• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Tasarımlarında Çimstone Tezgah Kullanım Avantajları

Farklı tasarım mutfak dolaplarında görsel detayları daha ön plana çıkarmaya yarayan, tezgah malzemesi olarak kaliteli olan çimstone hakkında detaylı bilgiler

İçerik
 1. Çimstone Hakkında
 2. Çimstone Avantajları Nelerdir?
 3. Çimstone ve Granit Karşılaştırması
 4. Fiyatları

1Çimstone Hakkında

Çimstone her ne kadar bir tezgah markası olsa da üreticiler, tezgahçılar ve son kullanıcılar dahil Çimstone’u bir ürün olarak görmektedir. İtalyan Breton firması tarafından geliştirilen ve dilimize Çimstone olarak geçen ürün kompoze bir taştır. Bu kompoze taşın oluşturulma sürecinde teknolojik gelişmelerden fazlasıyla faydalanılmaktadır. Doğadaki taşlar incelendiğinde mineral taşlar arasında en sert taş olarak kuvars taşını göstermek yanlış olmayacaktır. Bu durum çimstone’un mutfak tezgah malzemesi olarak mukavvemetli olmasının çnünü açmaktadır.

Sağlamlığın ve dayanıklılığın yanında görselliğin de ön planda olduğu Çimstone için çizilmelere, aşınmalara ve darbelere karşı diğer tezgah türlerine göre fazlasıyla mukavvemet gösterebildiğini söyleyebiliriz. Tezgah malzemesi olarak kullanılan diğer ürünlerde asit ve baz malzemelerden etkilenme durumu Çimstone ürünlerde neredeyse hiç yoktur. Bu özelliği sayesinde leke tutmama özelliğini de içinde barındırmaktadır. Ayrıca teknolojinin gelişmelerinden faydalanılarak oluşturulan üründe sınırsız doku ve renk seçeneği elde edilebilmektedir. Tezgah malzemeleriyle hijyen açısından kıyasladığımızda ise genellikle leke ve kir tutmuyor olmasından dolayı çok daha hijyenik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Genellikle mutfak tezgahlarında kullanılan Çimstone ürünler merdiven basamaklarında, dekoratif sehpalarda ve banyo bankolarında da dekorasyon ve işlevsellik amacıyla sıkça tercih edilmektedir.

cimstone-tezgah-2

Çimstone mermerit gibi döküm ile elde edilen bir malzeme değildir. Üretimi sonrasında levha olarak elde edilmektedir. Levhaların üretim aşaması doğal kuvars taneciklerinin en nitelikli olanlarının kuvars yataklarından çıkarılması ile başlamaktadır. Titiz bir çalışma sonrasında farklı boyutlarda olan kuvars taneciklerinin pigment ve reçinelerle karıştırılması sonrasında sıkıştırma ve vakum uygulamasıyla gözeneksiz, sert ve kompakt bir yüzel malzemesine dönüştürülmesiyle elde edilmektedir.

cimstone-tezgah-3

2Çimstone Avantajları Nelerdir?

 • Çimstone malzemesinin üretim yöntemleri nedeniyle kullanım aşamasında darbelere, çizilmelere ve aşınmalara karşı yüksek mukavvemeti bulunmaktadır.
 • Çizilmelere, darbeye ve aşınmaya karşı yüksek mukavvemet göstermesi ise hem kullanım aşamasında temizliğinin kolay yapılabilmesini hem de sağlık açısından sıkıntı yaratmayacak malzemelerin kullanılması nedeniyle sağlıklı çözüm önerileri sunmaktadır.
 • Geniş doku ve renk seçenekleri nedeniyle sınırsız sayıda mutfak dolabı uygulamasında görsel anlamda sıkıntısız bir şekilde uygulanabilmektedir.
 • Malzeme kalitesi nedeniyle iç kısımlarda kullanılabildiği gibi dış ortamlarda da sıkıntısız bir şekilde kullanılabilmektedir.
 • Kuvars malzemelerden üretilen Çimstone yüksek dayanım özelliği nedeniyle leke tutmamakta ve bununla beraber sıvı emmemektedir.

