• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklarda Duvar Rengi Seçimi Önerileri

Mutfaklarda mutfak dolaplarının haricinde kalan bölümlerde olan duvarların mutfak dolaplarıyla uyumlu olabilmesi adına renk seçim önerileri

İçerik
  1. Renk seçimi
  2. Mutfakta Renk Kombinleri Oluşturmak

1Renk seçimi

Mutfakların tasarım detayları evdeli diğer alanlarla kıyaslandıklarında çok daha özen isteyen unsurlar barındırmaktadır. Diğer odalardan daha çok özen isteyen ve özellikle bayanların gün içerisinde çok fazla zaman geçirdikleri alanlar olan mutfakların dekorasyonunda mutfak duvarların boya renginin seçilmesi için acele etmemek gerekmektedir. Yapılacak olan tüm değişikliklerin tek bir fikirden yola çıkıp görsel bütünlük sağlanabilmesi için mutfak duvarların rengi son olarak karar verilmesi gereken unsurdur.

mutfak-duvar-renkleri-2

Mutfak ne renk olmalı sorusunun cevabı mat renkler olarak cevaplandığında mat renkler detaylandırılırsa karşımıza ilk olarak nar kırmızısı ve yosun yeşili renkleri çıkmaktadır. Parlak renkler kısa zaman dilimlerinde insanların görsel anlamda gözlerine hoş gelseler de mat renklerin daha çok huzur verdikleri bilinmektedir. Fakat mutfak duvar rengi seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların başında koyu renklerin tercih edilmesi durumunda aydınlatmanın yeterli olduğundan emin olunması ve yine koyu renk tercih edilmesi durumunda mutfaktaki tüm boş duvarların bu renklerle donatılmamasının gerekliliğidir.

mutfak-duvar-renkleri-3

Mutfakta dekorasyon amaçlı aksesuarlar kullanmak istediğinizde bu ürünleri daha net bir şekilde ortaya çıkarabilmek adına mutfak duvarlarında açık sarı renk tercih edebilirsiniz. Özellikle mutfak dolapları tasarımında ahşabın detaylarından faydalandıysanız ve bu ahşap detaylar tik ağacına ait motifler taşıyorsa açık rengin görsel avantajlarından fazlasıyla faydalanabilirsiniz. Mutfaklarda doğal ışık kaynaklarından faydalanabilmek çok önemli olduğu için mutfak tasarımlarında genellikle duvarlar çok az tercih edilmektedir. Bu da açık renklerin mutfak duvarlarında çok daha hoş durmasına neden olmaktadır.

mutfak-duvar-renkleri-4

2Mutfakta Renk Kombinleri Oluşturmak

mutfak-duvar-renkleri-5

Mutfaklarda özellikle küçük ve aydınlatmanın yetersiz olduğu durumlarda duvarlarda tek renk yerine farklı kombinlerden oluşturulan renk seçenekleri tercih edilebilir. Koyu renklerin sağladığı görsellikleri elde edebilmek amacıyla duvarların bir kısmı koyu renge boyanırken aydınlatmanın tamamen güç sağlanmaması için duvarların bir kısmı da koyu renklerle oluşturulan açık renk kombinlerle detaylandırılabilir.

mutfak-duvar-renkleri-6

Mutfaklarda doğal ahşap ve masif ahşap seçenekleriyle genel olarak hedeflenen sıcak bir ortam yaratmaktır. Bu sıcak ortam mutfak duvar renk seçimiyle de pekiştirilmelidir. Örneğin mutfak duvarlarında mutfak dolaplarının rengine uyumlu olması halinde doğal şeker renginin ve bal renginin tercih edilmesi sıcaklığı pekiştiren bir tercih olacaktır. Bahsettiğimiz renkler özellikle beyaz mutfak dolapları ile beraber tercih edildiklerinde görsel anlamda son derece olumlu sonuçlar doğuracaktır.

