• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Renkli Mutfak Dekorasyonu nasıl olur?

Mutfakların renklerini belirlerken yapacağınız tercihler mutfak kimliğini ve aurasını doğrudan nasıl etkiliyor. Sizlere en şık renkli mutfak modelleri ve mutfak dekorasyonu örnekleri sunuyoruz.

İçerik
  1. Renkli mutfaklar
  2. Renk ve Dokular
  3. Gölge Seçimi
  4. Rengin Etkisi
  5. Tasarımda renk kullanımı

1Renkli mutfaklar

Mobilya üretiminde Uzun yıllardan beri kullanılan malzemeler ahşap malzemelerdir. Ahşap malzemeler genelde evladım mutfakları daha sofistike göstermek amacıyla tercih edilmektedir. Bununla birlikte yaş grupları değiştikçe günümüzde ahşap mobilya olan ilgi ve alaka azalmaktadır. Hala geniş bir kullanım alanına sahip olsa da ahşap kültüründen hızla uzaklaştırmakta ve daha açık renkli tonlarla mutfaklar tasarlanmaktadır. Ahşap kullanan kişiler mutfak tasarımlarını gerçekleştirirken kullanılan ham maddenin kalitesini yaş ve ağacın türünden ayırt edebilmektedirler.

im001545

Günümüzde çoğunlukla daha renkli mutfaklar kullanılmakta ve bu renklerle homojen karışımlar yapılmaya çalışılmaktadır. Insanlar daha çok çalışan grubu oluşturduğu için günümüzde ağır kaçacak ahşap modelleri yerine, daha renkli ve daha canlı renklerin kullanıldığı mutfak türleri tercih edilmektedir. Insanlar daha hızlı işlemlerini halledebilmek istedikleri için mutfaklarda iç açıcı renkleri ahşap mobilyalardan daha çok tercih ediyorlar .

2Renk ve Dokular

Mobilyaların renkleri tercih edilen tasarımlara göre değişiklik göstermektedir. Mobilya rengini belirleyen en temel unsur ise Tabii ki Mobilya’nın cinsi ve türüdür. Sofistike mutfak oluşturmak isteyen insanlar daha gölgeli mobilyaları tercih ederken daha heyecanlı renkleri kullanan kişiler mutfaklarında iç açıcı bir atmosfer oluşturmayı planlamaktadırlar. Soğuk renkler yerine daha canlı renkleri tercih ederek gölgesiz bir mutfak tasarımı gerçekleştirmek Bu anlamda insanların daha iç açıcı bir mutfak oluşturmasında büyük önem teşkil ediyor.

im001546 im001547

Parlak soğuk renkleri tercih edip ahşap desenlerle gölgelendirdiklerinde ortaya daha sofistike bir mutfak tasarımı çıkartabiliyorlar. Ahşap boyalar sayesinde gölgelendirme ve çizme işlemleri tamamlanan mobilyalar soğuk renklerle bir araya gelerek sofistike ortamı tamamlayan unsurlar olmaktadır.

-2

Mutfak mobilyalarında ahşap ve soğuk renkler tercih edildiği ise tasarımı tamamlamak için doğru duvar kağıtlarının ve duvar boyalarının tercih edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlar söz konusu olduğu zaman ortaya iç karartıcı ve boğucu bir mutfak tasarımı çıkabilir.

3Gölge Seçimi

Mutfak tasarımının en büyük avantajı Diğer odalarda bağımsız bir şekilde tasarlanan biliyor olmasıdır. Evin en bağımsız köşesi olarak tasarlayabilirsiniz,  mutfaklarınızda istediğiniz aurayı yakalamak doğru renk seçimleriyle beraber mümkün olacaktır.

Mutfaklarınızda modern mobilyalar kullanmayı planlıyorsanız Eğer gölgelendirme işlemini gerçekleştirirken oldukça dikkatli davranmamız gerekir. Daha çok Barok tarzı ve klasik tarzlarda tasarımlar için uygun olan gölgelendirme işlemi modern mutfaklar da doğru şekilde gerçekleştirilmediği de bazı problemler çıkartabilir. Modern mutfak anlayışı içerisinde yer alacak olan beyaz eşyalar duvarlardaki renk tonları veya duvar kağıtları Doğru tercih edilmezse iç açıcı olmayan ve karanlık bir mutfak tasarımı ortaya çıkartacaktır.

