• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Ofis Trazındaki Mekanlarda Asma Tavan Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Ofis tarzındaki mekanlarda asma tavan uygulamalarında önemli olan çalışma verimini arttırmak, çalışanların rahat ve konforlu bir alanda iş yaşamına devam etmesini sağlamak olmalıdır.

İçerik
  1. Ofis Asma Tavan Modelleri ve Dekorasyonu Fikirleri
  2. Ofisler için Asma Tavan Çeşitleri
  3. Akustik Asma Tavanlar

1Ofis Asma Tavan Modelleri ve Dekorasyonu Fikirleri

Ofis tarzında alanlarda yapılacak olan asma tavan modelleri konusunda dikkatli olmak ve yapılacak olan uygulamaları daha önceden tasarlamak gerekir.  Asma tavan modelleri kapsamında etkili ve doğru bir alanda kullanılacak olan tasarımlar hoş ve dinlendirici alanların yaratılmasına olanak sağlar. Ofis asma tavan modelleri kapsamında uygulanacak olan tasarımların usta ellerden çıkması çok önemlidir.  İşyeri ve ofis alanları rahat olduğu sürece çalışanlar mutlu olmaktadır.  Çalışma alanlarının konforlu, ferahlatıcı, şık ve modern bir görüntüye sahip olması çalışmaya teşvik edici bir unsurdur. Ofis asma tavan modelleri doğru şekilde seçildiği sürece çalışma performansının en üst düzeye çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Çalışan kişilerin performansını arttırmak ve olağan alanların daha ferah şekilde olması adına mutlaka her türlü detaya dikkat edilmesi gerekir. Özellikle açık renkli alanların yaratılması ve renklerin inceliklerine dikkat edilerek hareket edilmesi çok önemlidir. Bazı renkler iş yaşamında var olan performansın olumsuz yönde etkilenmesine olanak sağlar. Bundan dolayı renk seçimleri konusunda da dikkatli olunmalıdır.

resim-5723

resim-5724

resim-5725

Ofis alanlarında yapılacak olan uygulamalar sadece çalışan kişilerin alanlarında yapılmaz. Toplantı odalarında, yemek salonlarında ve diğer alanlarda kullanılabilir. Alçıpan veya diğer malzemeler ile yapılacak olan ofis asma tavan modelleri kesinlikle aydınlatma açısından da desteklenmelidir. Aydınlatma gözü yormayacak şekilde tasarlanmalıdır.

resim-5726

resim-5727

resim-5728

resim-5729

resim-5730

resim-57314

Ofis asma tavan uygulamaları kapsamında desenli tavan uygulamaları da abartı olmadığı sürece kullanılabilir. Desenli olan tavanlar için genelde dinlendirici ve sinirin önüne geçici renkler tercih edilmelidir.

2Ofisler için Asma Tavan Çeşitleri

resim-5732

resim-5733

resim-5734

resim-5735

Metal asma tavan çeşitleri; farklı amaçlar içinde kullanılacak olan metal modeller fonksiyonel aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Ofis içlerine ve bina içlerine uygulanabilen bu modeller estetik bir yapıya sahiptir. Dayanıklı olan modeller ısı ve ses yalıtımı oluşturmanın yanı sıra nem tutmama özelliğine sahiptir. Ofis asma tavan modelleri içinde yer alan metal tasarımlar beklentileri karşılayacak olan modelleri ile özgür mekânların oluşmasına olanak sağlar. Sık şekilde tercih edilen metal asma tavan modelleri içinde en sık alüminyum asma panel tavanlar, metal asma kaset tavan modelleri yer alır.

Ahşap asma tavan modelleri; dekoratif görümleri açısından ofis tarzında alanlarda sık şekilde tercih edilmektedir. Bu tarz uygulamalarda MDF, doğal ahşap, masif, laminat ve MDF panelleri uygulaması yapılabilir. Ofis asma tavan modelleri için kullanılan ahşap çeşitlerinde en sık tercih edilen lineer sistem, gril sistem, panel sistem ve open cell sistem tercih edilir. Lineer sistem özellikle ofislerin çalışan kesimin olduğu bölgelerde kullanılır. Estetik özellikleri daha fazladır. Gril sistem genelde ofis alanlarında sesin önüne geçmek adına kullanılır.  Panel sistem ese yutucu ve ses yansıtıcı özellikleri olduğu için ofis asma tavan modelleri kapsamında kullanılır. Open cell tarzı olan sistemler ofislerin çay içme salonların ve balkon kısımlarında kullanılır.

resim-5736

 

resim-5725

resim-5738

resim-5739

3Akustik Asma Tavanlar

resim-5740

Ofis asma tavan modelleri içinde bulunan akustik sistemler ses dalgalarını emerek sorunların önüne geçer. Yapılacak olan uygulamaların çalışma prensibi, ses dalgalarında var olan enerjinin biçimin değiştirilmesidir. Tavana çarpacak olan sesin enerjisi yüzey kısmının yumuşak ve pütürlü olmasından dolayı ısı enerjisine dönüşmektedir. Şiddetli olan sesin azalması ile yankı yapma gücü de tamamen ortadan kaybolur. Ofis asma tavan modelleri içinde bulunan akustik sistemler delikli ve gözenekli yapılarlı ile de bilinir. Elastik bir yüzeye sahiptir. Bu yüzeye değen ses enerjisini belli bir bölümünü hareket enerjisine çevirir. Özellikle ofislerde bulunan tuvalet ya da işçi banyo kesimlerinde sık şekilde kullanılır. Akustik özelliğe sahip olan tavan döşemeleri yapılmadan önce genelde cam yünü tarzında izolasyon uygulaması yapılmalıdır. Bu sayede ses enerjisinin çevrilme işlemi daha kolay gerçekleşir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...