• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklar İçin Granit İle Mermer Renklerinin Kullanımları ve Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Son dönemlerde kullanılan ve fonksiyonel açıdan tüm istekleri karşılayan granit tezgâh modelleri en güzel taş ürünleri içinde yer alır. lüks unsuru olduğu içinde tercih edilen bir üründür.

İçerik
  1. Mutfak Mermer ve Granit Renkleri Nasıl Olmalı?
  2. En Çok Kullanılan Mermer ve Granit Çeşitleri

1Mutfak Mermer ve Granit Renkleri Nasıl Olmalı?

resim-5163

resim-5164

Mutfaklarda kullanılan mermer ya da granit renkleri sadece renk bazında değil kullanış ve fonksiyon açısından da baz alınarak değerlendirilmelidir.  Mutfak tezgâhı granit mi mermer mi, kullanılmalı konusunda birçok kişi tereddüt duymaktadır. Özellikle son dönemlerde kullanılan ve fonksiyonel açıdan tüm istekleri karşılayan granit tezgâh modelleri en güzel taş ürünleri içinde yer alır. Ayrıca lüks unsuru olarak da karşımıza çıkmaktadır. Dayanıklı, güvenilir, pratiktir ve olası malzemelerin büyük çeşitliliği arasında birçok opisiyenlik granit üzerinde bulunur.Bu ürünler dekoratif açıdan İngiliz tarzına oldukça uygundur. Kaliteli yapıları ve sağlamlıkları ile oda tonları vermektedir. Özellikle prezantabl granit tezgâh antik ince yapısı ile mutfağa farklı bir görünüm kazandırır. Granit ve seçilen mermer tezgâh modellerinde renk seçimi de oldukça önemlidir. İki üründe farklı renkleri, çeşitleri ve tasarımları ile göz doldurabilir.

resim-5165

resim-5166

resim-5167

resim-5168

resim-5169

resim-5170

 Özellikle açık renkli alanlara yine mermerin açık ve koyu tonları ile granit tezgâh modellerinde açık ve koyu tonlar tercih edilmelidir.Metal ve ahşap ile mükemmel bir kombinasyon sağlayacak olan granit tezgâh modelleri mutfak aletleri ve mobilya ile de mutfak iç mükemmel iç uyum sağlar.Tezgâhların mutfak mobilyaları ile aynı renkte olmaması gerekir. Bu şekilde kullanıldığında özellikle tezgâhın rengi, dokusu ve uyumu ortadan kalkar. Bundan dolayı renk farklarının olması gerekir. Beyaz, sarı, siyah, koyu kahve ve açık krem tonları sık şekilde tercih edilir. Uyumun yanı sıra temizliğinin de kolay olması gerekmektedir. Beyaz ve sarı gibi açık renkli olan granit tezgâh modellerinde var olan lekeler de kolayca temizlenir.  İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde renk skalası ve model çeşitleri bulmak daha kolaydır. Burada piyasanın canlı olmasından kaynaklı olarak fiyatları da daha uygun şekilde gözlemleyebilirsiniz. Bunun en önemli sebebi sirkülasyonun fazla olmasıdır. Bundan dolayı İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan kişilerin mutlaka fiyatları konusunda araştırma yapması gerekir.

2En Çok Kullanılan Mermer ve Granit Çeşitleri

resim-5171

resim-5172

resim-5173

resim-5174

resim-5175

Mermer ve granit çeşitleri konusunda seçim yapmadan önce tercih edilecek olan malzemenin özellikleri ve fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Bu iki mutfak tezgâhı genelde standart kalıplar dâhilinde30-50 mm yapılır ama kişi isteğine görekesimi şekillendirilebilmektedir. Ayrıca tercih edilen çeşitler arasında lekeler konusunda pratiklik sunan modellerde bulunur.  Lekeler özellikle granitten tasarlanmış olan modellerde daha kolay çıkar. Mermerlerde ise bu anlamda daha dikkatli olmak gerekebilir. Mermerden üretilen tezgâh modellerinde parlaklık ve cila söz konusu olmazken granit olan ve mutfaklarda kullanılan tezgâhlarda;

  • Mutfak tezgâhıiçin granit parlaklık için idealdir. Cilalı yapı alanın daha açık ve net gözükmesine olanak sağlar. Özellikle asil bir görünüm, antik bir görünüm, Retro tarzı görünüm sağlanabilir.
  • Granitten üretilen malzemelerısıl işlem ile tasarlandığından dolayı sıcağa dayanıklıdır.
  • Bu tarz tezgâh modelleri siyah, sarı, beyaz ve farklı renkleri ile çeşitli seçenekler ile karşımıza çıkar. U şekilli, yuvarlak, düz ve birçok modeli bulunur.
  • Malzemede renklendirme yapılabilir. Ayrıca doğal taştan ayırt edilemez.

resim-5176

resim-5177

resim-5178

resim-5179

Granit metal ve ahşap ile oldukça uyumlu şekilde birleştirilir. Benzersiz olan yapı desenleri sayesinde ok dayanıklı haliyle dikkat çekmektedir. Granitin benzersiz olan yapı desenleri ile dayanıklı olduğu da aşikârdır. Ayrıca tezgâhın üzerinde malzeme kesseniz de, doğrasanız da kesinlikle zarar vermez. Sıcak ve soğukluk kesinlikle bu malzemeye zarar vermez. Güven içinde sıcak tencereler ve farklı ürünler üzerine koyulabilir. Bunlar dışında birçok avantaja sahiptir, aşınma direnci, dayanıklılık, kolay bakım karşı direnci bunlardan sadece bazılarıdır. Avantajlı ürün kullanmak ve çeşit skalası fazla ürün kullanmak birçok sorunu da ortadan kaldırır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...