• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak dekorasyonu değiştirecek 10 yeni fikir

Mutfağınıza basıt dekorundan başlayarak neredeyse tadilat sayılacak kadar dekore fikirleri olarak en iyi 10 çözümünü seçtik ve dikkatinize sunarız.

Mutfağınız küçük olabilir fakat bu dekore edilmesini engelleyecek bir sebep değildir. Büyük ve geniş mutfakta ise kesinlikle dekore edilmesi gerekecektir. Çünkü odanın dolu görünmesi ve konforlu bir alan haline haline gelmesi için bölümlere ayırarak dizayn yapılması önemlidir.

İçerik
 1. Standart dışı bir çözüm – mutfakta ayna asmak
 2. Duvar kağıdı ile mutfak dekorasyonu
 3. Ahşap yemek kesme ve doğrama tahtası.
 4. Geleneksel yöntem — duvarlarda tepsi ve tabak asmak
 5. Fotoğraf, tablo ile mutfağın iç tasarımını yapmak.
 6. En kolay ve hızlı yöntem – vinil etikettir.
 7. Stropiyer göbeği duvar dekoratif detayı olarak kullanmak.
 8. Dekoratif raflar
 9. Duvar saati – her zaman ve her yerde uygun bir çözüm.
 10. Son zamanlarda iç tasarımda yeniden geyik boynuz veya kafası yer almaya başladı.

1Standart dışı bir çözüm – mutfakta ayna asmak

Mutfakta genelde aynalar yer almamaktadır. Dolayısıyla parlak yüzeyli ve ayna kullanarak mutfağınızda çok daha farklı bir dizayn yapmanız mümkündür. Özellikle küçük yerleri daha geniş gösterir ve aydınlatacaktır.

örnek olarak verdiğimiz resimdeki küçük mutfakta gibi duvarı büyük bir ayna ile kapatabilirsiniz.

im001305

im001306

Fakat genellikle ise ayna duvarın tamamı değil sadece bir kısmında yer alır ve bu şekilde odayı daha geniş gösterir veya iki ayrı bölüm – mutfak ve yemek için olarak ayırmak mümkündür.

im001307 im001308

 

im0013102

im001311

Mutfakta yer alan aynanın bir örneği Belkide o kadar pratik bir çözüm olmayabilir fakat kesinlikle gösterişli olacaktır.

im001312

Veya şu şekilde dekoratif aynalarla sanki tablo gibi dizayn yapabilirsiniz.

im001313

2Duvar kağıdı ile mutfak dekorasyonu

Mutfakta duvar kağıdı kullanarak dizayn yapılması için biraz daha fazla masraf yapmanız ve uğraşmanız gerekecektir. Ama yine korkmayın, çünkü bu iş aynı zamanda zevkli ve sonunda mükemmel sonuca varacaktır. Bu yöntemi kullanarak yukarıda da dediğimiz gibi mutfağınızı bölümlere ayırmak mümkündür. Örneğin mutfak ve yemek odası olarak iki kısma bölebilirsiniz.

im001314 im001315

im001316

Duvarların birini biraz daha farklı ton boya kullanarak aynı şekilde alanı daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin yemek masası bulunduğu bölgeyi genelde açık ton boya veya duvar kağıdı diğer kalan kısımda ise daha koyusunu kullanarak diyazn yapılabilir. farklı renk ve ton kullanma kuralları hakkında makalemizi okuyabilirsiniz.

im001317

Bir daha yöntem – resimli duvar kağıdı. Panoramik resimli duvar kağıdını kullanarak odanızı çok daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu amaçlı farklı resimli duvar kağıdı kullanılır: şehir sokakları, deniz sahili, ormanlık veya herhangi bir doğa peyzajı. Zevk ve mevcut mutfağın dekotunda kullanılmış malzeme ve renklere göre uygun bir çözüm bulabilirsiniz. Aşağıda iç tasarımında kullanılan resimli duvar kağıdın örneklerini görebilirsiniz.

im001318

im001319 im001320 im001321

Üçüncü yöntem. tebeşir duvar kağıdı iç tasarımda daha yeni kullanılmaya başladı. Bunların en önemli özellikleri kolay yapıştırılması ve ayrılması ve hatta yıkanmasıdır! Evinize de farklı ve mükemmel bir görünüm kazandıracaktır. Bu davar kağıdın üzerinde yazılır mutfakta ise yemek tarifelerini kaydedebilirsiniz bu şekilde. Veya çocuklarınızın oynamasına müsaittir.

im001322

Bu yöntemi farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin aşağıda verdiğimiz resimde gibi.

im001323

im001338 im001339

3Ahşap yemek kesme ve doğrama tahtası.

