• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

L Tipi Mutfak Dekorasyonu – Aksesuarların yerleştirme yerleri

L Tipi Mutfak Dekorasyonu ne kadar önemliyse kullanılacak aksesuarların yerleştirme yerleri de o kadar önemli olmaktadır.

İçerik
  1. L Tipi Mutfak Dekorasyonu
  2. L Tipi Mutfak Dekorasyonu Teknikleri
  3. L Tipi Mutfak Dekorasyon Modelleri

1L Tipi Mutfak Dekorasyonu

Yeterli mutfak alanı olmayanlar, mutfaklarını genişletmek için L Tipi mutfak dekorasyonundan yararlanmalıdır. Ayrıca mutfakta kullanılacak aksesuarların yerleşimi de bu yüzden önemlidir. L Tipi mutfak dekorasyonu hem açık hem de kapalı mutfaklara uygundur.

Mobilya ve aksesuarlarını mutfağa yerleştirecek olan kişiler her iki duvarda da bunu yapabilir. Ek duvar alanı kazanmak adına bu yöntemin avantajları da net bir şekilde bilinmelidir. Daha çok küçük ölçekli mutfaklar için ideal bir çözüm olan bu uygulama ilk olarak 1970’li yıllarda Fransa’da uygulanmıştır.

L tipi mutfak 1

L tipi mutfak 1

Bu mutfak dekorasyonunda tek sorun ise L Tipi dekorasyonun köşelerinde aksesuar uygulaması yapmak için karşınıza çıkacak zorlanmadır. Yani erişebilirlik açısından biraz zor bir mutfak tipidir. Fakat tasarımcılar bunu aşmak için sepet dönen ve küpe dolaplar kullanmak için fikirlerini sunmuştur.

2L Tipi Mutfak Dekorasyonu Teknikleri

Bir mutfakta L Tipi kullanıma karar verdiğinizde ilk olarak mutfak kulaklıklarının doğru bir şekilde yerleştirilmesi ile alanı büyütmeniz gerekmektedir. Bu durum aşağıdaki şekilde örneklendirilmiştir.

L tipi mutfak yapısı 150x240 cm

L tipi mutfak yapısı 150×240 cm

Bu gördüğünüz dekorasyon şeklinde 1,36 m2’lik bir alan için tercih edilecek mutfak dekorasyonu sizlere sunulmuştur. Eğer 3,6 m2 gibi mutfak alanınız var ise bu ölçeğin 2,70 metre alanı doğrusal cephe uzunluğu için kullanılmalıdır. Buraya bulaşık makinesi, lavabo ya da buzdolabı yerleştirilir.

270x165 mutfak boyutu

270×165 mutfak boyutu

4,5 m2’lik bir L tipi mutfak alanında ise daha uygun bir kullanım alanı ortaya çıkabilir. Diğer yaşam alanlarının serbest bırakılmasıyla çalışma alanı sına erer ve bu tip mutfaklarda ocak ve lavaboların yerleşimi çok daha kolaydır.

im001298

Yukarda gördüğünüz 5,5 m2’lik bir doğrusal cephe mutfak alanına sahipseniz üçüncü duvara küçük mutfak aksesuarlarını yerleştirebilirsiniz.

im001299

Yukarıdaki gibi 6 m2’lik bir doğrusal cephe mutfak alanında ise 3,90 metrelik kısım cephe uzunluğu olarak bilinir. Böyle bir durumda lavabo ya da bulaşık makinesi gibi ürünlerin arasındaki çalışma alanı olarak inşa edildiğini bilmeniz gerekir. Çalışma yüzeyinin en ucunda ise buzdolabı yer alır.

im001300

Daha büyük L Tipi mutfak dekorasyonunda ise dış cephe uzunluğu 4,80 metredir ve bu mutfağın genel ölçümü ise yukarıda görüldüğü üzere 7,5 m2’dir.

im001302

8,1 m2’lik bir açık mutfak alanının doğrusal cephe uzunluğu ise 5,70 metredir. Bu durumda mutfağın köşesinde bir yemek masası konulacaktır.

im001303

Yukarıdaki gibi oluşturulan ve 5,10 metre uzunluğundaki 9 m2’lik tipik cephe mutfak alanı için ise mutfak ve oturma odasını ayıran bir bar ile donatılması önemlidir.

im001304

Bu şekilde oluşturulan ve 11,3 metrelik açık mutfak alanının hat cephe uzunluğu 5,90 metreye kadar yayılır. Lavabonun alanını maksimize etmek için ise köşeye yerleştirme uygulanmıştır.

Görüldüğü üzere mutfak alanını optimize etmek adına birçok seçeneği kullanabilirsiniz. Sadece mutfağın hizalanması için göz kararı vermeniz gerekecektir. Sizlerle paylaştığımız bu yöntemlerle birlikte L Tipi mutfak dekorasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

3L Tipi Mutfak Dekorasyon Modelleri

Günümüzde tercih edilen L Tipi mutfak dekorasyonunda farklı arayışlar içinde olanlar bohem tarzı dekorasyonlarından yararlanabilirler. Renkli ve rahat mekânları sevenler için bu tarz modeller çokça tercih edilmektedir. Ayrıca bu modele uygun aksesuarları da tercih edebilir ve taş bohemli avizeler, emaye kaplar ve perdeler kullanabilirsiniz. L mutfak dolabı modelleri arasında da pek çok seçeneği bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca L mutfak modelleri fiyatları da farklı şekillerde sizlere sunulur.

Mutfak dekorasyonlarında renklerin önemi büyüktür. Son zamanların dikkat çeken rengi olan hardal sarısı birçok kişi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Bu rengi ön plâna çıkaran diğer renkler ise siyah, beyaz ve gri tonlarıdır. Daha canlı bir hale getirmek için ise petrol yeşili ve mor gibi renkleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca hardal sarısı mutfaklar için pek çok farklı seçenek de var. Dolap mobilyalarınızı hardal sarısı seçebileceğiniz gibi desenli duvar kâğıtlarını da kullanabilirsiniz.

L Tipi mutfak dekorasyon modelleri arasında yeşil renkler de bulunuyor. Bu modellerin ayrıca klasik ve akustik tarzı mutfaklar için çokça tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu tip mutfaklarda ayrıca neon renklerle sıkça karşılaşılabilir. L Tipi mutfak dekorasyonlarında ayrıca modern ve spor tarzı mutfaklar da ön plândadır. Ahşabın doğal yapısıyla oluşturulan ve uçuk yeşil renkler ile ideal bir uyum sağlanacaktır.

Mutfak tasarımlarında işlevsellik daha önemli olsa da şık bir görünüme sahip olması adına trend modellerin tercih edilmesi gerektiğini bir kez daha söylememiz gerekiyor. Modern L mutfak dekorasyonlarında son zamanlarda akrilik ve highgloss kapakların da L Tipi mutfaklarda kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu bilgiler ışığında artık L mutfak aksesuarlarının yerleştirilmesi ve daha güzel bir görünüme ulaşması beklenebilir.

L mutfak modelleri 2014 yılından günümüze kadar çokça gelişme göstermiştir. Bu yüzden sizlerle L mutfak çizimleri ve L mutfak dolapları modellerini paylaştık. Seçim tamamen kullanıcıya kaldığı için ister küçük L mutfak modellerini tercih edebilir isterseniz de hazır L mutfak modellerini tercih edebilirsiniz.

1468224502__4   1468224462__5 1468224456__11   1443528031_3  1467950135_15

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...