• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Oturma Odalarında Yapılacak Olan Asma Tavanlar Nasıl Yapılmalıdır?

Asma tavan uygulamaları oturma odalarında yapılacaksa odanın genel dekorasyonu, büyüklüğü ve küçüklüğü dikkate alınır. Bu sayede yapılacak olan uygulamalar sayesinde hoş dekorasyonlar ortaya çıkar.

İçerik
  1. Oturma Odası Asma Tavan Modelleri ve En Şık Tasarımlar
  2. Tavana Göre Tasarımlar

1Oturma Odası Asma Tavan Modelleri ve En Şık Tasarımlar

Oturma odası dekorasyonu yapılırken birçok insan tavan bölgesini düz beyaz olarak düşünür. Oturma odası için seçilecek olan mobilya ve aksesuar açısından tüm detayları düşünürken tavan bölgesi kolay şekilde atlatılır. Oturma odası gibi alanlarda içeri girenlerin ve kendinizin kafasında kalıcı bir izlenim ve kişisel bir karakter bırakmak adına asma tavan modelleri tercih edilmelidir. Asma tavan modelleri tasarımları her oda ve her ev için şık bir çizginin meydana getirilmesine olanak sağlar. Yapılacak olan uygulama sayesinde oldukça popüler, ilham veren, huzurlu ve ambiyansı yüksek bir alan yaratmak mümkündür. Bu tarz bir ortamı yaratmak adına mutlaka odanın büyüklüğüne, dekorasyonuna, kullanılan aksesuara, duvarın rengine, kullanılan perdeye, ışıklandırmaya ve diğer detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir.

resim-5806

resim-5807

resim-5808

resim-5809

resim-5810

Modern tavalar ortaya çıkartmak adına bembeyaz bir düşünceden vazgeçmek gerekir. Sunulan şaşırtıcı asma tavan modelleri tasarımı ve mimarileri hem form hem de işlevsel biçimiyle, ayrıntılı ve zarif bir alanın yaratılmasını sağlamaktadır. Bunun için seçilecek olan ışıklandırma da çok önemlidir. Askılı lambalar ve avizeler kullanarak klasik görünümü sunabilir, spot ya da LED lambaların kullanımı ile modern bir çizgi yakalayabilirsiniz. Yenilikçi tavan tasarımı uygun aydınlatma tekniği ile kombine edildiğinde oturma odaların hepsinde mucizeler ortaya çıkar.

resim-5811

resim-5812

resim-5813

resim-5814

resim-5815

Özel detaylar ile tasarlanmış bir tavanda mükemmel ve benzersiz bir çekicilik sunmak adına ve gerekli görselliği yansıtmak adına kullanılacak olan aydınlatmalar büyük önem taşımaktadır. Klasik alanlar için spotlar yerine avizeler ve armatürler tercih edilirken, modern ve spor alanlarda daha çok spot lamba kullanımları tercih edilmelidir. Aydınlatma seçimlerinin odanın evin geri kalanıyla ve seçilen temasıyla sorunsuz bir şekilde kaynaşması gerekir. Bu sayede spot ışıklarda mütevazı bir şekilde kombinasyon sağlar.

resim-5816

resim-5817

resim-5818

resim-5819

resim-5820

resim-5821

2Tavana Göre Tasarımlar

Asma tavan modelleri konusunda yapılacak olan dekorasyonda odanın şekli oldukça önemlidir. Kare yapıya sahip olan bir yapı ile dikdörtgen olan bir yapıda yapılacak olan dekorasyon aynı olmamalıdır. Oturma odalarınız büyük ise dubleks uygulamalar tercih edilmeli küçük olan alanlarda ise tek yapılı uygulamalar tercih edilmelidir. Özellikle tek yapılı olan asma tavan modelleri var olan çatlakları, pürüzleri, kötü boya görüntülerini kapatmak adına oldukça büyük bir fayda sağlar.

resim-5822

resim-5823

resim-5824

resim-5825

resim-5826

Odalarda ashap yoğunluğu varsa asma tavan modelleri kapsamında ahşap kullanımı yapılabilir. Dilim şeklinde kullanılacak olan ahşaplar kesinlikle spot lambalar ile dekore edilmelidir. Spot lambalar dışında oda klasik bir dekorasyona sahipse avize kullanımı da yapılabilir. Yalnız asma tavan modelleri kapsamında kullanılacak olan klasik avizelerin abartılı olmaması gerekir. Odanın genel dekorasyonu spor ve country bir yapıya sahipse kullanılacak olan LED ve spot uygulamalar farklı bir çizgiye sahip olmasına olanak sağlar. Odalarda dikkat edilecek olan bir diğer detay da asma tavan modelleri kapsamında yapılan dekorasyonun devamının duvarlarda ya da televizyon arkasında kullanılmasıdır. Özellikle ahşap plakalar televizyon arkasında kullanılabilir. Tamamlayıcı unsur olarak kullanılacak olan ahşap plakaların parlak yüzeye sahip olması da ortama lük bir görüntü katacaktır.

resim-5827

 

resim-5828

Oturma odalarında kullanılacak olan asma tavan modelleri renkli de olabilir. Yalnız bunun uygulanması için odanın büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Asma tavan modelleri kapsamında renklerin kullanılması sonrasında duvarlarda, aksesuarlarda ve mobilyalarda bu rengin açık ya da koyu tonları tercih edilebilir. Bu sayede dekorasyonu tamamlayıcı çizgiler ortaya çıkartılabilir. Yapılacak olan tüm işlemlerin uzman bir ekip tarafından uygulanması çok önemlidir. Uzman ekip tarafından yapılacak olan uygulamalar sayesinde huzurlu, ferah, modern, hoş, lüks ve ambiyansı yüksek alanlar meydana çıkar. Bu tarz alanların yaratılması adına yapılan işlemlerde maliyet oldukça etkilidir. Maliyet konusunda detaylı araştırma yapılması gerekir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...