cimstone-tezgah-4

3Çimstone ve Granit Karşılaştırması

Her ne kadar başlığımız Çimstone ve granit tezgahların karşılaştırması olsa da çimstone ürünleri hem granit hem mermeritle karşılaştıracağız. Çimstone diğer ürünlere kıyasla yapısında kılcal çatlaklar bulunmayan ve buna bağlı olarak sıvı emmesi yapmayan bir tezgah malzemesidir. Bu detayları çimstone ürünlerin hem leke tutmamasına hem de temizlik aşamasında günlük standart temizlik malzemeleriyle temizlenebilmesine hatta nemli bir bezle dahi temizlenebilmesine olanak tanımaktadır. İmalat aşamaları incelendiğinde granit ve mermerit üzerinde kılcal çatlakların bulunmasına bağlı olarak sıvı emdiklerini ve bunun sonucunda da leke tutmalarına neden olmaktadır.

cimstone-tezgah-5

Çimstone ile mermer ve granit malzemeleri hijyen açısından karşılaştıracak olursak dokusu itibariyle kılcal çatlakları olan malzemelerin mutfakta yapılan işlemler neticesinde bakteri barındırabileceği çimstone ürünlerde ise dokularında kılcal çatlaklar olmaması nedeniyle hijyen açısından sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Mermer ve granit malzemeler ile çimstone malzemeleri kıyasladığımızda ortaya çıkan detaylar ufak olarak gözükse de kullanım açısından uzun vadede kullanıcılara avantaj sağlamaktadır. Çimstone malzemeler ile granit ve mermer malzemeleri kıyasladığımızda çimstone harici malzemelerin şarap, limon, zeytinyağı, ve sirke gibi ürünlerden zarar gördüğü görülmektedir. Çimstonetezgahları imalat aşamaları incelendiğinde parlaklığının kuvars taşlarının doğal ışıltılarından aldığını söyleyebiliriz. Mermer ve granit tarzı tezgah ürünler gibi Çimstone’un dekorasyon açısından kusursuz bir izlenim yaratabilmesi için parlatılmasına gerek yoktur. Parlatmanın haricinde cila işlemi de Çimstone için gerekli değildir. Cilalama ve parlatma işlemi yapılmadan ilk günkü haliyle Çimstone tezgahlar uzun yıllar kullanılabilmektedir.

cimstone-tezgah-6

Mermer ve granit gibi doğal taşların imalat detaylarına bakıldığında rezervlerle sınırlı renklerde, dokularda ve kalitede oluşturulabildiğini söyleyebiliriz. Çimstone ise teknoloji kullanılarak üretilen bir malzeme olduğundan sınırsız sayıda renk ve doku seçeneğiyle hep aynı standart kalitede oluşturulabilmektedir. Çimstone ürünler ile mermer ve granit gibi tezgah malzemelerinin zorlu lekelerde karşılaştırılmasında da çimstone kullanıcıya avantajlı çözümler sunmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ve çıkarılması çok zor olan boya, hardal, oje, sakız gibi lekelerin çıkarılması için Çimstone’un bir spatula yardımıyla narince kazınması ve ardından suyla ilgili malzemenin kalıntılarından arındırılması yeterlidir. Eğer bu işlem dahi ürünlerin lekesinin çıkmasına yardımcı olmuyorsa evlerde standart kullanılan leke çıkarıcı malzemeler tercih edilmelidir. Çimstone ürünler haricinde günümüzde Belenco tezgah malzemesi de sıkça duyulmaktadır.

cimstone-tezgah-7

4Fiyatları

Çimstone nasıl bir tezgah ürününün markasıysa Belenco’da bir markadır. Belenco Çimstone ürünlere göre biraz daha pahalıdır. İmalat detayları ve kullanım avantajları aynı olmasına rağmen renk seçenekleri farklılıklar gösteebilmektedir.

Renk / Desen  Çimstone  Belenco
Olympos 340 TL 350 TL
Matiate 330 TL 340 TL
Troas 330 TL 340 TL
Cyssus 330 TL 340 TL
Smyrna 330 TL 340 TL
Gharma 340 TL 350 TL
Zigana 350 TL 360 TL
Antrasit 350 TL 360 TL
Kromit 350 TL 360 TL
Renk / Desen  Çimstone  Belenco 
Palmira 330 TL 350 TL
Elvas 320 TL 350 TL
Sines 320 TL 350 TL
Caldera 330 TL 350 TL
Savana 330 TL 340 TL
Mirat 320 TL 350 TL
Riviera 320 TL 350 TL
Lapaz 300 TL 330 TL
Nevers 300 TL 330 TL

cimstone-tezgah-8

cimstone-tezgah-9

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...