden olmaktadır.
 • Beyaz renk mutfakların çok sade bir görünümden uzaklaşmasını sağlamak amacıyla dekorasyon anlamında tamamlayıcı renklerin kullanılması gerekmektedir. Aydınlatma seçenekleriyle de beyaz lake mutfak veya kırık beyaz mutfak tercihleri hareketlendirilebilir.
 • Beyaz mutfak modelleri ülkemizde tüm bu nedenler dolayısıyla sıkça tercih edilmektedir. Baza malzemesi veya taç malzemesi olarak beyazın daha çok ortaya çıkmasına neden olabilecek renkli malzemelerin tercih edilmesi yerinde bir davranış olacaktır.

im001590

 

3Beyaz Mutfaklarda Tamamlayıcı Detaylar

İnsanlar genellikle mutfak tasarımlarında renk seçim kısmında zorlansalar da genellikler beyaz mutfak tasarımlarından yana tercihlerini yapmaktadırlar. Beyaz rengin genel bir sadelik taşıması nedeniyle seçim yapıldığı yerlere uyumlu modeller ortaya çıktığı bilinmesine rağmen beyaz mutfak modelleri seçiminde tamamlayırıcı ürünler mutlaka tercih edilmelidir.

-3

Beyaz mutfak modelleri seçildiğinde tamamlayıcı detaylar olarak duvarların renk seçimini örnek verebiliriz. beyaz mutfak tasarımlarının tercih edilmesi sonrasında genellikle mutfaktaki mobilyalar haricinde kalan duvarlar beyaz veya kırık beyaza yakın renklerden tercih edilse de bunun tam tersi renk alternatiflerinin tercih edildiği durumlar oluaşabilmektedir. Beyaz mutfak tasarımı özellikle küçük alana sahip mutfakların tasarlanmasında tercih edildiğinde ortama derinlik, msaflık, temizlik ve ferahlık katacağından kişinin psikolojik anlamda küçük alanlarda dahi rahat bir nefes almasını sağlayacaktır. Fakat bu seçimin mutfak seramikleriyle, mutfak tezgahıyla tamamlanması gerekmektedir. Beyaz mutfak tasarımlarını tamamlayıcı ürünler olarak beyaz mutfak avizelerini, beyaz mutfak eşyalarını, mbeyaz mutfak lambalarını sıralayabiliriz.

im001591

Beyaz mutfak modellerinin tercih edilmesinin yanında tamamlayıcı detay olarak avize seçiminin önemini vurgulamayız. Klasik model bir lake beyaz mutfak tercih edildiğinde oymalı, ahşap beyaz detayları olan büyük bir avize tercih edilebilirken spor, modern bir tasarıma sahip beyaz mutfak dolaplarının tercih edilmesinde ise ona uygun sportif, modern, şık bir avize seçimi yapılmalıdır. Avize haricinde özellikle klasik ve modern hiç bir farkı olmadan beyaz mutfak aydınlatmalarında yeterince zarif olması açısından beyaz mutfak dolaplarına led kullanımı tercih edilebilir. Beyaz üst mutfak dolaplarının alt kısmına mutfak ledleri döşenebileceği gibi spot lambaların tercih edilmesi de düşünülebilir.

4Beyaz Renkteki Mutfağınızı Nasıl Temiz Tutarsınız?

-5

Beyaz mutfak modelleri özellikle parlak olanlar çok güzel gözüküyor olsa da sık temizlenmesi gereken ürünlerdir. Özellikle mutfağa girdiklerinde kendilerini tamamıyla aşçı hisseden ve evde sürekli her öğün yemek yapan hanımların dertleri beyaz mutfak modellerinin temizliğidir. Beyaz mutfak modellerinden birisine sahip olmak temizlik açısından son derece zorlu bir sürecin başlayacağı anlamına geliyor olsa da şık bir görüntü için bu kadar fedakarlık zaten mutlaka olmalıdır.

-6

Beyaz mutfak sahiplerinin en büyük sıkıntıları arasında kapakların bir süre sonra sararmasından yanadır. Beyaz kapakların sararmasının sebepleri arasında kalitesiz malzeme kullanmak ve dolap kapaklarının direkt olarak güneşe maruz kalması yer almaktadır. Kaliteli bir malzeme seçimi yapacak firmaların yönlendirmelerine uymanın haricinde beyaz mutfak dolap kapaklarına direkt olarak güneş ışınlarının gelmesi için perde veya güneşlik kullanılması tercih edilebilmektedir.

-7

Beyaz mutfak dolaplarının sık ve çabuk kirlenmesinin bir başka nedeni ocatır. Yemek yapılmaya başlandığı anda ocaktan yağ ve yemek partiküllerinin uçuşuyor olması sonrasında bu partiküllerin indiği yerlerin genellikle dolapların olmasından kaynaklanmaktadır.

im001592

Bu partiküller dolapların sararmasına ve dolayısıyla kirlenmesine neden olmaktadır. Bu durumda dolapların kirlenmesini minimuma indirmek için ocağın her çalıştırılışında mutlaka mutfak aspiratörünün çalıştırılması gerekmektedir. Ayrıca beyaz dolaplardaki sarı lekelerin kolayca çıkarılması için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin denenmesi beyaz mutfak dolaplarındaki sarı lekelerden kolayca kurtulmayı sağlayacaktır.

-8

-9

2 fincan ılık suya 1 fincan kadar sirke katılması ve bu karışıma 1 yemek kaşığı kadar karbonat eklenmesi sonucu ortaya çıkan karışımın mutfak dolaplarının silinmesi sonrasında sararmaların kolayca temizleneceğini göreceksiniz. Dolaplardaki sararmalar nedeniyle bıkan hanımlar bazen farklı ürünler deneyerek bunlardan kurtulmaya çalışmaktadırlar. Fakat bu konuda uzman kişilerin yaptığı yorumlara bakılırsa beyaz mutfak dolaplarındaki sarı lekelerin çıkarılması amacıyla kullanılacak zımpara tarzı malzemelerin ve bulaşık ovma süngeri adı verdiğimiz ürünlerin kullanılmasının beyaz mutfak dolap kapaklarını zedelediklerini ortaya koymuştur. Bu saydığımız ürünler yerine ılık suyla hafifçe yumuşak pamuklu biz bez vasıtasıyla temizlik sağlanmalıdır. Lekelerin oluşumunun üzerinden çok zaman geçmemesi lekelerin beyaz mutfak dolaplarından kolay sökülebilmesi için etkilidir.

-10

Beyaz mutfak dolaplarının dekorasyonunun tamamlanması açısından tezgah üstü kısımda kullanılan fayansların arasındaki derzlerin beyaz olması da temizlik açısından sıkıntı yaratmaktadır. Fayansların arasındaki beyaz derzler ne kadar temizlenirse temizlensin bir süre sonra sararmalara maruz kalacaktır. Sirke ve karbonatın karıştırılması sonrasında oluşan macun kıvamındaki maddifayans aralarına uygulanmalı ve diş fırçası veya bulaşık süngeri yardımıyla bu bölge ovulup durulanmalıdır. Bu ovma işlemi sarı bölgenin temizlenmesi açısından yardımcı olacaktır.

-12

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...