• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklarda Yeşil Rengi Nasıl Kullanılır

Yeşil mutfak dekorasyonu konusunda ilk olarak ne istediğinizi belirlemeniz gerekir. Sonrasında ise kesinlikle renklerin birleşimine dikkat edilmelidir.

Doğanın Rengi Yeşil İle Mutfak Dekorasyonu

Yeşil renk doğayı anlatan en güzel renklerin en başında gelmektedir. Gücün, hayatın ve tazeliğin rengidir. Evlerde ve mutfaklarda kullanılacak olan en güzel renktir. Dinlenme ve yatıştırma sağlamak için oldukça idealdir. İç mekânlarda kullanılacak olan yeşil renk çok yönlü bir renk olarak bilinmektedir.  Yeşil renk beyaz ve diğer renkler ile birleştiğinde inanılmaz farklılıkların ortaya çıkmasına olanak sağlar. Ayrıca yeşilin haki, armut, nane, kireç, fıstık, zeytin, elma, yeşim, Zümrüt su yeşili gibi birbirinden farklı tonları bulunur. Yeşil tonları mutfak dolapları konusunda ve dekorasyonu konusunda kullanıldığında farklı efektlerin oluşmasına olanak sağlar. Yeşil mutfak dekor dâhilinde önemli olan diğer renkler ile verimli bir konsept ortaya çıkartmaktır.

yesil-mutfak-dekorasyonu-2

yesil-mutfak-dekorasyonu-3

Yeşil mutfak modelleri konusunda renkli ortamlar yaratmak adına dikkat edilmesi gereken kurallar bulunur. Bunlar;

  • Yeşil mutfak modelleri konusunda başlangıç olarak mobilya, mutfak tezgâhı, apron, mutfak aletleri, beyaz eşyalar, duvar boya renkleri ve duvar kâğıdı seçimlerinin dikkatli şekilde yapılması gerekir.
  • Yeşil evrensel bir renk olsa bile tonlarının yeşil mutfak adına dikkatli şekilde seçilmesi gerekmektedir. Parlak olan yeşiller geniş olan yüzeylerde pek tercih edilmez. Koyu yeşiller ise tam tersine geniş olan yüzeylerde tercih edilir.
  • Yeşil mutfak dolapları güneye bakan cephelerde kullanılması gerekir. Bu cephede kullanılacak olan yeşil yosun, zümrüt, malakit, yeşim, gri- yeşil, armut yeşili, bataklık yeşili, zeytin yeşili olmalıdır.
Yeşil rengin tonları

Yeşil rengin tonları

yesil-mutfak-dekorasyonu-5

yesil-mutfak-dekorasyonu-6

Saf ve parlak olan koyu yeşil mutfak modelleri modern stile uygun olan modellerdir. Özellikle İskandinav ülkelerinde sık şekilde kullanılır.

yesil-mutfak-dekorasyonu-7

Yeşil dekor için yemek alanlarının da yeşil ile harmanlanmış olan tekstil ürünleri ile bezenmesi gerekmektedir. Özellikle perde ve yastık örtülerinde kullanılacak olan çiçekli ve desenli kumaşlar şık ve spor ortamların yaratılmasına olanak sağlar.

yesil-mutfak-dekorasyonu-8

yesil-mutfak-dekorasyonu-9

Yeşil mutfak dolapları modelleri beyaz ile en güzel uyumu sağlayacaktır. Bu iki renk arasına ahşap olan detaylar karıştırılsa doğal ve organik olan görüntüler elde edebilirsiniz.

yesil-mutfak-dekorasyonu-10

Antep fıstığı yeşili yeşil mutfak dolaplarında görsel açıdan şık bir görünüm sergileyecektir. Bu tarz dekorasyonda önemli olan mutfak aksesuarlarının renkli olarak seçilmesidir.

yesil-mutfak-dekorasyonu-11

yesil-mutfak-dekorasyonu-12

yesil-mutfak-dekorasyonu-13

yesil-mutfak-dekorasyonu-14

yesil-mutfak-dekorasyonu-14

Nane yeşili ve su yeşili özellikle metal ve çelik ürünler ile şık görünür. Ayrıca bu yeşillerin arasına katılacak olan ahşap raflar, ahşap sandalyeler, ahşap tepsiler, ahşap masalar doğal bir görünüm sağlayacaktır. Bu tarz renkler özellikle Amerikan ve İngiliz su yeşili mutfak dekorasyonunda fazlasıyla tercih edilir.

yesil-mutfak-dekorasyonu-16

yesil-mutfak-dekorasyonu-17

yesil-mutfak-dekorasyonu-18

yesil-mutfak-dekorasyonu-19parlak

Yeşil mutfak konusunda sadece yeşili ortaya çıkarmaksa amaç kesinlikle beyaz ile birleşim yapılmalıdır. Mutfak aletleri ve beyaz eşyalarda bu tarz tasarımlarda beyaz olarak tercih edilmelidir.

