• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Parlak Mutfak Dolapları Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Parlak olan mutfak dolaplarının nasıl temizleneceği, temizlik yapılırken nelere dikkat edileceği gibi detayları sitemizde bulunan bu yazıda rahatlıkla bulabileceksiniz.

İçerik
 1. Parlak Mutfak Dolapları
 2. Parlak Mutfak Dolabı Temizliğinde Kullanılacak Malzemeler

1Parlak Mutfak Dolapları

Mutfak hayatımızı yaşadığımız evler içerisinde bizlerin en çok vakit geçirdikleri yerlerden birisi olarak her zaman daha dikkatli temizlenmelidir. Sürekli ateşin yandığı ve çeşitli yemeklerin pişirildiği alanda kirlenme daha hızlı yaşanmaktadır. Özellikle de mutfak dolapları olarak bilinen ve eşyalarımızın yer aldığı alanların kirlenmesi daha kolay olmaktadır. Tabi bununla birlikte temizlenmesine de dikkat etmek gerekmektedir. Gerekli temizliği yapmak ve hijyenik bir ortam içerisinde sağlıklı bir şekilde yemek yiyebilmek için dikkatli hareket etmek gerekiyor. Temizlik dolapların yapısına göre yapılmalıdır. Bu sayede daha doğru ve dikkatli bir temizlik ile kirli alanların olması gerektiği hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Parlak Mutfak Dolapları Nasıl Yapılır?

Mutfaklara yerleştiren dolaplar çeşitli malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Kullanılan malzemeler arasında son yıllarda dış yüzeyi parlak olan ve kullanım kolaylığı sunan malzemeler tercih edilmektedir. Bu tür dolapların yapılması için Lake adı verilen malzeme veya MDF kullanılmaktadır. Önceden direkt olarak tahtadan cilalı bir şekilde sunulan dolaplar ve plastik dolaplar yer alırken günümüzde gelişen teknoloji sayesinde yapıları tamamen değişmektedir. Tabi bu değişim yapılacak olan temizliğinde kendi içerisinde farklılık yaşamasına neden olmuştur. Parlak mutfak dolaplarınız varsa bunun için yapacağınız hijyen çalışmasına da dikkat etmekte fayda görüyoruz.

Parlak Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Parlak dolapları sahipseniz temizliğinizi de ona göre yapmalısınız. Bunun için kullanılan malzemelere dikkat etmek gerekiyor. Çünkü parlak dolaplarda sert malzeme kullanmak çizilmelere neden olacağından ve bu da temizlik yaparken ürüne zarar vereceğinden kararınızı doğru şekilde vermemiz gerekiyor. Yani temizliğe start vermeden önce yapmanız gereken ilk iş malzemeleri dolabınızın türüne göre belirlemek olacaktır. Bunu belirledikten sonra işlemlerinizi sırayla doğru bir şekilde uygulamanız gerekiyor. İşlemleriniz bu sayede daha rahat ve beklediğiniz temizliğe ulaşacak şekilde yapma şansınız var. Temizliğin detaylarını anlatmadan önce kullanacağınız malzemelerin neler olacağını belirleyelim.

2Parlak Mutfak Dolabı Temizliğinde Kullanılacak Malzemeler

Temizliğe start vermeden önce kullanacağınız bezlerin kalitesine ve kimyasalların türüne bakmanız gerekiyor. Şimdi maddeler halinde kullanacağınız ekipmanların neler olması gerektiğini belirtmeye çalışalım.

 • 2 adet mikro fiber bez
 • Ilık Su
 • Cam Suyu
 • Aşındırıcı kimyasallar kullanılmamalıdır
 • Cif tercih edilmemelidir.
 • Soda
 • Bulaşık deterjanı
 • Parlak yüzey temizleyici
 • Sirke
 • Terebetin ve Keten Yağı

Bu malzemeler temizliği yapmak için tercih edilmeli ya da edilmemelidir. Aşındırıcı kimyasallar ve cif dolapların parlaklığına zarar verebileceğinden dolayı tercih edilmemelidir. Bu da hijyenik bir temizlik için genelde bayanlar tarafından tercih edilse de bazen kimyasalların zararlı olabileceğini anlamanıza gerek var. O nedenle kullanacağınız maddeleri duruma uygun olarak tercih etmelisiniz.

Parlak Mutfak Dolap Temizliği Nasıl Yapılır?

Parlak dolaplar için yapılacak olan temizlikte öncelikle kullanacağınız maddeleri tercih etmeniz gerekiyor. Temizliğe ılık suyun içerisine birkaç damla cam suyu katarakt başlayabiliriz. Fiber optik bezlerimizi bu suda ıslattıktan sonra ilk olarak üstten bir temizlemeye yapılmaya başlanmalıdır. Bu ilk adım olarak uygulandıktan sonra yağın ve pas oranının yüksek olduğu alanlarda daha farklı malzemeler kullanılmalıdır. Sirke ve soda kadınlar tarafından evde kullanılsa da dikkatli bir uygulama yapılmalıdır. İkisi de kendi içerisinde bir asit olduğu için tek başlarına kullanmak yerine suyun içerisine katılarak kullanılmaları doğru tercih olacaktır.

Gene yukarıda belirttiğimiz bezleri bu suda ıslatarak gerekli temizlik için çalışmalara başlamalısınız. Tabi bu suyu da durulamak gerekiyor. Bunun için işlem yapıldıktan sonra birkaç dakika geçmesini beklemelisiniz. Daha sonra soğuk su ile bu yüzeyleri durulamak gerekiyor. Bu sağlıklı bir temizlik için gerekli olan bir detay olmakla birlikte parlak yüzeylere zarar vermemesi açısından da önemlidir. Ne yaparsanız yapın kirden ve yağdan kurtulamıyorsanız hem dolapların parlaklığının artması hem de temizlik için ketenyağını ya da terebetini kullanabilirsiniz. Tabi bunları her zaman kullanmanıza gerek yok. Sadece dolapların çok yağlandığı ve basit bir uygulamayla bunun temizliğinin yapılamadığı anlarda kullanmayı tercih etmelisiniz.

Parlak Mutfak Dolaplarının Temizliği İçin Kullanılmayacak Malzemeler

Yanlış temizlik malzemeleri kullanmak yapacağınız işlemin olumsuz sonuçlar vermesine neden olacaktır. Cif, aşındırıcı kimyasallar, bulaşık deterjanı, kir çözücü ya da yağ çözücü malzemeler kullanılması tavsiye edilmez. Bu tür maddeler başlangıçta sizlere gerekli temizlik fırsatını sunacak olsa da zamanla dolaplarınızda renk solukluğu görülmeye başlanacaktır. Hem temiz olmasını hem de parlak alanların korunmasını istiyorsanız tercihinizi her zaman zarar vermeyecek malzemelerden yapmalısınız. Uzun aralar yerine hafta da bir ya da iki hafta da bir temizlik yapmak yağ oranının düşük olmasına yardımcı olacaktır. Bu da işlemin hızlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...