• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Ahşap Mutfaklar ve Mutfak Tezgahları Hakkında Detaylar

Ahşap mutfak tezgahları konusunda temizliğe ve bakıma dikkat edilmesi gerekir. Aksi durumlarda bakımsız ve sağlıksız ortamlar ortaya çıkabilir.

İçerik
  1. Ahşap Mutfak Tezgâhı
  2. Ahşap Mutfak Tasarımı Hakkında
  3. Ahşap Mutfak Tezgâhı Temizliği

1Ahşap Mutfak Tezgâhı

Ahşap olarak tasarlanmış olan mutfak tezgâhları mutfaklara; asalet, sıcak bir dokunuş, dayanıklılık, kolay dekorasyon, doğallık ve dayanıklılık katmaktadır. Ahşap mutfak tezgâh modelleri görsel açıdan şık sunumların yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Ahşap mutfak tezgâhları bakımı yapılması şart olan ürünler arasında yer alır ve kullanım aşamasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Mutfakta ahşap tezgâh kullananlar;

Ahşap mutfak tezgâh modelleri ısıya dayanıklı olan modelleri kapsa da mutfaklar da kullanımında dikkatli olunması gerekir. Bu konuda su itici olarak kullanılan yağın kullanılması gerekmektedir. Ahşap tezgâhı ve çeşitleri konusunda yapılacak olan yağlama sizlerin sıkıntılarını ortadan kaldıracaktır. 1 ayda 1 kez ahşap tezgâhınızı akşam yağlamanız gerekir. Bu yağlama işlemi sonucu ahşap tezgâh modeli sabaha kadar yağı çeker. Yağlama işlemindeki amaç suyun ahşap tezgâhı içine girmesini önlemektir. Yani yağlamadan sonra ahşap su çekme ve emmez. Yağlama işlemi sadece ahşap olan tezgâhlar için kullanılmaz. Mermer olan tezgâhlarda da bu işlem arada sırada yapılması gerekir. Mermerdeki amaçta ahşap olan tezgâh ile aynıdır.

ahsap-mutfak-dekorasyonu-2

ahsap-mutfak-dekorasyonu-3

Ahşap mutfak dolapları ve tezgâhlarının çizilmesi, ezilmesi kolay olabilir. Bunun sonucunda oluşacak olan kıymaklar ise ellere zarar verebilir. Oluşan çiziklerin önüne geçmek adına rahatsız edici durumda oldukları zaman zımparalama işlemi yapabilirsiniz. Ahşap mutfak tezgâhı modelleri konusunda lamine tercih edildiyse kalınlığına bağlı olarak zımparalama işlemi değişebilir. Bundan dolayı ahşap mutfak tezgâhı satın alma işleminde dikkatli olmak gerekir. Ahşap mutfak dolabı modelleri ile uyum içinde bir görüntü sağlayan tezgâhlar desenli görünümlü yüzeyleri ile de doğanın ortasından gelmiş bir görüntü sergilerler. Ahşap mutfak kapakları ve tezgâhı kullanılmışsa mutfak dekorasyonunda buna göre tercih edilmesi gerekir. Ahşap rengi sizlerin seçeceği modele göre değişebilir ama ortak özellikleri doğal görüntülerinin var olmasıdır.

ahsap-mutfak-dekorasyonu-4

ahsap-mutfak-dekorasyonu-5

Ahşap mutfaklar da tencere kullanımına dikkat etmek gerekir. Tencerenin alt sıcaklığı leke bırakabilir. Bunun için tasarımı yapılan mutfak tezgâhının leke tutup tutmayacağı önceden sorulmalıdır. Ayrıca bunun önüne geçmek adına bazı kişiler ahşap mutfak tezgâhı üzerine cam kestirmektedir. Lekelenme sonucunda yapılacak olan boyama ve ahşap cilası sizi kurtaracaktır.

