• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklarınızı Ateş Kırmızısı İle Şımartın

Farklı konseptlere sahip olan mutfak dolaplarında kırmızı rengi kullanmanın görselliğe etkisi ve mutfaklarda renkleri doğru şekilde kullanmak

İçerik
  1. Mutfak Dolaplarında Renk Seçimi
  2. Mutfaklarda Kırmızı Kullanımı
  3. Kırmızı Mutfaklarda Renk Dağılımı

1Mutfak Dolaplarında Renk Seçimi

Mutfaklarda günümüz şartlarında çok farklı tasarım önerileri uygulanmaktadır. Bu tasarım önerileri arasında görselliği ön plana çıkaracak olan en önemli noktalardan birisi mutfak dolapları için renk seçimidir. Günümüz teknolojisinde çeşitli programlar aracılığıyla tasarlanan ve imalata girecek olan mutfağın görsel anlamda neredeyse bitmişini görebileceğimiz programlar var olsa da bunları kullananların istenildiği kadar yaygın olmaması ve programla işin bitmişi arasında renklerde ton farkının oluşacağından korkulması ve aksesuarların net olarak program aracılığıyla oturtulamaması nedeniyle insanlar genellikle programlar haricinde bitmiş mutfak modellerini gerçek haliyle veya gerçek fotoğraflarıyla görmeyi tercih etmektedir. Renk seçiminin önemini bu titizlikle bile net bir şekilde görebiliyoruz.

im001583

Mutfak dolap tasarımında ve mutfakta kullanılkacak olan aksesuar konusunda renk tercihlerinin geneline baktığımızda beyaz rengin üst sıralarda yer aldığını görebiliyoruz. Kırmızı mutfak dolapları seçiminin oranına baktığımızda hiçte azımsanmayacak bir oranla karşılaşıyoruz. Fakat kırmızı mutfak dekorasyonları beyaz mutfak dekorasyonları kadar rahat ve özgürce hareket edilerek tasarlanmıyor. Beyaz harici farklı bir renkten oluşturulan konsepte odaklandığımızda tüm detaylarda kırmızı rengine ait tonların dahi uyum içinde kullanılması tercih edilmelidir. Görsel bütünlüğü sağlayabilmek amacıyla dekorasyon aşamasında kırmızı mutfak aletleri, kırmızı mutfak gereçleri, kırmızı mutfak masası modelleri, kırmızı mutfak perde modelleri, kırmızı mutfak saatleri, kırmızı mutfak avizeleri gibi ürünler detaylı bir şekilde araştırılmalı ve uyum sağlanabilmesi açısından doğru tercihler yapılmalıdır.

-2

2Mutfaklarda Kırmızı Kullanımı

-3

Mutfaklarda kırmızı renk kullanılması ton uyumunu yakaladıktan sonra çok güzel olsa da dekorasyonu gerçekleştirilen alanın büyük veya küçük olmasına bakılmaksızın mutfağı tamamen kırmızı renge boğmak mutfakta basık bir havanın halim olmasına neden olacaktır.

-4

Kırmızı mutfaklar konusunda yapılan araştırmalar kırmızı renk uyumu yakalandığında kişilerde iştah açıcı etkisinin olduğu dahi ortaya çıkmıştır. Fakat kırmızı renk kullanımında bahsettiğimiz gibi araya farklı renklerden mutlaka serpiştirmek gerekmektedir. Örneğin kırmızı renkli mutfak dolabı modelleri tercih edildiğinde tezgah arası malzeme seçiminde farklı tonlardaki doğal ahşap veya laminat malzemeler tercih edilerek ortamın havası kırılmalıdır.

-5

İlgili görselde özellikle mutfaklardaki alanın küçük olması durumunda mutfakları kırmızıya boğmadan kırmızı renk tercih edilmesinin ne kadar şık durduğunu oturma ve yemek yeme alanı olarak tercih edilecek alanda kullanılan sandalyelerin kırmızı renk tercih edilmesiyle daha net olarak görebiliyoruz.

-6

Mutfak dolaplarında tamamen kırmızı renk kullanılsa dahi mutfakta mecburen bulunacak olan elektronik cihazların beyaz seçilmesi dekorasyon anlamında uyumlu bir hava yaratacaktır. Firmaların çok farklı renk seçenekleri ile satışa sunduğu çamaşır makinesinin veya bulaşık makinesinin ilgili görselde kırmızı seçilmiş olması ortamda karanlık bir hissin oluşmasına neden olacaktı.