Aslında mutfakta kullanılan her türlü malzeme veya alet bir süsleme olarak da kullanılır. Örneğin yemek doğrama tahtasını asarak bu şekilde bir dizayn detayı olarak kullanabilirsiniz.

im001325

Aşağıda verdiğimiz resimde de gördüğünüz gibi tepsi gibi diğer mutfakta yer alan eşya da kullanılır. yemek kesme ve doğrama tahta nasıl yapılır  makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

im001326

4Geleneksel yöntem — duvarlarda tepsi ve tabak asmak

Eğer iç tasarımını köy mutfağı veya eski zamanlardaki mutfak stilinde   yapmaya düşünüyorsanız duvara tepsi ve tabak asmak doğru bir yöntem olacaktır. Hatta dekoratif tabakları satın almaya bile gerek kalmıyor. Porselen veya seramik tabak kullanılabilir. Bu amaçlı rengarenk çiçek desenli tabak güzel olacaktır. Fakat sadece porselen veya çiçek desenli tabak kullanılması şart değildir. herhangi bir tabak uygun olur, sadece renklerin bir birine uymasına dikkat ediniz.

im001328 im001327

Aynı şekilde tabaklar yerinde tepsi kullanabilirsiniz. Hatta eski olması dizayn açısından daha avantajlıdır. Aşağıdaki resimde bir örneğini görebilirsiniz.

im001329

5Fotoğraf, tablo ile mutfağın iç tasarımını yapmak.

Doğal olarak duvara tablo veya fotoğraf asmak geleneksel ve herkes tarafından bilinen bir çözümdür.  Fakat mutfağınız küçük ise duvarların tamamını resimden doldurmak da yanlıştır. Bunu unutmamak gerekir. Genellikle iki üç tane resim yeterli olup mutfağınıza farklı ve güzel bir görünüm kazandıracaktır. Tabii ki resim seçerken evinizin ve mutfağınızın genel tasarımı ve kullanılan renklere göre uygun şekilde seçmeniz gerekecektir.

Örneğin klasik tarzında yapılmakta olan iç tasarımında daha çok doğa manzarası veya çiçek tablosu daha uygun olacaktır.

im001330 im001331 im001332

modern stil iç tasarımda ise siyah beyaz tablo uygun olur.

im001333 im001334 im001335

Bazı yerlerde ise daha çok şehir resimleri, sokak ve gece çekilmiş fotoğraflar uygun olacaktır.

im001336 im001337

6En kolay ve hızlı yöntem – vinil etikettir.

Mutfağınızın iç tasarımı için hazır şekilde alabilirsiniz. Bugün çok çeşit resim ve desen olarak vinil etiketleri satılmaktadır ve sizin için uygun olanını bulmak kolaydır. dayanıklı olarak pek çok bakım gerektirmez ve her zaman kolayca kaldırılabilmesi de bir avantajıdır. Mat veya parlak olarak yine çok çeşit bulabilirsiniz. Dolayısıyla bu yöntem hem kolay hem de güzel bir çözümdür.

im001340

Eğer az çok uğraşmaktan çekinmiyorsanız kendiniz de resim yapabilirsiniz. Aynı zamanda kalıplarda bulunmakta olup ve bu şeklide daha kolayca size göre resim kesebilirsiniz. Bunu yapmaya hatta çocuklarınızı öğretebilirsiniz. Kalıp duvara yerleştirilir ve üzerinden rulo ile boya yapılır. Sonra eğer isterseniz cila ile üzerinden tekrar geçebilirsiniz.

im001341 im001342

7Stropiyer göbeği duvar dekoratif detayı olarak kullanmak.

Bu şekilde duvarınızda yerini işaretleyerek ve ister farklı renklere ister tek renkle boyasını yaptıktan sonra stropiyer göbek modellerden birkaç tanesini yapıştırabilir ve iç tasarımında farklı bir çözüm bulmuş olacaksınız. Aynı zamanda az masraflı ve güzel bir yöntemdir.

im001343

8Dekoratif raflar

Ahşap, çelik, cam vs. malzeme kullanarak farklı farklı tasarımında dekoratif raflar yapmanız mümkündür. Yaptığınız raflarda da fotoğraf veya herhangi başka bir dekoratif eşya yerleştirebilirsiniz. Veya duvara çivi ile asmak istediğiniz eşyayı bu şekilde yerleştirmeniz mümkündür. Raflar nasıl yapılacağı hakkında makalemizi okuyabilirsiniz..

im001344 im001345 im001346

9Duvar saati – her zaman ve her yerde uygun bir çözüm.

Mutfağınız konforlu bir ortam olması için ocak fırın yanında güzel bir duvar saat da bulunması gerekmektedir. Ozellikle klasik stil iç tasarımına sahip olan mutfakta daha güzel görünmektedir.

im001347 im001348 im001349

10Son zamanlarda iç tasarımda yeniden geyik boynuz veya kafası yer almaya başladı.

В последнее время в моду вошли декоративные головы оленей и интерьерные буквы. İnternet’ten satın alabilir veya kendiniz yaparsınız. Aşağıdaki videoda nasıl yapılır izleyebilirsiniz. Youtube Translate kullanarak türkçe alt yazı yapılabilir.

Bir daha son zamanlarda yaygın olan yöntem – büyük harflerle dekore etmektir. Bunları da aynı şekilde satın alabilirsiniz veya kendiniz yapmak mümkündür.

im001350

im001351 im001352

En önemlisi ise – yeni şeyler denemeden hiç çekilmeyin. Kolay gelsin!

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...