• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Farklı Tasarımlara Sahip Klasik Mutfak Modelleri

İnsanlar sürekli olarak klasik tarzda mutfak modelleri üzerinde durmaktadırlar. Modern çizgilerden uzaklaşıp ilgi çekici klasik mutfak modellerini ele alıyoruz

İçerik
 1. Farklı Klasik Mutfak Modelleri
 2.  Klasik Mutfak Tamamlayıcı Malzemeler
 3. Klasik Mutfaklarda Aydınlatma Seçenekleri
 4. Klasik Mutfaklarda Aksesuar Seçimi

1Farklı Klasik Mutfak Modelleri

-2

Mutfak modelleri tasarlanırken evin geneli değerlendirilmelidir. Örneğin klasik tarzda bir ev konseptine sahip olunması durumunda mutfak tasarımında modern çizgilerin yakalanmak istenmesi gözü tabir-i caizse tımalayacaktır. Ayrıca ilk aşamada farklı olması açısından çok değişik mutfak modellerini ve bu modellerde çok farklı renkleri tercih edenlerin genelinin bir süre sonrasında sıkıldığı ve eskiye dönme hayalı kurdukları gözlenmiştir.

-3

Klasik mutfak modelleri dediğimizde insanların aklına ilk olarak eski, tarz olmayan ve demode modeller gelse de bu tamamen yanlıştır. Klasik mutfak modelleri modern mutfark modellerine göre daha ağır, daha gösterişli olabilmektedir. Klasik mutfak modellerinin kendisini göstermesi için yeterince alana ihtiyaç vardır. Küçük alanlarda klasik mutfak modelleri, avangard modeller tam olarak kendisini gösteremek. Fakat alanın orta veya daha büyük olması halinde klasik mutfak modellerinin ciddi anlamda ilgi çekici güzellikte olduğunu söyleyebiliriz.

-4

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere mutfakların evin konseptiyle uyumlu tarzda tasarlanmasının gerekliliği mutfakların kendi içerisinde dekorasyonunun gerçekleştirilmesinde de önem arz etmektedir. Buna örnek olarak klasik tarzda tasarlanan bir mutfakta depolama alanı veya oturma alanı bulunması durumunda bu bölgenin de mutfağa uyumu bozmaması için klasik olarak tasarlanması gerekmektedir. Zaten oturma alanı veya depolama alanı olarak da kullanılacak olan mutfakta yeteri kadar alan olması nedeniyle avangard olarak bahsedeceğimiz klasik mutfaklar son derece güzel gözükecektir.

-5

Ada mutfak olarak bahsedilebilecek seyyar ve sabit mutfağa bağlı modüllerin bulunmuş olduğu mutfak modellerinde klasik mutfak dolapları tercih edilebilmektedir. Dijital ortamın yaygınlaşmasıyla birlikte yurt dışında tasarlanan mutfak dolaplarından dahi kolaylıkla haber alıyor olduk. Gerek görsel paylaşımları, gerekse insanların mutfak kullanım hakkındaki yorumlarının dijital ortamda paylaşılması insanların çok uzaklardaki mutfak tasarımları hakkında dahi fikir sahibi olmalarına olanak sağlamaktadır. Dijital ortamda paylaşılan verilen İtalyan Klasik Mutfak tarzının İtalyan yemekleri kadar iddialı olduğunu ortaya koymaktadır.

-6

Dekorasyon açısından klasik mutfak dolap modelleri ve bunun yanında klasik yemek odası tercih edildiğinde bu tarz mobilyalara uyumlu duvar renklerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Klasik yemek odası takımları ve klasik mutfak dekorasyonu sonrasında uçuk renklerin tercih edilmesi anlam kargaşasına neden olacaktır.

-7

İtalyan mutfak tasarımlarının diğer yörelerden farkı ve çok tercih edilmesinin asıl sebebi muhakkak klasik tarz tasarlamalar yapılırken modern çizgilerin yakalanmaya çalışılmasıdır. Ahşabın çok farklı renklere ve tonlara bürünüyor olmasının avantajı İtalyan Klasik Mutfak tasarımlarında net bir şekilde gözükmektedir. Ayrıca klasik mutfak modelleri konusunda zirvede olan İtalyan Mutfaklarının sağlamlık açısından da çok iddialı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Model olarak internetten gördüğünüz İtalyan klasik mutfak modelinin aynısını yaptırıyor olsanız da sağlamlığın aynısını yakalamanız için çaba harcamız gerektiğini söyleyebiliriz.

2 Klasik Mutfak Tamamlayıcı Malzemeler

Kullanılan dolap kapak ve gövde malzemelerinin ahşaptan tercih edilmesi, kapaklarda oymalı modeller tercih edilmesi klasik bir mutfağa sahip olmak için yeterli değildir. Klasik mutfak dolapları havasını tam anlamıyla yaşatabilmek amacıyla tamamlayıcı malzemeler olarak ele alabileceğimiz malzemelerin bir bütün oluşturulması açısından kullanılması gerekmektedir.

