• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Akrilik Dolaplarla Mutfağınıza Renk Katın

Akrilik dolapları, gerek şıklık gerekse kullanım bakımından avantajlı modellerdir. Günümüzde Avrupa mutfak dekorasyonunun en önemli ögelerinden biridir.

İçerik
  1. Akrilik Mutfak Dolapları
  2. Akrilik Kaplama Nedir?
  3. Akrilik Dolapların Avantajları
  4. Kurulum
  5. Renk Çeşitleri
  6. Nasıl Temizlenir?

1Akrilik Mutfak Dolapları

Mutfak dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunuyor. Nitekim burada kullanılan malzemelerin kalitesi hanenin sağlığını etkileyen unsurlar arasındadır. Yemek pişirilen yerde sağlıklı bir ortam yaratabilmek için steril ve kaliteli malzeme kullanmak gerekir. Akrilik mutfak dolabı çeşitleri bu amaç için oldukça uygundur. Kaliteli malzemeden imal edilmiş akrilik mutfak dolabı modelleriyle mutfağınızda sağlıklı ve steril bir alan yaratabilirsiniz.

im001594

Akrilik dolapların modern mutfak dekorasyonunun en önemli ögelerinden biri olduğunu söylemek gerekiyor. Hem şıklık hem de kullanım bakımından tercih edilen akrilik mutfak modelleri bugün mutfak dekorasyonunda tercih edilen ürünlerin başında yer alıyor. Birçok avantaja sahip bu dolaplar ile mutfağınızı harika bir biçimde dekore etmeniz mümkün.

2Akrilik Kaplama Nedir?

-2

Akrilik kapakların özelliği yüzeylerinde 1 mm kalınlığında çizilmez, parlak levhaların bulunmasıdır. Akrilik kaplama, kapağa yalnızca güzel bir görünüm katmaz. Aynı zamanda yıpranma, çürüme gibi dezenformasyonları önler ve daha hijyenik bir ortam yaratılmasına yardımcı olur. Akrilik kaplama, son teknoloji makineler yardımıyla yapılır. Kapak yüzeyinden sökülmesi mümkün değildir.

im001595

Akrilik kapak, Ham MDF levhanın üzerine parlak, özel bir folyonun lamine edilmesiyle yapılır. Malzemenin parlak görülmesinin sebebi folyonun laminasyonudur. Akrilik malzemeden yapılan ürünler mutfak, banyo, salon, yatak odası, ofis gibi farklı kullanım alanlarına sahiptir. Son yıllarda iç mimarlar tarafından tercih edilen bir dekorasyon çeşidi olduğunu da belirtmek gerekir.

3Akrilik Dolapların Avantajları

-3

Belirtildiği gibi, akrilik mutfak dolabı modelleri diğer modellere göre daha kaliteli ve zor yıpranan bir malzemeden imal edilmektedir. Çürüme, dökülme gibi dezenformasyonlar mutfak dolabı akrilik modellerinde daha az görülmektedir. Bunun yanında akrilik dolapların temizlenmesi de kolaydır. Belirli periyotlarla temizlenerek uzun yıllar boyunca kullanılabilen modeller olduklarını da belirtmek gerekir.

im001596

Akrilik dolapların bir diğer avantajı ise kolay bir kullanıma sahip olmalarıdır. Menteşe sistemleri diğer dolaplardan farklı olduğu için açma/kapama sistemleri kolay bozulmaz. Bununla birlikte besinlerin ve mutfak malzemelerinin daha sağlıklı bir biçimde muhafaza edilmesine olanak sağlarlar. Kurulum ve montajının da diğer dolaplara göre daha kolay olduğunu belirtmek gerekir.

4Kurulum

-4

Akrilik, yalnızca banyo ya da mutfak dekorasyonunda kullanılan bir ürün değildir. Bütün yaşam alanlarında kullanılabilecek bir malzemedir. Ancak mutfak dolabı kurulumunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Mutfakta steril ve kullanışlı bir alan yaratabilmek için akrilik dolaplar ve kapakları iyi bir şekilde monte edilmelidir.

