• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Oturma Odalarında Mavi Tonların Kullanımı Nasıl Yapılmalıdır?

Oturma odalarında mavinin tonlarının kullanımının yapılması sakin, huzurlu ve mutlu ortamların yaratılmasına olanak sağlar. Bu sayede odanın içinden çıkmak istemezsiniz.

İçerik
  1. Mavi Oturma Odası ve Dekorasyonu Örnekleri
  2. Duvarda, Mobilyada ve Aksesuarda Kullanımı

1Mavi Oturma Odası ve Dekorasyonu Örnekleri

resim-5904

Oturma odasına sakin, temiz ve klasik bir atmosfer yaratmanın anahtarı dekorasyonda mavi tonlar kullanmak olacaktır. Mavi oturma odası ve renk başlı başına her zaman tazelik ve şıklığın bir işareti olmuştur. Aynı zamanda sakin bir atmosfer yaratıyor. Genelde ahşap mobilyaların olduğu bir alanda duvarlar için mükemmel rengi bulmak oldukça zor olabilir. Bu durumda tamamlayıcı renkler kullanmayı düşünmek gerekir ve mavi harika bir seçim yapar. Perdeler için mavi, belki de gri veya bej gibi nötr tonlar içeren diğer renklerle kombinasyon halinde kullanılabilir. Mavi, daha sıcak renkler ve dengeli bir ortam içinde oldukça ideal bir renktir. Dekorasyon konusunda duvarlarda, aksesuarlarda, mobilyalarda ve halılarda kullanılabilir.

resim-5905

resim-5906

resim-5907

resim-5908

resim-5909

resim-5910

resim-5911

resim-5912

resim-5913

Mavi oturma odası modelleri için pastel tonları tercih ederek daha parlak renklerle birleştirebilirsiniz. Gözler için mavinin gölgeli tonları da yatıştırıcı olabilir.

resim-5914

Halı ya da halı üzerinde mavi renk, lambalar, dekoratif yastıklar veya mavi oturma odası takımları ile kullanılmalıdır. Pembe, mavi, bej ve kahverengi beraber kombine edildiği zaman kesinlikle harika görünen bir ortam ortaya çıkar. Bu ortam o kadar davetkâr bir ortamdır ki, kişiyi sakinleştirir ve kişi farklı bir alana geçmek bile istemez. Bu tarz kombinlerde mavi oturma odası takımları tercih edilmelidir. Duvar renginde kullanılacak olan mavi renkte sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu etki sayesinde evinizde daha mutlu ve sağlıklı günler geçirebilirsiniz.

resim-5916

resim-5917

resim-5904

resim-5906

resim-5907

Mavinin tonları ile yapılacak olan oturma odası tasarımları renkli de olabilir. Duvarlar için mavi kullanımı yapılabilir ama ezici bir dekorasyon yaratmamak için parlak tonların yerine pastel tonları tercih etmek gerekir. Eski dönem tasarımları ve dokulu kumaşları mavi ve krem kombinasyonuyla kullanmaktadır. Bu sayede taze bir görünüm ve sakin bir atmosfer elde edilecektir. Bu tarz dekorasyonlarda denge oturtturmak da daha kolaydır.

resim-5908

resim-5922

resim-5923

resim-5924

resim-5925

resim-5926

resim-5927

resim-5928

resim-5929

resim-5930

resim-5931

Mavi ve beyazın kombinasyonu veya gri de çok şık durur. Sarı ve siyahla birlikte turkuaz renkli bir gölge güzel görünecektir.

2Duvarda, Mobilyada ve Aksesuarda Kullanımı

Mavi rengin kullanımı birçok kişi soğuk kalacağını düşünerek ret eder. Yalnız kullanılacak olan yapay ve doğal ışıklandırma desteği ile mavi duvarlar muhteşem ve unutulmaz iç oluşturmak adına mükemmel bir çözümdür. Bu tarz kombinasyonlarda parlak vurgular ile mobilya seçimlerine dikkat etmek gerekir. Mobilyaların seçiminde renğin tonların odanın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişir. büyük alanlarda koyu, küçük alanlarda açık renkler tercih edilmelidir.

resim-5932

resim-5933

resim-5934

resim-5935

resim-5936

resim-5937

resim-5938

resim-5939

resim-5940

resim-5941

Özellikle pencere önünde, duvarlarda ve aksesuarlarda vurgu yapmak adına kullanılmaktadır.  Özellikle duvar kâğıdı olarak kullanılacak olan kombinasyonların kullanılması şıklık yaratacaktır. Duvar kâğıtları seçiminde düz ya da şeritli modellerin kullanımları tercih edilmelidir.

resim-5942

resim-5943

resim-5944

resim-5945

resim-5946

Mobilyada mavi rengin kullanımı yapmak için arka planda yani duvarda kullanım yapmak gerekir. Mobilyalarda rengin kullanımı perdeler ve halı ile desteklenmelidir. Orijinal çözümler istiyorsanız aqua ya da turkuaz tarzında aksesuarların kullanımını yapın. Ayrıca kahverengi ve turuncu gibi sıcak tonların kullanımı ile de hoş ortamlar yaratmak mümkündür.

resim-5947

resim-5948

resim-5949

resim-5950

Aksesuarda mavinin kullanımını yapmak için yastıklar, halı, Osmanlı, tekstil, fotoğraf çerçeveleri, mumlar tercih edilmelidir. Eğer salonun dekorasyonunda mavi renk eklemek istiyorsanız, o zaman yukarıdaki seçeneklerden birkaçını tercih etmelisiniz.  Bunlar iç mekânı yenilemek, onları çok kolayca farklı bir renk vurgu yapmak için oldukça idealdir.

resim-5907

Yalnız mavi rengin yaşam alının da ne kadar olacağına karar vermeniz gerekir. Her ne yoğunlukta kullanırsanız kullanın bu renk huzur, sakinleştirme ve sorunları ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Aksesuarlarda yapılacak olan kullanımında önemli olan tonların seçimleridir. Tonların seçimleri için genel dekorasyon her daim dikkate alınır ve buna göre model seçilir. Aksesuar seçiminde odanın büyüklüğü ve küçüklüğü çok önemlidir. Büyük olan odalarda koyu renkli tonların seçimi yapılabilir. Küçük odalarda ise açık mavi tonları tercih edilmesi alanın daralmamasına olanak sağlayacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...