• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

MDF Mutfak Seçimlerinde Bilinmesi Gereken Detaylar

MDF mutfak dolabı modelleri fiyatları masif olan malzemelerden üretilen dolap modellerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir.

MDF Mutfak Dolabı Özellikleri

Mutfak dolabı yaptırırken ilk olarak mutfak dolapları ve mutfak tezgâhı konusunda hangi malzemenin kullanılacağına karar vermektir. Mutfak dolabı kapaklarında ve ana gövdelerinde birbirinden farklı malzemeler kullanılabilir. Sunta, MDF kullanılabildiği gibi mutfak dolaplarının yapımında ceviz ve kayında kullanılabilmektedir. Masif olan malzemelerden üretilen mutfak dolapları modelleri uzun ömürlü ve en kaliteli olanlardır ama bunlar en yüksek maliyete sahip olan ürünlerdir. Ceviz ağacının plakası MDF plakasının yaklaşık olarak 9 katı fiyatları ile dikkat çeker. Yani MDF mutfak dolabı fiyatları masif malzemeye göre daha uygunudur.

Masif malzemeden sonra gövde ve kapak kısmında kullanılacak olan en kaliteli ve en uzun ömürlü malzeme MDF plakalarıdır. İngilizce anlamı Medium-Density-Fibreboard kelimesidir ve bu kelimenin baş harflerinin birleşmesi ile meydana gelmiştir. Türkçe olarak orta yoğunluğa sahip olan odun lifi denilebilir. MDF mutfak dolabı modelleri için odun lifleri sıcakta sertleşme özelliğine sahip olan reçineler yardımı ile karıştırılır. Bu reçineler ve odun liflerinin preslenmesi sonucunda MDF plakaları elde edilmektedir.

Parlak MDF mutfak dolapları ve MDF mutfak dolabı için gelişen teknoloji sayesinde ortaya çıkartılan emprenye makineleri kullanılır. Emprenye makineleri ile tutkal ve melamin reçinesi emdirilir. Bu sayede su geçirmeyen ve yanmayan malzemeler elde edilir. Bu malzemelerin dekoratif kâğıtlar ile kaplanması sonucu elde edilecek olan malzemelere de MDFlam ismi verilir.

im001859

MDF mutfak dolabı fiyatları suntaya göre daha pahalıdır. Çünkü sunta sentetik olan reçinenin preslenmesi sonucu elde edilir. Ekonomik açıdan uygun fiyatlara sahip olduğundan kaynaklı olarak sunta mutfak dolaplarının gövde kısmında kullanılır ama bunun yerine MDF tercih etmek daha uygun bir seçim olacaktır. MDF mutfak dolabı modelleri uzun ömürlü ve sağlıklı kullanım sağlar.

MDF mutfak dolabı modelleri su geçirmez özelliğe sahip olduğundan dolayı hem tezgâh kısmında hem de dolap kısmında kullanılabilir.

im001858

MDF mutfak dolabı modellerinin kaplama yüzeylerinde görünen renkler ve bu kısım oldukça pürüzsüzdür. MDF plakasını oluşturacak olan parçalar talaş tozundan meydana geldiği için kesinlikle pürüzlü bir görüntü ortaya çıkmaz. Ayrıca MDF mutfak dolapları modelleri oluşabilecek olan darbelere dayanıklıdır ağır bir malzemedir.

MDF mutfak dolabı kapakları için plakaları ile hem profil kapak hem de lamine kapak elde edilir. Profil kapak; plakalardan çekilerek üstlerine yaklaşık olarak 40 mikrona kadar PCV folya kaplama işidir. Profil kapaklar farklı renklerde, desenlerde ve kesitlerde karşımıza çıkar. Farklı kesitlerdeki profillerden kapak çerçevesi yapılır ve bu çerçeve içine MDF lam yerleştirilir. MDF mutfak dolabı fiyatları açısından oldukça uygun olan fiyatlara sahiptir. Lamina kapak; MDF ile sunta üstüne sıcak olan preslerin altında laminatın sıkması işlemi ile elde edilen kapaklardır. Bu kapak türleri oldukça hijyenik olan kapaklardır. Ayrıca bakteri tutmayan bu kapak türleri darbelere karşı dayanıklıdır, neme karşı dayanıklıdır ve ısıya karşı fazlasıyla dayanıklıdır. Lamina kapak türleri MDF mutfak dolabı kapsamında düz renkli olabileceği gibi desenli de olabilmektedir ama PVC kapaklardaki gibi model uygulaması yapılamaz. Mutfak dolapları konusunda en sık kullanılan ve tercih edilen modeller içinde yer alır.

im001860 im001861 im001863 im001864 im001865

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...