• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklarda Ayna Nasıl Kullanılır – En şık Dekorasyon Örnekleri

Mutfaklar farklı amaçlar için kullanılabildiği için farklı tasarımları iç içe barındıran alanlardır. Mutfakların dekorasyonunda ayna kullanımının önemi.

İçerik
  1. Mutfaklarda Ayna Kullanma Klavuzu
  2. Dekoratif Ayna Modelleri

1Mutfaklarda Ayna Kullanma Klavuzu

Mutfaklarda dekorasyonun bir parçası olarak ayna kullanımı insanlarda derinlik, uzay hissi oluşturacağı için küçük alanların dahi pskilojik olarak büyük hissedilmesine olanak sağlayacaktır. Farklı tasarıma sahip olan mutfaklarda düz ayna kullanımı yerine farklı tasarımlarda, işçiliklere sahip tasarımlarda, renklerde ve boyutlarda aynalar kullanmak mmümkündür.

im001605

Geçmiş yıllarda aykırı bir tutum olarak düşünülse de günümüzde tezgah aralarında dahi dekorasyon amacıyla ayna kullanımı yaygın bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Geçmiş yıllarda kolay kirlenebildiği ve temizliği zor olacağı için mutfaklarda ayna kullanılmaması günümüzde bu düşüncelerin terk edilerek yerine dekorastif aynalar kullanılıyor olmasına bırakmıştır.

im001603

 

Ayna mutfaklarda kullanılacağı alana göre farklı malzemelerde üretilebilmektedir. Standart aynların neme karşı duyarlı olmaları ve parmak izi gibi izleri kolay üstlerine çekebildikleri için firmalar tarafından özel olarak dekorasyon amaçlı tasarlanan aynalar kullanılmaktadır. Örneğin akrilik olarak bahsedebileceğimiz ayna çeşidi standart üretim ayna tiplerine göre 6 kat daha dayanıklıdır. Bu da ufak darbelere maruz kaldıklarında dahi aynaların kırılmasında yaşanan sıkıntıların dekorasyon amacıyla mutfaklarda kullanılacak olan aynalarda yaşanmasının önüne geçmektedir.

-2

Özellikle küçük mutfakların cephelerinde, tavanlarında ve iki dolap arasında yer alan bölümde dekorasyon amaçlı kullanılacak olan aynaların kolay kirlenmemesi ve darbelere karşı dayanıklı olması açısından akrilik aynalı mutfak tezgahları ve mutfak ayna dekorları tercih edilirken, sadece aynanın kendi amacıyla yani görüntüleme maksadıyla kullanılacak olan aynalarda standart üretim malzemeler tercih edilebilir. Burada kişinin maddi durumunun ya da mutfakta ayna modelleri için ayıracağı bütçenin önemi büyüktür.

2Dekoratif Ayna Modelleri

Mutfaklarda kullanılacak olan ayna modelleri farklılıklar gösterebilmektedir. Firmalar tarafından standart olarak seri bir şekilde üretilen mutfak ayna dekorlarının tercih edilmesinin yanında özel işçilik uygulanarak tasarım harikası olan ayna modelleri de bulunmaktadır. Tüm bu seçimler içerisinde mutfakta ayna dekorlarını kullanacak olan müşterinin bütçesi devreye girmektedir. Fakat günümüzde tasarımların farklı çeşitlerinin olması nedeniyle mutfakta ayna modelleri incelendiğinde seri üretim yapan firmaların dahi aynalı mutfak tezgahları konusunda başarılı çalışmalar yaptığını söyleyebiliriz.

im001604

Dekoratif ayna modellerinin kalınlığı kullanım alanlarına göre değişiklikler göstermektedir. Örneğin darbeye maruz kalabilecek yerlerde firmalar tarafından 6 mm. olarak üretilen dekoratif ayna modelleri tercih edilirken darbenin az olacğaı, kolay ulaşma imkanının olmadığı yerlerde diğer kalınlıklara göre daha ekonomik olan 4 mm. olan ayna modelleri tercih edilebilmektedir. 4 mm haricinde 5mm olarak üretilen ayna modelleri de mağazalarda ve imalathanelerde satılmaktadır.

-4

Dekoratif ayna çeşitlerinin günümüzde dekorasyon amaçlı fayans modelleri yerine tercih edildiği bilinmektedir. Temizlik aşamasında bayanlar için zor olsa da görsel olarak çok zengin sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Mutfak arası Satino yapımı

Mutfak arası Satino yapımı

Aynaların görselliğinin daha da arttırılması amacıyla firmalar tarafından çeşitli renklerde ve desenlerde boyanarak tasarlandığı bilinmektedir.

-6

Klasik mutfak modellerinde de tercih edilebilecek dekoratif ayna modellerinde klasik bir hava yaratmanın önemi unutulmamalı, modern çizgilerden mümkün oldukça uzak kalınmalıdır.

im001608

Özellikle küçük mutfaklarda yansımalar nedeniyle alanın büyük gözükmesine olanak sağlayan aynaların tezgah aralarında kirlenme ihtimalinin yüksek olmasına karşı mozaik halinde tercih edilmesi doğru olacaktır.

im001607

Mutfak içerisinde mutfak dolaplarından bağımsız boy dolap varsa bu dolapların ayna çerçevesi içerisine alınması ortama farklı bir hava katacaktır.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...