-8

 

 • Klasik mutfak dolaplarında ve klasik yemek odası takımlarında tamamlayacı olması açısından ortamda kullanılan aksesuarlar arasında büyük tablolar ilk seçenek olarak görülmektedir. Büyük, klasik ve avangard mobilyaların ardında kalan duvarlarda görsel zevki tamamlamak adına eski tarzda tablolar denenmelidir.

-9

 • Tabloların ardında kalan ortamda mutfağın yemek yeme alanı veya oturma alanı olarak kullanılması durumunda klasik mutfaklarda klasik tarzdaki taburelerin kullanılması yerinde bir tasarım örneği olacaktır.

-10

 • Klasik mutfaklarda, klasik yemek odası takımlarında tüm ürünlerin uyumunun sağlanabilmesi amacıyla retro tarzı uygulamalar yapılabilmektedir.

-11

 • Klasik mutfak tarzlarında ekonomik çözümler üretilebilmesi amacıyla zaman zaman gerçek ağaç yerine MDF kullanılarak ahşap görüntüsünün verilmesi sağlanabilmektedir. Ham ağaç ile yapılan klasik mutfak modellerine göre daha kolay yapılabilen ve ekonomik olan bu mutfak modelleri tercih edildiğinde klasik mutfakta bir bütünlük sağlayabilmek adına sandalyeler, tabureler ve mutfağın ardında kalan baza bölümlerinde ağaç hissi uyandıracak malzemelerin kullanılması gerekmektedir.

-12

 

3Klasik Mutfaklarda Aydınlatma Seçenekleri

Dekorasyonun tam olarak bitebilmesi için tüm detayların birlikte düşünülmesi ve uyum içerisinde sağlanması gerekmektedir. Klasik mutfaklarda bu detay daha önemlidir. Klasik mutfak ve klasik yemek odası tasarımlarında bütünlüğü bozacak bir hareketin yapılması tüm detayın ortadan kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle klasik mutfak dolaplarının tercih edilmesi durumunda aydınlatma seçeneklerinin de klasik mutfak konsepti ile uyumlu olması sağlanmalıdır.

-13

 • Klasik mutfaklarla bütünleşik bir aydınlatma seçenekleri oluşturmak amacıyla basit aydınlatma araçları yerine büyük, hantal ve ferforje olarak imalatı gerçekleştirilmiş gösterişli avizeler tercih edilmektedir.
 • Ana aydınlatma avizesi olarak kullanılan aydınlatma seçeneğini daha güçlü hale getirmek amacıyla klasik mutfaklarda aydınlatma desteği sağlanmalıdır. Örneğin mutfaklarda kullanılan tabloların etrafı aydınlatabileceği gibi, klasik mutfaklarda mutfak üst dolaplarının hemen altında, baza kısmında led kullanımı seçeneği de değerlendirilmelidir.

4Klasik Mutfaklarda Aksesuar Seçimi

Her mutfak modelinde olduğu gibi klasik mutfak modellerinde de aksesuar seçenekleri bir hayli fazladır. Aksesuar seçiminin doğru yapılması neticesinde ise binlerce lira harcanarak yapılan mutfakların tasarımı tam anlamıyla tamamlanmış olacaktır.

Klasik mutfaklardaki aksesuar seçenekleri arasında tavana yapılacak uygulamaları ilk olarak sayabiliriz. Klasik mutfakların tavanlarında kullanılacka olan ahşap veya metallarden yapılacak desen uygulamaları klasik mutfakların daha çok ortaya çıkmasına neden olacaktır.

-14

Klasik mutfaklarda büyük mobilyaların neden olduğu hantallığı biraz olsun ortamdan uzaklaştırabilmek adına canlı veya cansız çiçeklerden oluşan buketler tercih edilebilir. canlı ve cansız çiçeklerin sergileneceği ortamda şık bir vazonun tercih edilmesi klasik mutfakların istişamına yakışır bir hareket olacaktır.

Klasik mutfak dekorasyonunda dekoratif vazoların haricinde gerçek veya yapay meyvelerin sergilendiği meyve sepetleri de şık bir dekorasyon ürünü olarak tercih edilebilir. Eski moda olsa da günümüzde tekrar kullanılmaya başlanan klasik çin setleri klasik mutfaklarda vitrin olarak adlandırıbileceğimiz bölümlerde kusursuzluk sağlayacaktır. Klasik mutfaklarda tercih edilecek olan aksesuarlardan biraz daha bahsedecek olursak metal büyük, gösterişli şamdanları sıralayabiliriz. Metal görünümlü şamdanların haricinde seramik veya porselenden yapılmış şamdanlar da tercih edilebilmektedir.

Klasik mutfak bölümünde yer alacak olan yemek alanındaki duvarlarda kullanıldığında oldukça şık duracağı düşünülen aksesuarlar arasında farklı tekniklerle çizimi gerçekleştirilmiş olan tablolar da yer almaktadır. Kişinin zevkine göre değişiklikler gösterebilecek tabloların seçenek sayısı neredeyse sınırsızdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...