Mutfak dolabı akrilik kapak modelleri, menteşe sistemine göre ikiye ayrılır. Bazı modellerde yanlara doğru açılmayı sağlayan standart menteşeler kullanılırken bazılarında yaylı menteşe sistemi mevcuttur. Özellikle ocak üstü dolaplarda ve üstten kapaklı modellerde yaylı menteşeler kullanılır. Dolapları iyi bir şekilde kurabilmek için menteşeleri doğru bir biçimde takmak son derece önemlidir. Bunun için özel bir ekipman kullanılması gerekir.

im001597

Menteşeler monte edildikten sonra kapak montajı da tamamlanabilir. Ancak folyosu yeni çıkarılan kapakların bu işlemden sonra silinmesi gerekir. Kapakların mobilya temizleyicisi ve ıslak bir bez yardımıyla silinmesi çizilmeye karşı direnci arttıracaktır. Bu işlemin folyo çıkarılır çıkarılmaz yapılması son derece önemlidir. Aksi takdirde kapak yüzeyinde küçük deformasyonların görülmesi mümkün olabilir.

5Renk Çeşitleri

 

Akrilik mutfak renkleri oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Günümüzde genellikle açık ve parlak tonlar kullanılsa da siyah, kahverengi gibi farklı tonlar da tercih edilebilmektedir. Kullanılan malzeme, renklerin canlılığını uzun süre korumasına yardımcı olur. Nitekim kapağı kaplayan levha ultraviyole ışınları başta olmak üzere çeşitli etkenlere dayanıklı olmak için bazı süreçlerden geçirilir. Bu yüzden akrilik kapaklar ve mobilyalar uzun süre renk canlılıklarını koruyarak muhafaza edilebilmektedirler.

im001593

Renk katalogları genellikle parlak ve mat olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Kırmızı, turuncu, beyaz gibi renkler parlak, kahverengi, siyah gibi renkler ise mat kategorisinde yer almaktadır. Hangi seçim yapılırsa yapılsın renklerin parlaklığını ve netliğini uzun süre boyunca koruyacağından emin olunabilir. Parlak malzeme rengin uzun süre muhafaza edilmesini sağlar.

im001598

Renk değiştirme işlemi akrilik sprey boya ile yapılabilir. Sprey boyayı belli bir mesafeden püskürterek kapağın rengini değiştirmek mümkündür. Ancak akrilik boya dışındaki boya çeşitlerinin yüzeyde durmayacağını ve kısa süre içinde dezenformasyona sebep olacağını da akılda tutmak gerekir.

6Nasıl Temizlenir?

-6

Akrilik, standart malzemeler ile temizlenebilen bir yüzey değildir. Levhanın parlaklığını korumak, dolapların çizilmez ve yıpranmaz özelliğini devam ettirebilmek için iyi bir temizlik yapmak faydalı olacaktır. Mobilya yüzeylerini temizlemek için kullanılan deterjanlar akrilik dolapların temizliğinde kullanılabilir. Ancak deterjan ve bez ile yapılan bir temizlik tek başına yeterli olmayacaktır.

Akrilik dolapların temizliği ılık su ile yapılmalıdır. Soğuk su temizlemek için yeterli olmayacaktır. Aşırı sıcak su ise yüzeyde aşınmaya sebep olabilir. Yüzey temizliği mutlaka mikrofiber bezler ile yapılmalıdır. Diğer bezlerin yüzeyde iz bırakma riski yüksek olduğu için mikrofiberler tercih edilmelidir. Bunun yanında akrilik temizliğinde sıvı bulaşık deterjanı ya da mobilya deterjanı ve elektrikli süpürge gerekir.

im001600

Öncelikle elektrikli süpürgeyle yüzeydeki toz alınmalıdır. Toz alma işlemi temizliğin daha kolay bir biçimde yapılmasına olanak sağlayacaktır. Bulaşık deterjanı köpürtüldükten sonra yüzeye bez ile uygulanır. İç ve dış temizliğinden sonra, bulaşık deterjanı sürülen yüzerler kuru bir bez ile kurulanır. Kapakların dış yüzeylerinde cam temizleyici de kullanılabilir.

im001601

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...