mutfak-duvar-renkleri-7

Mutfak duvarlarının boyanması aşamasında tercih edilecek olan renk seçeneklerinden birisi de soft yeşildir. Soft yeşilin sık tercih edilmesinin nedenlerinin başında rengin insanları rahatlatıcı bir etkisi olduğunun düşünülmesidir. Sarı ve kırmızı renkler ile soft yeşil renklerin kombinasyon sonucunda müthiş görsel detaylar ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde mutfakların genel incelemesi yapıldığında tercih edilen renkler arasında bej, açık gri, fildişi ve krem gibi renk seçeneklerinin tercih edildiği görülmektedir. Ayrıca sarı tonları ve turuncu tonları da saydığımız renklerden sonra tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Mutfak duvarlarında renk seçilmesi sırasında mutfak dolaplarının şekilleri, tasarımları, mutfağın ne kadar ışık aldığı ve mutfağın boyutu da iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.

mutfak-duvar-renkleri-8

Mutfak tasarımlarında koyu renkler pek kullanılmıyor olsa da mutfak duvarlarının boyanması sırasında tercih edilebilir. Bu tarz koyu olmasına rağmen sıcak renkler olarak adlandırılan renklerin iştah açıcı özelliğinin olması mutfaklarda kullanılmalarının önünü açmaktadır. Sıcak renkler olarak sıralayacağımız ve iştah açıcı oldukları düşünülen renkler olduğu gibi iştah kaçırıcı olduğu düşünülen renklerde bulunmaktadır. Bu renkler ise mavi ve tonları, mor ve tonları olarak sıralanabilir. Mutfakların duvarlarında renk kombinasyonları oluşturabilmek amacıyla farklı yöntemler denenebilmektedir. Bu yöntemlerin başında her duvarda farklı renklerin tercih edilerek sıra dışı bir tasarım uygulaması oluşturulması gelmektedir.

mutfak-duvar-renkleri-9

mutfak-duvar-renkleri-10

mutfak-duvar-renkleri-11

mutfak-duvar-renkleri-12

mutfak-duvar-renkleri-13

mutfak-duvar-renkleri-14

mutfak-duvar-renkleri-15

mutfak-duvar-renkleri-16

mutfak-duvar-renkleri-17

mutfak-duvar-renkleri-18

mutfak-duvar-renkleri-19

mutfak-duvar-renkleri-20

mutfak-duvar-renkleri-21

mutfak-duvar-renkleri-22

mutfak-duvar-renkleri-23

mutfak-duvar-renkleri-24

mutfak-duvar-renkleri-25

mutfak-duvar-renkleri-26

mutfak-duvar-renkleri-27

mutfak-duvar-renkleri-28

mutfak-duvar-renkleri-29

mutfak-duvar-renkleri-30

mutfak-duvar-renkleri-31

mutfak-duvar-renkleri-32

mutfak-duvar-renkleri-33

mutfak-duvar-renkleri-34

mutfak-duvar-renkleri-35

mutfak-duvar-renkleri-36

mutfak-duvar-renkleri-37

mutfak-duvar-renkleri-38

mutfak-duvar-renkleri-39

mutfak-duvar-renkleri-40

mutfak-duvar-renkleri-41

mutfak-duvar-renkleri-42

mutfak-duvar-renkleri-43

mutfak-duvar-renkleri-44

mutfak-duvar-renkleri-45

mutfak-duvar-renkleri-46

mutfak-duvar-renkleri-47

mutfak-duvar-renkleri-48

mutfak-duvar-renkleri-49

mutfak-duvar-renkleri-50

mutfak-duvar-renkleri-51

mutfak-duvar-renkleri-52

mutfak-duvar-renkleri-53

mutfak-duvar-renkleri-54

mutfak-duvar-renkleri-55

mutfak-duvar-renkleri-56

mutfak-duvar-renkleri-57

mutfak-duvar-renkleri-58

mutfak-duvar-renkleri-59

mutfak-duvar-renkleri-60

mutfak-duvar-renkleri-61

mutfak-duvar-renkleri-62

mutfak-duvar-renkleri-63

mutfak-duvar-renkleri-64

mutfak-duvar-renkleri-65

mutfak-duvar-renkleri-66

mutfak-duvar-renkleri-67

mutfak-duvar-renkleri-68

mutfak-duvar-renkleri-69

mutfak-duvar-renkleri-70

mutfak-duvar-renkleri-71

mutfak-duvar-renkleri-72

mutfak-duvar-renkleri-73

mutfak-duvar-renkleri-74

mutfak-duvar-renkleri-75

mutfak-duvar-renkleri-76

mutfak-duvar-renkleri-77

mutfak-duvar-renkleri-78

mutfak-duvar-renkleri-79

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...