ahsap-mutfak-dekorasyonu-6

ahsap-mutfak-dekorasyonu-7

Ahşap mutfak tezgâhı ve ahşap mutfak dolap kullanımında evyenin takılmasına dikkat edilmelidir. Silikon ile yapıştırılacak olan evyelerin yan tarafları zaman içinde su almaya başlar. Bu da böcek ve bakteri oluşumuna sebebiyet vereceğinden sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Ahşap mutfak tezgâhlarının temizliği konusunda özellikle ocak kenarlarında önem verilmelidir. Yağ ve yemek konusunda bu kısımlar daha çabuk kirlendiği için daha sık temizlenmelidir.

ahsap-mutfak-dekorasyonu-8

ahsap-mutfak-dekorasyonu-9

Ahşap mutfak dolapları ve ahşap mutfak tezgâhları fiyatları pahalı olan bir skalaya sahiptir. Bundan dolayı alınacağı yer ve firma detaylı şekilde araştırılmalıdır. Ahşaptan anlamayan bir kişiyseniz bu konuda garanti isteyebilirsiniz. Ahşap mutfak tezgâhı konusunda verilecek olan garanti sizin kullandığınız tezgâhın verniğini bile kapsayabilir. Tabii ki bunlar alım yapılacak olan firmaya göre değişmektedir. Düzgün ve kaliteli bir firmadan alım yapılacaksa ahşap fiyatı da artış göstermektedir.

2Ahşap Mutfak Tasarımı Hakkında

ahsap-mutfak-dekorasyonu-10

ahsap-mutfak-dekorasyonu-11

ahsap-mutfak-dekorasyonu-12

Klasik olan mutfaklarda kullanılacak olan ahşap mutfak tezgâhları ve ahşap mutfak tezgâhı modellerinde yaldız, freze, şekilli olan parçalar ve dekoratif olan oymalar kullanılmalıdır. Bu tarz süslemeler sizlere dekoratif anlamda az gelirse kapı modelinizi de ahşap seçmeniz gerekir. Kapılarda kullanılacak oymalar klasik dekorasyonu kolay ve şık şekilde tamamlayabilir. Klasik şekilde kullanılacak olan mutfaklarda ayriyeten altın varak kullanılmış olan aksesuarlarında kullanılması şarttır.

ahsap-mutfak-dekorasyonu-13

ahsap-mutfak-dekorasyonu-14

ahsap-mutfak-dekorasyonu-15

Ahşap mutfak tezgâhları ve dolapları konusunda daha modern ve sade bir görüntü oluşturmak isterseniz doğallığı kullanmalısınız. Doğa içindeymiş gibi yaratılmış olan görüntüler şık, zarif, sade ve hoş bir ahenk yakalamak için birebirdir. Modern ve sade görünümlü ahşap mutfak tasarımlarında süslü olan dokunuşlara fazla gerek kalmaz. Çünkü ahşap dokulu mutfaklar daha az dekorasyona ihtiyaç duyar.

3Ahşap Mutfak Tezgâhı Temizliği

Ahşap mutfak tezgâhı temizliğinden dikkat edilmesi gereken ilk detay mutfakların aralıklı şekilde havalandırılmasıdır. Havalandırma işlemleri mutfaklarda oluşan yağ ve yemek kokularının ortadan kaldırılması adına gereklidir. Ahşap tezgâhların kenar kısımları ve çekmelerde bulunan tozlar aralık şekilde alınmalıdır. Çünkü ahşap tozu çabuk kapan bir yapıya sahiptir. Ahşap temizleyici olarak satılan ürünler bu konuda size yardımcı olacaktır. Ahşap temizleyici ürünlerin kullanılmasından sonra yüzeyler nemli bez yardımı ile silinmesi şarttır. Ardından da kuru bez ile kurulama işleminin yapılması gerekir. Temizleme işleminden sonra ahşabın tam anlamı ile kuruması adına tezgâhın belli bir süre kullanılmaması gerekir. Bunun için mutfağı havalandırmalısınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...