-7

Mutfaklarda sıcak bir ortam oluşturabilmek amacıyla sıcak renk olarak tanımlanan kırmızı kullanımı yerinde bir davranış olsa da konsept oluşturmak bu kadar basit değildir. Mutfaklarda özellikle küçük alanlı olanlarında kırmızı renk tercih edilmesi mutfakta yer alan mobilya grubunun haricinde kalan boş duvarlarda, duvar rengi seçiminde ve dekorasyon amaçlı koyulacak olan tablolaların seçiminde dahi titizlik gösterilmesi gerekmektedir.

-8

Görselde tamamen kırmızı renklerden oluşan mutfak dolabı yer almaktadır. Mutfağı tamamlayıcı olması açısından farklı renklerde aksesuar tercihleri yine ilgili görselde dözükmektedir. Mutfak detaylarında kırmızı ile uyum sağlayabilmek amacıyla kullanılacak farklı renk seçenekleri arasında kum beji, sarı tonları yer alabilmektedir.

-9

Mutfakların aydınlatma seçenekleri bakımından ve gün ışığından yararlanma açısından yeterli ışık kaynağı olduğu durumlarda kırmızı mutfak dolaplarının yanında pembe tonları, mavi ve giri tonları kullanılabilir.

-10

Mutfak dolaplarında kırmızı renge yer verilmediği halde mutfakta kırmızının ateşinden faydalanılabilmektedir. Kırmızı mutfak masası modellerinin haricinde tezgah arası seramik olarak kırmızı tercih edilmesi özellikle beyaz mutfak dolap kapaklarının yanında görsel zenginlik sağlayacaktır.

-11

Televizyon izleme alanı olarak tercih edilecek olan oturma alanında koltuk ve sandalyelerde kırmızı renk seçimi bunun haricinde televizyonun koyulduğu duvarın, ünitenin arkasının veya üstünün kırmızı dekoratif kağıtlarla döşenmesi şirin bir görüntü oluşturacaktır.

3Kırmızı Mutfaklarda Renk Dağılımı

-12

Mutfaklarda kırmızı tercih edileceği durumlarda yazımızın genelinde bahsettiğimiz üzere ortamdaki renk dağılımına dikkat edilmelidir. Örneğin kapaklarda kırmızı kullanımı gerçekleştiğinde mutfak gereçlerinde farklı renkler tercih edilmeli, duvarlar kırmızıya boyanmak istendiğinde ise kesinlikle tamamen kırmızı renge boyanması tavsiye edilmemektedir. Duvarlarda kırmızı renk kullanımı sadece kırmızının görsel dinginli kamçılaması için aşırıya kaçmadan tercih edilmelidir. Kırmızı mutfaklarda renk dağılımı iyi kavrayabilmek amacıyla renklerin birbirleriyle uyumlarıiyi araştırılmalıdır.

-13

-14

-15

-16

Yazımızın en başında insanların mutfak tasarlama programlarında mutfakların son halinin çok yaklaşık halini görebildiklerini fakat buna pek itibar etmediklerini, daha önce tasarlanmış ve uygulamaya geçirilmiş modelleri, mutfak uygulamalarını görmek istediklerinden bahsetmiştik. İnsanların tasarım veya çizim halini görmek istemeleri yerine mutfakların bitmiş halini merak etmeleri çok normaldir. Bu nedenle mutfaklarda kırmızı kullanımının gerçekleştiği görsellerden çok sayıda paylaşmayı uygun görüyoruz.

-17

-18

-19

-20

-21

Kırmızı renkli mutfak dolapları tercih edildiğinde diğer alanlarda siyah ve beyaz renklerin hakim olmasının sağlanması kırmızı mutfak modelleri olarak adlandıracağımız ürünlerin daha belirginleşmesine neden olacaktır. Bu da tercihlerin yerinde olduğu duygusunu yaşatacaktır.

-22

-23

-24

Mutfaklarda kırmızının dinginliğini tercih edebilmenin bir diğer yolu tezgah malzemesi olarak kullanılacak ürünün kırmızı renk olmasının sağlanmasıdır. Özellikle siyah renk mutfak dolap kapaklarında kırmızı renk tezgah kullanılması havalı görüntüler ortaya çıkaracaktır. Kırmızı ve siyah mutfak renklerinin ağır bastığı konseptlerde doğal ahşap ve ahşap görünümlü malzemelerle dekorasyon tamamlanabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...