-3

Mutfak tasarımını etkileyen diğer önemli faktörlerin başında Tabii ki kişisel tercihleriniz gelecektir. Gıda tüketme alışkanlığına göre kullandığı mutfak eşyaları da bu alanda mutfak tasarımı tamamlayacak unsurlar arasında yer alıyor. Hızlı tüketim ürünleri ile aranız Eğer iyise kullandığınız mobilyaların renkleri ve gölgelendirmesi bu alanda paralellik göstermelidir. Beyaz eşyalarınızdan duvar kağıtlarını rengine ve mutfak masanıza kadar her şey aynı tasarım ve aynı ahenk içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Renkli mutfak tasarımlarında ki bir diğer önemli faktör ise yan ışıklardır. Tercih etmiş olduğunuz mutfağın rengi ve mobilyaların dizaynına göre kullanacağınız yanlışlıklar Özellikle de Gece karanlığında mutfağınızın son derece iç açıcı ve şık bir görünüşe sahip olmasını sağlayabilir. Aksi halde yanlış kullanılmış yan Işıklar mutfağa daha karanlık ve son derece soğuk bir tasarım haline getirebilir.

-4

Duvar kağıtları veya duvarın rengi kullanmış olduğunuz mobilyaların biçimleriyle paralel olarak gerçekleştirilmelidir. Oldukça önemli bir karar olan mobilyalara uygun duvar rengi yatak Ağrı seçimini doğru gerçekleştirdiğiniz takdirde son derece modern çizgilere sahip şık bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

4Rengin Etkisi

Mutfak tasarımlarında ki bir diğer önemli etkilere tercih edilmiş renklerin etkisidir. Mutfak tasarımınızı gerçekleştirilirken zıt renklerin tercih edilmesi burada Hareketli bir görüntü ortaya çıkartacak gel birbirine paralel renklerin tercih edilmesi daha yorucu bir mutfak tasarımına sebep olabilir. Kullanılmış beyaz eşyaların tarzı ve seçimine göre değerlendirilmesi yapılması gereken mutfak rengi sizlerin daha hareketli ve canlı bir odaya sahip olmasını sağlayabileceği gibi ağır misafirlerinizi bağlayabileceğiniz bir atmosfere de dönüşebilir.

-5

Beyaz renkler mutfağınızın son derece iç açıcı bir atmosfer içerisinde sokabilecekken, kırmızı tonlarında tercih etmiş olduğunuz mutfakta daha hareketli ve canlı bir mutfak tasarımı oluşturacaktır. Kişisel tercihlerinize kullanacağınız mutfak eşyaları bu alanda renk tercihi gerçekleştirirken en önemli yardımcınızdır.

Kırmızı renkleri tercih etmiş olduğunuz mutfaklarınızda Kırmızının zıttı olan renkleri tercih ederek mutfağınızı daha iç açıcı bir hale getirebilirsiniz. Özellikleri Kırmızının arasına katılacak olan bazı siyah tonlamalar dolaplar üzerinde düşünüldüğünde oldukça güzel bir etki oluşturabilir.

Öte yandan beyaz renkleri düşünüyorsanız Eğer tam zıttı olan siyah mutfağınızı daha soğuk Fakat daha hijyenik bir atmosfer içerisinde sizlere gösterecektir.

-6

Yeşil renkleri tercih etmiş olacağınız bir mutfak dizaynı, gölgelendirme işlemleri doğru şekilde gerçekleştirildiği zaman son derece klasik bir mutfak havasında olabilir. Bununla birlikte gölgelendirmeler yanlış seçerek yanlışlık desteğini doğru kullanırsanız mutfağınız tekrardan hareketli bir mutfak tasarımına kavuşabilir. Mutfak cephelerinde kullanacağınız soğuk renkler yeşilin tonları olan diğer renklerle birleştirildiği zaman yine son derece neşeli bir görüntüye sahip mutfak oluşturabilirsiniz.

-7

5Tasarımda renk kullanımı

Sadece tek bir renk tonu üzerinden çalışılmış mutfak tasarımları son derece nadir bulunurlar. Sıkıcı bir görüntüye sahip olacağından ötürü bu tarz mutfaklar bile zıt renklerle beslenerek farklı bir atmosfer oluşturmaya çalışır.  Mutfağınızda kullanacağınız cephe renkleri dizaynım büyük bir çoğunluğunu tanımladığı için mutfağın kimliğini belirleyen renk seçimleri olacaktır. Bu nedenlerden ötürü tasarım renklerinin seçiminde mutfak kimliğinin belirleneceği göz önünde bulundurularak tercihlerin yapılması gerekir.

Beyaz tezgahlı mutfaklar son derece Klişe gelen fakat hijyenik ve iç açıcı gösteren mutfak tasarımları arasında yer alır.

Mutfak tasarımında cephede renkli tonda renk kullanılıyor olması da duvarın boyuna göre atmosferi oldukça farklı bir hale taşıyabilir. Mutfak duvarının boyu kısaysa kullanacağınız renkli tonlar tercih edeceğiniz beyaz eşyaların renkleri ile beraber son derece özgün bir tasarım oluşturmanıza yarayabilir. Bununla birlikte aynı zamanda kullanacağınız diğer iç açıcı renk tonları mutfağınızın daha canlı ve şık görünmesini sağlayabilir. Temel’de dikkat etmeniz gereken en önemli unsur gölgelendirmenin ve yanlışlıkların alternatif olarak mutfağın rengiyle doğru birleştirilmesidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...