• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenmeli ve hangi malzemeler kullanılır

Yağ kirlerinden en hızlı şekilde kurtulabilmeniz için hazırlanmış olan pratik yöntemleri ve dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntıları detaylı inceledik.

İçerik
  1. Eski usul temizlik
  2. Temizleme yöntemleri
  3. Ev kimyasalları
  4. Ahşap mutfak
  5. Cilalı yüzeyler
  6. Her Yüzeyde Etkili Olacak Temizleyiciler
  7. Evde bulunabilecek malzemeler

1Eski usul temizlik

Yapılan yemeklerden oluşan yağlar Rutubet ve ev ortamında yemek hazırlanırken yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan atıklar mutfakların ve yağlı mutfak dolaplarının kirlenmesine sebebiyet vermektedir. Yağlı mutfak dolapları temizleme konusunda son derece hassas bir çalışma gerçekleştirmeniz gerekiyor. Özellikle mutfak dolaplarınızın hammaddesinin ahşap metal ya da PVC olması kullanacağınız temizlik malzemelerinin çeşitlerini belirlemenizde son derece büyük bir önem taşımaktadır.

Mutfak dolapları silinirken kullanacağınız bezlerin yumuşak dokuya sahip olması ve yüzeylerde herhangi bir çizik bırakmaması gerekiyor. Bu nedenlerden ötürü Pamuklu yapıya sahip olan bezlerin mutfak dolaplarını temizlerken tercih edilmesi oldukça büyük bir avantaj sağlayabilir. Yüzeyleri temizlerken bastırarak ve Zor lekeler için delici kimyasal maddeler kullanmamak oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir.

2Temizleme yöntemleri

yagli-mutfak-dolaplari-temizleme-2

Mutfak dolapları silinirken kullanacağınız temizlik malzemeleri yumuşak kumaş içeren bezler,  sünger, lastik eldiven ve temizlik bakım malzemelerinden oluşmalıdır. Temizlik gerçekleştireceğiniz alanla ilgili olarak temizliğe başlamadan önce bilgi sahibi olmanızda büyük bir fayda olacaktır. Temizlediğiniz yüzeyin maddeye sahip olduğunu bilirseniz, yüzeyi herhangi bir çizik yada leke bırakmadan tam anlamıyla temizleme işlemini gerçekleştirme imkanınız oluşur. Özellikle kuruyan yağ lekeleri ve yemek artıklarının oluşturduğu kalıcı lekeleri temizlemek için sağlıksız ve bir o kadarda mobilyaya zarar verecek asetik içeriği yüksek kimyasal maddelerden uzak durmanızı Şiddetle tavsiye etmekteyiz.

3Ev kimyasalları

yagli-mutfak-dolaplari-temizleme-3

Eski usul temizleme yöntemleri arasında bulunan, soda tuz limon hardal tozu gibi karışımlardan bir araya getirilmiş temizleyiciler mermer yüzeylerde son derece başarılı sonuçlar alabilirken, ahşap düzeylere büyük zararlar dereceye için tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Çalışma yapacağınız yüzeyin ham maddesinin ne olduğunu önceden belirleyerek doğru temizleyici ürünleri tercih etmek sizlerin daha başarılı bir temizlik işlemi gerçekleştirebilmesi adına oldukça büyük avantaj sağlayacaktır.

yagli-mutfak-dolaplari-temizleme-4

4Ahşap mutfak

Ahşap mutfaklar temizlenirken bitkisel yağlar veya sodalar yardımıyla temizlik işleminin gerçekleştirilmesi oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkartabilir. Ahşap yüzeylerde kullanacağınız temizlik malzemeleri yağ çıkarma işlemi için kullanılacaksa ucu yumuşak olan bir fırça ile temizlik işlemini gerçekleştirmeniz sizlerin daha pratik ve daha kalıcı çözümler elde etmesini sağlayacaktır. Öte yandan asidi içeriği yüksek olan ve son derece delici olarak nitelendirilebilecek kimyasalları sert süngerlerle ahşapları uyguladığınızda ahşap yüzeyin tamamen çizilmesi, veya yüzeyin açılması gibi önemli problemlerle karşılaşabilirsiniz

