• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Ev İçinde Asma Tavan Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Ev içinde salon ya da farklı odalarda yapılacak olan asma tavan dekorasyonunda renk, aydınlatma ve desen seçimi konusunda genel dekorasyona dikkat edilmesi gerekir.

İçerik
  1. Salon Asma Tavan Modelleri ve Dekorasyon Örnekleri Nasıl Seçilmelidir?
  2. Aydınlatma Seçimi
  3. Farklı Tasarımlar

1Salon Asma Tavan Modelleri ve Dekorasyon Örnekleri Nasıl Seçilmelidir?

Renk Seçimi

Salon ya da oturma odaları için seçilecek olan asma tavan modelleri tasarımı ve çeşitleri açısından odanın dekorasyonuna uygun şekilde seçilmelidir. Oturma odası ya da salon bölümlerinin beyaz ya da benzer açık renklerde ise asma, gergi ve alçıpan ile yapılacak olan tavan modelleri kesinlikle beyaz olmamalıdır. Beyaz olması hastane tarzında bir ortamın yaratılmasına olanak sağlar. Salon ile oturma odalarında tavan dekorasyon modelleri yaratmak isteyen kişilerin mutlaka belli başlı detaylara dikkat etmesi gerekir. Bu detaylar arasında;

  • Odanın duvarları koyu renkli olan boyaya sahipse tavanın açık renkli olması gerekir. Bu sayede asma, gergi ve alçıpan ile yapılan tavan dekorasyon modelleri orantılı şekilde ortaya çıkacaktır.
  • Yapılacak olan asma tavan dekorasyon modelleri alçıpan ve LED aydınlatma ile farklı bir çizgiye sahip olması için dekore edilir. Yapılacak olan uygulamada renklerin farklı şekilde kullanılması da farklı kontrastın ortaya çıkmasına olanak sağlar.
  • Renkler ve LED aydınlatma bu konuda yapılacak olan dekorasyonda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bundan dolayı da dikkatli seçimlerin yapılması gerekir. Bu sayede en doğru dekorasyona ulaşmak mümkün olur.

resim-5385

resim-5386

Odalarda renk ve genel dekorasyon konusunda klasik bir tarz yakalamak için aydınlatma konusunda dikkatli olunması gerekir.

resim-5387

resim-5388

resim-5389

resim-5390

Klasik tarzda yapılacak olan asma ve gergi tavan uygulamalarında desen seçimi oldukça önemlidir. Ev dekorasyonu da bu desenler ile uyum içinde olmalıdır.

2Aydınlatma Seçimi

resim-5391

Aydınlatma asma ve gergi tavan dekorasyonunda ev içinde oldukça önemli bir detayı içermektedir. LED lambalar geleneksel olan avizelerin yerini alıştır ve daha modern çizgiler ortaya çıkarır. Özellikle klasik dekorasyona sahip olan salon ve diğer alanlarda modern ile klasik çizgilerin harmanlanması ortaya çıkar.

resim-5392

Modern çizgiler ahşap ile buluşturulduğunda asma tavan modelleri oldukça farklı bir dekorasyon ile karşımıza çıkar.

resim-5393

Salon ve ev içinde bulunan diğer odalarda kullanılacak olan avize ve ışıklandırmanın modelleri gizemli, rahat ve farklı bir atmosfere sahip olunmasına olanak sağlar.

resim-5394

resim-5395

resim-5396

resim-5397

Ev içinde kullanılacak olan asma tavan modelleri dekorasyon örneklerinde sadece beyaz renk değil araya katılacak olan farklı renkler ile ortamın farklılaştığını ve görüntünün değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Ev içinde yapılacak olan dekorasyon bu materyallerin seçimleri oldukça önemlidir. Dekorasyon ev için modern, klasik, spor ya da farklı bir çizgiye sahip olmasına olanak sağlar. Bu sayede güzel ve şık olan ortamların yaratılması sağlanır. Ayrıca salon ya da diğer alanlarda kullanılacak olan renkli asma tavan modelleri seçiminde duvarlardaki renklerin açık renkler içinden seçilmesi oldukça uygun olacaktır.

resim-5398

Ev tavanlarında kullanılacak olan farklı mimari tasarımların ışıklandırmalarında renklerin kullanılması şıklık yaratır.

3Farklı Tasarımlar

resim-5399

Cam kenarından başlayan ev tavan dekorasyonları içerideki ortama aydınlık katacaktır.

resim-54004

Özellikle çatı katı salon ve odalarda en güzel dekorasyon şekli yukarıda bulunan mimari çizgilere sahip olanlardır.

resim-5401

Ev içinde alçı ile yapılacak olan tavanlar özellikle yüksek tavanlarda tercih edilmelidir.

resim-5401

Geniş odalarda özellikle desenli olan ve alçı ile dekorasyon yapılan modeller tercih edilmelidir. Alçı ve kartonpiyer ile yapılacak olan uygulamalar ışıklandırma ile desteklendiği zaman şık kompozisyonlar ortaya çıkar.

resim-5403

resim-5404

Alçıpan gibi bir köpük ya da mineral yünlü gibi malzemeler ile kombinasyon haline getirildiğinde oldukça önemli bir ısı yalıtımı da ortaya çıkarır. Aynı kaplama ve yalıtım problemi çözmek için yardımcı olacaktır. Ayrıca bu tarz asma tavan modelleri su direnci konusunda da faydalıdır. Alçı bu fazla nemi emer ve alerjiye neden olmayan, nefes alabilir bir ortam ortaya çıkartır.

resim-5405

Salonda desenli tavan modeli kullanılacaksa beyaz tercih edilmesi ortamın daha ferah gözükmesine de olanak sağlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...