yesil-mutfak-dekorasyonu-20

yesil-mutfak-dekorasyonu-21

yesil-mutfak-dekorasyonu-22

Yeşil mutfak dolapları dâhilinde alt kısımlarda koyu ve açık yeşiller kullanılabilir. Özellikle koyu olan yeşil mutfak dolaplarının üst kısımlarının beyaz tercih edilmesi gerekmektedir. Vintage tarzı mutfak dolapları ve eski dönem mutfak dolaplarını en güzel ve en şık yeşil renk ile ortaya çıkar. Özellikle zeytin yeşili duvarlar geleneksel olan görüntüleri desteklemektedir.

yesil-mutfak-dekorasyonu-23

yesil-mutfak-dekorasyonu-24

yesil-mutfak-dekorasyonu-25

yesil-mutfak-dekorasyonu-26

yesil-mutfak-dekorasyonu-27

Yeşil renkli mutfak dolapları kullanımı yapmak istemiyorsanız beyaz tercih edebilirsiniz. Bu tarz dekorasyonlarda kesinlikle duvarlarda desenli duvar kâğıtları ya da yeşil renkli boya tonları kullanılmalıdır. Perdeler, masa örtüleri, mutfak önlükleri desenli olmalı, mutfak masası ve sandalyesi ahşap tercih edilmelidir.

yesil-mutfak-dekorasyonu-28

yesil-mutfak-dekorasyonu-29

Yeşil mutfak dekorasyonun spor bir görüntü elde etmek isterseniz mutfak dolaplarını bej, krem ya da beyaz tercih edebilirsiniz. Yeşil renkli kısımlar ise duvarlar olmalıdır. Duvarlar aksesuarlar, tablolar ile sporlaştırılmalıdır.

yesil-mutfak-dekorasyonu-30

yesil-mutfak-dekorasyonu-31

Koyu yeşil ve yoğun yeşil mutfak modellerinin oluşturduğu kasveti ortadan kaldırmak için sarı ve beyaz rengi tercih etmelisiniz. Özellikle koyu yeşil ve sarı tonlar kesinlikle büyük olan iç mekânlarda kullanılmalıdır. Geniş alanlarda büyük avizeler, büyük aspiratörler, büyük raflar ve orta mutfak tezgâhları kullanılır.

yesil-mutfak-dekorasyonu-32

yesil-mutfak-dekorasyonu-33

yesil-mutfak-dekorasyonu-34

yesil-mutfak-dekorasyonu-35

yesil-mutfak-dekorasyonu-36

yesil-mutfak-dekorasyonu-37

yesil-mutfak-dekorasyonu-38

yesil-mutfak-dekorasyonu-39

yesil-mutfak-dekorasyonu-40

yesil-mutfak-dekorasyonu-41

yesil-mutfak-dekorasyonu-42

yesil-mutfak-dekorasyonu-43

Yeşil renkli mutfak dolapları açısından en uyumlu aksesuarlar bakırlardır. Kullanılacak olan bakır tavalar ve tencerelerin yanı sıra koyu ahşap masalar, sandalyeler ve raflarda geleneksel çizginin tam anlamı ile yansıltılmasını sağlayacaktır. Ahşap, bakır ve yeşil üçlemesi sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

yesil-mutfak-dekorasyonu-44

yesil-mutfak-dekorasyonu-45

yesil-mutfak-dekorasyonu-46

Yeşil mutfak dekorasyonu konusunda en uyumlu olan renklerin içinde turuncu da yer almaktadır. Özellikle yemek odalarında sık şekilde tasarımcılar tarafından kullanılır. Yeşil ve turuncu uyumu sağlığı ve iştahı temsil eder.

yesil-mutfak-dekorasyonu-47

yesil-mutfak-dekorasyonu-48

yesil-mutfak-dekorasyonu-49

yesil-mutfak-dekorasyonu-50

Yeşil doğada en güzel pembe ile uyum sağlamaktadır. Gül, şakayık, kiraz çiçekleri ve lale ile oldukça uyumlu olan görüntüler ortaya çıkartacaktır. Yeşil mutfak dekorasyonu konusunda bahar havası yaratmak için kesinlikle pembe çiçekli ürünler tercih edilmelidir. Arka planı dengelemek için gerek olursa fuşya bile kullanılabilir.

yesil-mutfak-dekorasyonu-51

yesil-mutfak-dekorasyonu-52

yesil-mutfak-dekorasyonu-53

yesil-mutfak-dekorasyonu-54

yesil-mutfak-dekorasyonu-55

yesil-mutfak-dekorasyonu-56

yesil-mutfak-dekorasyonu-57

yesil-mutfak-dekorasyonu-58yesil-mutfak-dekorasyonu-59

yesil-mutfak-dekorasyonu-60

yesil-mutfak-dekorasyonu-61

yesil-mutfak-dekorasyonu-62

yesil-mutfak-dekorasyonu-63

yesil-mutfak-dekorasyonu-64

yesil-mutfak-dekorasyonu-65

yesil-mutfak-dekorasyonu-66

yesil-mutfak-dekorasyonu-67

yesil-mutfak-dekorasyonu-68

yesil-mutfak-dekorasyonu-69

yesil-mutfak-dekorasyonu-70

yesil-mutfak-dekorasyonu-71

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...