yagli-mutfak-dolaplari-temizleme-5

5Cilalı yüzeyler

Cilalı yüzeylerin temizleme işleminde oldukça hassas davranmanız gerekmektedir. Bu bölgelerde buluşacak yağ lekelerinin temizlenebilmesi adına kullanacağınız temizlik malzemesinin son derece yumuşak dokuya sahip bir beyaz Ya da fırça olmasına özen göstermelisiniz. Yumuşak bir fırça ya da yardımıyla temizleme işlemini gerçekleştirirken organik içerikli temizleyicileri kullanmanız cilalı yüzeylerin herhangi bir zarar görmeden rahatlıkla temizlenebilmesi ne sağlayacaktır. Cilalı yüzeyler üzerine çalışma gerçekleştirilirken yağları çıkarmak adına kullanacağınız sert fırçalar veya süngerlerin dışkısını yüzeyin tamamen yırtılmasını sağlayabilir. Bu nedenlerden oturdu cilalı yüzeyler ve ahşap yüzeyler söz konusu olduğunda yapacağınız çalışmaları son derece yumuşak bezler veya fırçalar yardımıyla gerçekleştirmelisiniz.

yagli-mutfak-dolaplari-temizleme-6

Dolabındaki yağlar temizlenirken Günümüzde en çok kullanılan ev türü asidik içerikli temizleyici maddeler taban yüzeyinin durumuna göre başarılı sonuçlar ortaya çıkartabiliyor. Örnek olarak ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen yüzey temizleyici olarak bilinen Silit Bang, Mr.Muscle gibi temizleyiciler mermer yüzeylerde granit tavanlarda ve sert ham maddeye sahip olan mutfak dolaplarında son derece hızlı sonuçlar verebilir. Bununla birlikte aynı temizleyiciler cilalı yüzeylerde ahşap mobilyalar üzerinde sizlerin mobilyalarınızı ve denemenize sebebiyet sağlayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için hangi ülkede çalışma yapacaksanız O yüzden uygun bir temizleyici ile çalışmanız daha hızlı ve daha kalıcı sonuçlar almanızı etkileyecektir.

6Her Yüzeyde Etkili Olacak Temizleyiciler

yagli-mutfak-dolaplari-temizleme-7

Ülkemizde kullanılan ahşap yüzeylerde oldukça başarılı sonuçlar veren bir diğer önemli az bilindik metot ise kabartma tozu ile birlikte uygulanmış olan temizlik yöntemidir. Kabartma tozunu suyla ve sabunla karıştırdıktan sonra lekeli olan mermer ya da ahşap yüzeylere yayarak bekletme işleminin hemen ardından yumuşak bir bez yardımıyla veya sünger yardımıyla silerek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yapacak işleminin ardından bu bölge içerisinde herhangi bir Yağ kir ya da pas gibi zararlı kirlerden hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaktır. Ülkemizde çok kullanılan Bu yöntem son yıllarda asidik içeriği oldukça yüksek olan birçok malzemenin pazara girmesinden ötürü unutulmaya yüz tutmuştur.

7Evde bulunabilecek malzemeler

yagli-mutfak-dolaplari-temizleme-8

Mutfak dolaplarının temizlerken kullanacağınız bezlerinin veya süngerlerin son derece yumuşak ve pamuksu bir hammadde ile yapılmış olduğundan emin olmanız gerekir. Çalışma yapacağınız alanlar evinizin mutfak odasındaki cephe bölgesi olacağı için her gün defalarca kez görmenize sebebiyet verecek ortamlardır. Bu bölgelerde yapacağımız çalışmalarda herhangi bir aşınma yada ezilme gibi temizlik esnasında oluşabilecek sorunlarla karşılaşmamak adına doğru malzemeleri kullanmak temizliğinizi gerçekleştirmek için oldukça büyük bir önem teşkil ediyor. Yaptığınız çalışmalar doğrultusunda evin mutfak bölgesindeki gerçekleştireceğiniz temizlik işlemlerinde eski usul yöntemleri öncelik tanımanız tavsiye edilir. Mobilyanıza hiçbir zarar vermeden son derece basit bir şekilde gerçekleştirilen temizlik işlemleri evde kullanılan soda kabartma tozu, yağlar, ve buharlaştırma yöntemiyle kullanıldığında oldukça kaliteli bir temizlik gerçekleştirmiş olacaksınız.

yagli-mutfak-dolaplari-temizleme-9

PVC ile ortaya çıkartılmış olan mutfak dolaplarının temizliği gerçekleştirirken yapacağınız çalışmada diğer usullerden çok da farklı değildir. Klor yada aşındırıcı deterjanlar kullanılmadan PVC kaplı olan mutfak dolaplarını yağlardan hızlı bir şekilde aldırabilirsiniz. Klor gibi zararlı Bir maddeyi PVC kaplı bir Mutfak dolabında kullanılan dolabın aşınmasına ve hızlı bir şekilde delinmesine sebebiyet vereceği için uzak durulması gereken maddeler arasında yer alır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 2,57 out of 5)
Loading...