• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Havlusu Dantelleri Nasıl Seçilir ve Nasıl Dikilir?

Mutfak havlusu kenarları seçiminde önemli olan renkli havluların mutfak ile uyumlu olmasıdır. Bu konuda iki rengin kullanılması daha şık ve sevimli olur.

İçerik
 1. Mutfak Havlu Kenarları
 2. Mutfak Havluların Dikimi, Ölçüleri ve Kumaş Seçimleri
 3. Mutfak Havlu Şablonu

1Mutfak Havlu Kenarları

Mutfaklarda kullanılan havlu modelleri özellikle dantel ile birleştiğinde oldukça özel ve hoş görüntüler ortaya çıkmaktadır. Mutfak havlu modelleri konusunda çeyizlik olarak hazırlanmış olan modeller sıklıkla kullanılmaktadır. Mutfak havlu dantelleri her sezon eklenen yeni modeller ile kadınların ilgisini toplamaktadır. Mutfak dantelli havluları konusunda özellik kibar ve ince modeller seçilir. Mutfak havlusu konusunda seçilecek, dikilecek ya da örülecek olan modellerin kenar kısımlarının işlemeli olması daha şık ve hoş görüntüler ortaya çıkartacaktır. Özellikle iki renkli mutfak havlu modelleri konusunda beyaz ilk renk olarak sık şekilde tercih edilir. Beyaz rengin yanından her daim canlı renklerin kullanılması gerekir. Havlu üstünde kullanılacak olan modellere göre renk seçimi yapılması uygun olacaktır. Ayrıca mutfağın genel dekorasyonu göz önüne alınarak da renge karar verilmelidir. Genelde mutfak havlu kenarları renkleri turuncu, sarı, yeşil, mavi ve pembe olarak seçilir. Mutfak havlu kenarların dikilmesi ve örülmesi adına gerekli örneklerin elde olması lazımdır. Bunun için yapılacak olan seçimlerde mutfağın spor mu klasik mi olduğuna dikkat edilmelidir. Klasik olan mutfaklar için lale olan mutfak havlu kenarları seçilebilirken, spor olan mutfaklar için küçük çiçekli havlu kenarları tercih edilebilir.

 

mutfak-havlusu-kenarlari-3

2Mutfak Havluların Dikimi, Ölçüleri ve Kumaş Seçimleri

Mutfaklarda kullanılacak olan mutfak havlu dantelleri iç mekâna neşe, sevimlilik, canlılık ve farklılık katacaktır. Mutfak havlu modelleri dikimi ile alakalı gerekli olan aşamalar bulunur. Bunlar;

 • Mutfağa uygun olan peçete modelleri için kumaş ya da havlu seçimi yapmanız gerekir.
 • Dantel mutfak havluları boyutları 40×80 olarak seçildiğinde ideal olacaktır.
 • Havlu, dikiş makinesi, ipler ve kullanılacak olan dantel modelleri masa üzerine hazırlanmalıdır.

mutfak-havlusu-kenarlari-4

 • Mutfak dantel havlu modeli çeyizlik olacaksa kenarlarına zig zag yapılabilir. Bu detay havlunun daha şık ve şaşalı olmasına olanak sağlayacaktır.
 • Dantel mutfak havlusuna el yardımı ile düz tarafı havlunun desenli kısmına gelecek şekilde teyel ile dikilmelidir. Teyellenmesi dikişin düz olmasına ve havlu ile en düzgün şekilde bütünleşmesine olanak sağlar.
 • Mutfak havlu kenarlarının asılabilmesi adına havlulara düz şeritler de dikilebilir. Bu şeritler havluların kolay kullanımına olanak sağlar. Ayrıca asılı olan havlu modellerinin nemi çok çabuk geçmektedir.

mutfak-havlusu-kenarlari-5

mutfak-havlusu-kenarlari-6

mutfak-havlusu-kenarlari-7

mutfak-havlusu-kenarlari-8

mutfak-havlusu-kenarlari-9

mutfak-havlusu-kenarlari-10

mutfak-havlusu-kenarlari-11

mutfak-havlusu-kenarlari-12

3Mutfak Havlu Şablonu

Mutfak havlu kenarı örnekleri için şablonlu modellerin elinizde olması gerekmektedir. Bu şablonlar sayesinde mutfak havlu kenarları örnekleri kolay ve basit şekilde örebilirsiniz. Şablonun kullanımı esnasında sıra sıra gitmeniz önemlidir. Sırayı kaybetmemek adına toplu iğne kullanımı ya da işaretleme yapılabilir. Mutfak havlu kenarları dantel modellerinin geniş olmaması gerekir. Önemli olan ince ve dar modellerin uygulanmasıdır.  Geniş modellerin kullanımı için renkli ipler tercih edilebilir. İki renkli olan mutfak dantel havlu kenarı modelleri daha hoş kullanım sağlayacaktır. Renkli olması gelen misafirlerinizin de dikkatini çekecektir. Önemli olan mutfaklar ile uyumlu olan havluların kullanılmasıdır. Ayrıca mutfak dantel havlu kenarlarından küçük iğne oyası modelleri de yapılabilir. İğne oyalarının küçük ve yoğun olmaması gerekmektedir. Tabak altlarına koyulmaya, el kurulamaya, tabak, tencere ve diğer mutfak eşyalarını kurulamaya yarayan havluların su ve nem emme özelliğine sahip olması işinizi kolaylaştıracak bir detaydır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...