• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Tadilat Örnekleri ve Yaklaşık Fiyatları Ne Kadardır?

Mutfak tadilatının nasıl yapılacağı, ortaya çıkacak toplam maliyet gibi detayların nasıl hesaplanacağını kısaca sizlere bu yazımızda aktarmaya çalışacağız.

İçerik
 1. Mutfak Tadilatında Hesaplanacak Detaylar
 2. Mutfak Tadilatı Örnekleri
 3. Mutfak Tadilatı Ne Kadar Tutar?
 4. Mutfak Banyo Tadilatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1Mutfak Tadilatında Hesaplanacak Detaylar

Mutfaklar evlerimizde yaşam alanımızın en önemli detayları arasında ilk sırada gelmektedir. Sadece yemek için değil aynı zamanda ailemizle sohbet etmek ve misafirlerimizi de ağırlamak için burayı tercih ederiz. Tabi beraberinde bu alanında kullanışlı olması gerekiyor. Aradığımızı hızlı bir şekilde bulabilmeli, içeride dolaşırken elimizin ayağımıza dolaşmamasını isteriz. Tabi bunun için de doğru şekilde tadilat geçirmesi gerekiyor. Bu da beraberinde ne kadar maliyetin ortaya çıkacağı sorusunu getirecektir. Evinizde ki bu alanı baştan yapmak istiyorsanız öncelikle temel malzemeler üzerinden tadilat hesabı yapmalı, ardından ise işçilik maliyetini bunun üzerine eklemelisiniz.

Mutfak tadilatı yaptırmak isteyenlerin ilk etapta yapması gereken işlem doğru maliyet hesabı yapmak olacağı aşikardır. Genelde maliyet metrekare başına belirli bir ortalama ile yapılmaktadır. Bu hesabın yapılırken nasıl bir tadilatın yapılacağı da önemlidir. Ufak değişiklikler yapabilir ya da mutfağınızı baştan yeniden yapabilirsiniz. Bu detayların hepsine baştan karar vermeniz net bir fiyat çıkarmanız açısından önemlidir. Metrekare maliyetini hesaplamak için alan içerisinde yapılacak revizyon çalışmalarına bakmak gerekiyor. Taban, raflar, elektrik tesisatı ve su tesisatı gibi detayların hangisini yenileyeceğinize karar vermelisiniz.

Bunların yanında mutfakla ilgisi olmadığı düşünülen kapı, pencere, zemin şapı, farklı kaplı geçecek noktalar ve alana yüksek teknolojik malzemelerin eklenmesine de dikkat edilmelidir.

2Mutfak Tadilatı Örnekleri

Aşağıda sizlere vereceğimiz birkaç tane tadilat resmi görebilirsiniz. Sizde evinizde ki bu özel alanı farklı şekillerde yeniden yaptırabilirsiniz. Tabi bunun için belirli maliyetleri göze almak gerekiyor. Yapacağınız yenileme çalışmasına göre nasıl bir maliyet beklentiniz olması gerektiğinden kısaca bahsedelim.

Yeniden dekore çalışması yapılacaksa bunda fazla bir maliyet beklentinizin olmasına gerek kalmıyor. Tavanın, zeminin ve duvarların yenilenmesi yüksek bir fiyat ortaya çıkarmayacaktır. Çok fazla kızma işlemi olmayacağından ortalama olarak 500 TL ile 2500 TL arasında bir maliyete alanınızı yenileme şansına sahip olabilirsiniz.

Mutfak Tadilat Fiyatları

Geniş bir dekorasyon çalışması yapılacaksa ve bu konuda Avrupa standartları dikkate alınacaksa hesaplamanın ana kalemlerinde önemli bir artık olacaktır. Teknolojinin kullanımı ve modern malzemelerin tercih edilmesi ortalama maliyeti 3000 TL ile 10 bin TL arasına yerleştirecektir. Bu dekorasyon çalışmasının içinde duvarların kırılması, odanın genişletilmesi, dolapların yeniden takılması ve farklı ürünlerin alanda kullanılması yer almaktadır.

