• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Uzun Ömürlü Banyo Tadilatı Maliyeti ve Fikirler

Uzun bir süre kullanmak isteyeceğiniz banyo ya da tuvaletin yenilenmesi, tadilatı hakkında yeni fikirleri ve anahtar teslim fiyatları hakkında bilgilendirme.

İçerik
 1. Banyo Tadilatı
 2. Fikirler
 3. Maliyeti

1Banyo Tadilatı


Banyo Tadilatı

Evlerin en çok kullanılan yerleri arasında olan banyo ve tuvaletler nem ve rutubet sonucunda en çok eskiyen bölgeleri olmaktadır. Yenilemek isteyenlerin zevkine uygun olarak dizayn etmeleri ve fiyatlandırma konusunda bilgiler alabilirler. Uzun ömürlü bir banyoya sahip olmak isteyen birinin yenileme sırasında şu durumları göz önünde bulundurmalıdır:

 • Malzeme ve işçiliğin kaliteli olması;
 • Sıhhi tesisatın uzmanlar tarafından yapılması;
 • Tasarımı;
 • Nem önleyen malzemeler kullanılması;
 • Temizliğinin kolay olması.

Eskiyen banyoyu yenilemek sadece dış yüzeyden ibaret olmamaktadır. Duvar içinden geçen sıhhi tesisat zamanla sızdırma gibi problemlerin olmasına neden olur. Bu durumda yapılması gerekenler fayansların kırılarak boruların yenilenmesi olacaktır. Yenileme işlemi sırasında birçok usta görev yapmaktadır. Fayans ustası, sıhhi tesisatçı, boyacı gibi ustalar çalışacaktır.

Baştan sona bir banyonun yenilenmesi yaklaşık olarak 3 gün ile 1 hafta arasında sürmektedir.

2Fikirler

Banyonun sık sık kullanılan bir yer olduğundan kişinin hayal gücüne ve zevkine bağlı olarak yapılmalıdır. Boyası, fayansların seçimi zevkinize uygun olarak yapılırken, sizin uzun ömürlü bir banyonun sahibi olmanız için malzemelerin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Banyonuzun şekli oval ya da köşeli olabilir. Bu durumda biraz hayal gücünüzü canlandırmalısınız.

Günümüzde birçok farklı malzeme seçimi bulunmaktadır. Bu sebeple de malzemelerin kalitesini her zaman bütçenize uygun olarak belirleyeceksiniz. Banyoların misafirleriniz tarafından da kullanılacak olduğundan sadece duş alacağınız bölge olarak düşünmemeli ve açıkta görülmesini istemediğiniz eşyalarınızı koyabilmek amacıyla nemden etkilenmeyen kaliteli malzemelerden yapılan dolapta tercihiniz arasında olmalıdır. Fikriniz oluşması için aşağıda birkaç tane örnek banyo resimleri paylaşmaktayız.

     

     

Kullanımı rahat olan ve şık bir banyo için tamamen hayal gücünüz ve istediğiniz bir banyoya sahip olabilirsiniz. Hayalinizde olan rahat bir banyonun yapılması için ihtiyacınız olan maliyetinden kaçınmamak, uzun ömürlü olabilmesi için malzemelerin kaliteli olması ve ustaların işinin ehli olmasına dikkat edilmelidir. Kaplama malzemeler her zevke uygun olarak tasarlanması nedeniyle günümüzde nostalji isteyenlerin, eski olan ama şık bir banyoya sahip olmaları da mümkündür. Aynı zamanda da yukarıda vermiş olduğumuz örneklerden de göreceğiniz gibi çok farklı bir banyoya sahip olabilirsiniz. Banyo içerisinde enerji tasarrufu sağlamak amacıyla açık renkler tercih edilmesi ve kişinin zevkine uygun olarak mat ya da parlak fayanslar kullanılmalıdır.

3Maliyeti

Tadilat esnasında kullanacak ev sahibinin zevkine uygun olan banyoya sahip olurken bütçesi de göz önüne alınması çok önemlidir. Günümüzde değişen fiyatlarla sahip olunabilir. Sıhhi tesisatında içerisinde yer alan ve yeni mobilyalar, fayanslar, boyası, aydınlatma sistemi, duşa kabinin içinde olduğu bir banyonun fiyatı büyüklüğüne göre farklılık gösterecektir.

Onarım Yeri En Düşük TL (1 metrekare) En Yüksek TL (1 metrekare)
Sıhhi Tesisat 500 900
Eski Fayansların Sökülmesi 50 150
Yeni Fayanslar 62 3000
Tavan 47 550
Taban 52 900
Duşa kabin 400 1700
Musluklar 50 750
Isıtma 150 600
Klozet 300 2000
Askılık 25 150
Mobilya 100 2000
Aydınlatma 25 250

Yukarıda vermiş olduğumuz fiyat bilgilendirmesi 2018 yılı için geçerli olan güncel fiyatlar olmaktadır. Bunlara işçiliğin dahil edilmediği unutulmamalıdır. Ustaların ve çalışan elemanların günlük olarak alacağı fiyat bilgisi farklılık göstermektedir. Tabii ki tam donanımlı bir banyo bilgisi olmaktadır. İsteğe göre değişiklik gösteren malzemeler kullanılabilir. Bir ustanın el işçiliği yaklaşık olarak 35 ile 300 TL arasında değiştiği de unutulmamalıdır. Sıhhi tesisatı yeni olan ya da fayanslarından memnun olan ama mobilyasından, ısıtma sisteminden ya da klozetinden memnun olmayan birinin diğerlerini eleyip, kendi ihtiyaçları doğrultusunda yapacağı banyonun maliyetini hesaplayabilir.

Banyoyu gösteren her zaman için görünümü olmaktadır. Bu nedenle de fayanslar her zaman için kişinin tercihine bırakılmalı, parlak ya da mat olarak kullanılmalıdır. Her zaman için açık renkli kullanılan fayansların ışıktan tasarruf etmenizi sağlar. Nemli bir ortam olması sebebiyle havalandırması düşük olan banyolarda bir süre sonra rutubete bağlı olarak küflenme oluşmaması için kullanılan malzemelerin kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Mobilyalar farklı türlerde imalatı sağlanmaktadır. Tercih ederken, nem sonucunda kabaracak ve görünümünde bozulma meydana gelecek mobilyalardan uzak durularak, nemden etkilenmeyen malzemelerden yapılmasına da kullanıcının dikkat etmesi gerekmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...