• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklar için Dekorasyon ve Dizayn Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir

Mutfak dizaynı konusunda mutfak dolap gövdesi, dolap kapakları, işlevsellik, teknoloji ve kullanılacak olan aksesuarların seçimlerinde dikkat edilmelidir.

İçerik
 1. Mutfak Dizaynı
 2. Köşe Mutfak Dizaynı
 3. Oturma Odalı Mutfak Dizaynı
 4. Mutfak Dizaynı Stilleri

1Mutfak Dizaynı

Mutfaklar evlerimizin içinde önemli yere sahip olan alanlardır. Bundan dolayı da mutfak dizaynı büyük bir önem taşır. Mutfak dizaynı, mutfak dolap gövdesi, dolap kapakları ve kullanılacak olan aksesuarların seçimlerinde dikkat edilmelidir. Özellikle mutfak dolapları kapakları kaplamalı, cilalı ve boyalı olmalıdır. Ayrıca mutfak dolap iç dizaynları konusunda kullanılacak olan köşe mekanizmalarının tamamının ithal olması gerekmektedir. Mutfak dolap iç dizayn açısından çekmecelerin iç sistemlerinin ve buralarda kullanılan menteşelerin stoperli olması gerekir. Ayrıca mutfak dolap kulplarının kullanışlı olması ve temizlenme açısından kolaylık sunması da gerekmektedir.  Mutfak dolap iç dizaynı özellikle küçük olan mutfak modellerinde ve dikdörtgen olan mutfak modellerinde en doğru şekilde yapılmalıdır. İç dizayn dışında dış dekorasyonu da önemlidir. Özellikle mutfak dolap kapakları, şekli, mutfak içinde nasıl kullanılacağı dikkatli şekilde karar verilmesi gerekir. Mutfak dizaynı ve dekorasyonu konusunda var olan mutfak örnekleri incelenmeli ve detayları bilinmelidir. Bu sizlerin daha şık ve modern ortamlar yaratmanıza olanak sağlayacak olan en önemli etkenler arasında yer alır.

2Köşe Mutfak Dizaynı

mutfak-dizayni-2?itok=clq1Gx1s

mutfak-dizayni-3

mutfak-dizayni-4

mutfak-dizayni-5

mutfak-dizayni-6

mutfak-dizayni-7

mutfak-dizayni-8

mutfak-dizayni-9

Köşe mutfaklar en sık kullanılan mutfak dizaynları ve tasarımları içinde yer alır. Bu tarz mutfaklar en uygun olan düzenleri insanlara sunmaktadır. Bu tarz alanlar hem küçük mutfak alanları hem de büyük mutfak alanları için uygundur. Geleneksel olan mutfak dizaynları içinde yer alan köşe mutfak modelleri en doğru şekilde hareket etme, en doğru şekilde pişirme ve en doğru şekilde konforu sağlamaktadır. İç stiline bağlı olarak renk ve iç tasarım konusunda değişkenlik gösteren iç mutfak dizaynları hemen hemen her kullanıcının sık şekilde tercih ettiği ve evlerinde kullandığı modellerdir. Özellikle parlak ve akrilik olan kapak modelleri ile ortamın aydınlatılmasını ve geniş gözükmesini de sağlamaktadır. Mutfak dolap iç dizaynları açısından da kullanım kolaylıkları sağlar. Ölü ve kör noktaların rahatlıkla kullanılması özellikle mutfaklarda depolama açısından önemlidir. Modern tasarımları ile dikkat çeken köşe mutfak modellerin gelen misafirlerinizi de kolay, hoş sohbet, misafirperver ve geleneksel şekilde karşılama imkânınız bulanmaktadır.

3Oturma Odalı Mutfak Dizaynı

mutfak-dizayni-10

mutfak-dizayni-11

mutfak-dizayni-11

mutfak-dizayni-13

mutfak-dizayni-14

Özellikle küçük olan evlerde ve apartman dairelerinde boş alanları değerlendirmek ve arttırmak amacı ile yapılan Amerikan mutfak olarak bilinen oturma odalı mutfak dizaynı modelleri iç mekân ile uyumlu olmalıdır. Oturma odası ile beraber şekilde kullanılan mutfak dizayn modelleri birçok avantajı da yanında getirmektedir. Bunlar;

 • Mutfak dizaynları konusunda daha kaliteli ve hoş bir aydınlatma sağlamaktadır. Hem mutfak kısmının hem de oda kısmının aydınlatılması ortamın daha hoş ve uyumlu bir hale gelmesine olanak sağlar.
 • Oturma odalı olan mutfaklarda arkadaş ağırlaması, toplantı, iş yemekleri ve sohbetlerin düzenlenmesi daha kolaydır. Hem rahatlık hem de konfor bir arada sağlanır.
 • Oturma odalı mutfak dizayn modellerinde hem mutfak hem de oda etrafında hareket etmek ve dolaşmak kolay ve basittir.
 • Bu tarz mutfak dizaynı ile dekore edilmiş olan mutfaklarda yemek yaparken ya da mutfakta başka bir iş yaparken aile içi bireyler ile sohbet edilebilir. Ayrıca hem bilgisayarınız ile vakit geçirip hem de yemeğinizi pişirebilirsiniz.

4Mutfak Dizaynı Stilleri

mutfak-dizayni-15

mutfak-dizayni-16

mutfak-dizayni-17

mutfak-dizayni-18

mutfak-dizayni-19

mutfak-dizayni-20

mutfak-dizayni-21

mutfak-dizayni-22

Klasik stil; mutfak dizaynı konusunda kullanılan klasik stil sıcak bir ortam yaratmak ve konforu sağlamak adına kullanılmalıdır. Özellikle yüksek tavanlı olan mutfaklar için kullanılır. Altın rengi ve kahverengi bu stile uygundur.

mutfak-dizayni-23

mutfak-dizayni-24

mutfak-dizayni-25

mutfak-dizayni-26

Modern stil; mutfak dizaynı konusunda kullanılan modern stildeki ayırt edici olan özelliklerin işlevsellik olmasıdır. Son teknolojinin kullanımı, net çizgileri ve yüksek kaliteli malzemelerin kullanımı bu stildeki önemli olan noktalardır. Modern stilde parlak kombinasyonlar ve sıra dışı yaklaşımlarında olması gerekir.

mutfak-dizayni-27

mutfak-dizayni-28

mutfak-dizayni-29

mutfak-dizayni-30

mutfak-dizayni-31

mutfak-dizayni-32

mutfak-dizayni-33

mutfak-dizayni-34

Provence stili; mutfak dizaynı konusunda kullanılan provence stilde sıcaklık ön planda olmalıdır. Bu tarz mutfaklarda doğal olan ışıklar, ahşap zeminler, ahşap tavan ve ahşap mobilyalar kullanılır. Aksesuar olarak çiçekli süslemeler, baharat kavanozları, vazo, dokumadan yapılan sepetler ve tekstil ürünleri kullanılır.

mutfak-dizayni-30

mutfak-dizayni-36

mutfak-dizayni-37

mutfak-dizayni-38

mutfak-dizayni-39

mutfak-dizayni-40

İskandinav stili; mutfak dizaynı konusunda kullanılan İskandinav stili şehir daireleri için uygundur. Bu mutfak dizaynı yaratmak için görsel alanlar ve verimli düzeyde aydınlatma oluşturulması kullanılmalıdır. Özellikle aydınlatmanın üst düzeyde ve kaliteli şekilde yapılması gerekmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...