Mutfak Tadilat Hesaplama

Son olarak da lüks dekorasyon yapılabilir. Bunda mutfak baştan aşağı yenilecek ve içeride kullanılan malzemelerin kalitesi çok yüksek olacaktır. Bu da ortalama maliyeti bir anda 10 bin ile 25 bin TL arasında bir seviyeye çıkacaktır. Bu rakamlar ortalama bir maliyeti belirtmekte olup alanın metre karesine göre büyük bir değişiklik göstermektedir.

Modern Mutfak

3Mutfak Tadilatı Ne Kadar Tutar?

Kendi mutfağınızın hesaplamasını yapmak istiyorsanız öncelikle yapacağınız tadilat değişikliklerini belirlemelisiniz. Bir örnek ile bunu yaparak çıkabilecek maliyeti birlikte hesaplamaya çalışalım. Öncelikle metrekaresine bakmamız gerekiyor. Ortalama ülkemizde ki mutfaklar 15 ile 30 metrekare arasında oluyor.  Şimdi bu alan içinde yapılacak tadilatları maddelere göre belirleyelim.

 • Duvar kağıdının yenilenmesi
 • Alçı Tavan Yapılması
 • Taban fayanslarının yenilenmesi
 • Duvar fayanslarının yenilenmesi
 • Su ve Elektrik hattının yenilenmesi
 • Tüm dolapların sıfırlanması
 • Yeni Elektrik çıkışları

Bu başlıkları belirledikten sonra yapmanız gereken bunların içerisinde ki farklılıkları ortaya çıkarmak olacaktır. Örneğin taban fayansları yenilenmesi maddesinde tabanı fayans yerine parke yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Ya da parkeye benzeyen fayansları tabanda kullanabilirsiniz. Bu detaylar size net bir maliyet çıkaracaktır.

4Mutfak Banyo Tadilatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem mutfak hem de banyo evlerimizde bizim için özel olan yaşam alanlarıdır. Kullanışlı ve güzel olmalarını her zaman isteriz. Bu nedenle sık aralıklar ile bakımlarını yaparız ve bu alanların modernleşmesine imkan tanırız. Banyo tadilatı diğer alanlar kadar yüksek bir maliyet ortaya çıkarmayacaktır. Bir duşa kabin, alanın fayansının döşenmesi ve modern bir lavabo ile işi ortalama 2 bin ile 4 bin TL arasında maliyet ile tamamlayabilirsiniz. Tabi bu maliyette dikkat çekici yeni ortaya çıkan teknolojileri kullanmak isterseniz maliyeti biraz daha esnetmeniz gerekiyor.

Tüm tadilat ile birlikte banyo mutfak tadilatı sonunda alana yeni mobilyalar da sipariş edeceğinizi hesabınıza dahil etmenizde fayda var. Genelde tadilat hesaplamaları yanlış yapılmaktadır. Kapa, alan kaplayan şeyler hesaplanıp diğer küçük detaylar hesaba katılmamaktadır. Avize bunlardan birisidir. Ya da mutfakta yer alacak düğme ve fişler bu hesaba katılmaz. Kalemlere ayırarak hesaplamak ve bunları da kendi içerisinde ayırmak net bir sonuç çıkarmasa da hesabı biraz daha yakınlaştıracaktır.

Banyo ve Mutfak Tadilatı Kaça Mal Olur?

Metrekare olarak hesabınızı yapmak ve işe başlamadan paranızı ayırmak istiyorsanız çok dikkatli bir şekilde tüm aşamaları hesaplamalısınız. Ustalar ile görüşüp hepsinin zamanını ve alacakları işçilik ücretini belirlemeli. Ardından onların ne kadar malzeme kullanacaklarını öğrenerek bunların temini için gidecek parayı da öğrenmelisiniz. Adım adım ilerlemek net maliyete ulaşmak için önemlidir. Tabi maliyet hesabı yaparken yaşadığınız bölgenin de bu hesapta etkili olacağını söylememiz gerekiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...