• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Duvar Kağıtları Özellikleri ve Kullanım Şekilleri

Mutfak duvar kağıdı modelleri konusunda kullanım alanının büyüklüğü ve küçüklüğünün büyük bir önemi bulunur.

Mutfak Duvar Kâğıdı Modelleri

Mutfak duvar kâğıdı seçimlerinde ilk olarak pratik olmasına dikkat edilmelidir. Duvar kâğıtları mutfak modelleri için su geçirmez, hafif, kompakt, buhar geçirmeyen ve boyanabilen özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler sayesinde mutfakta kullanılacak duvar kâğıdı uygulamaları hem dekorasyon hem de kullanım açısından kolalık sağlar.

Duvar kağıdı sembolleri

Duvar kağıdı sembolleri

Mutfak duvar kâğıdı modelleri mutfağa uyumlu olmalıdır. Kullanılan ve alınacak olan modellerin tamamının parti numarası aynı olmalıdır, aynı desen ve renk olmasına dikkat edilmelidir. Aksi olan durumlarda mutfak dekorasyonunu berbat edecek durumlar ortaya çıkacaktır.

mutfak-duvar-kagidi-3

Mutfak için duvar kâğıtları yapıştırma işlemlerinde gerekli olan kurallara uyulması ve gerekli olan nemlendirme düzeylerinin yaratılması gerekmektedir. Ayriyeten mutfak duvar kâğıtları fiyatları araştırması yapılmadan alışveriş yapılmamalıdır.

mutfak-duvar-kagidi-4

mutfak-duvar-kagidi-5

Vinil duvar kâğıdı modelleri mutfaklar için en çok tercih edilen modeller arasında yer alır. Bu tarz modellerde deforme oluşumu oldukça az meydana gelir. Tutkal ile yapıştırmak kolaydır ve boyama için uygun olan modellerdir.

mutfak-duvar-kagidi-6

mutfak-duvar-kagidi-7

mutfak-duvar-kagidi-8

Mutfak duvar kâğıdı modelleri içinden kullanılacak olan vinil modeller ıslaklığa, suya ve ısıya karşı dayanıklıdır. Bu tarz modeller nefes alabilen modeller olduğundan dolayı nemleme ve rutubet yapmaz.

mutfak-duvar-kagidi-9

Mutfak duvar kâğıdı fiyatları renk, desen, model, özellik ve markasına göre değişkenlik göstermektedir.  Bu özelliklerinin hepsinin var olduğu modeller fiyat açısından daha pahalı olan modelleridir.

mutfak-duvar-kagidi-10

mutfak-duvar-kagidi-11

Mutfaklarda kullanılacak olan duvar kâğıtları ortamın farklı bir hal almasına ve var olan çatlak ve sıyrıkların tamamen kapanmasına olanak sağlayacaktır.

mutfak-duvar-kagidi-12

mutfak-duvar-kagidi-13

mutfak-duvar-kagidi-14

mutfak-duvar-kagidi-15

Mutfak taş duvar kâğıdı ve mutfak duvar kâğıdı modelleri arasından cam elyaf içerikli olanları tercih etmek gerekir. Bu tarz içeriğe sahip olan modeller yangına, neme, suya karşı dayanıklı ve güçlü olan modellerdir.

mutfak-duvar-kagidi-16

Cam elyaf katkılı olan duvar kâğıdı modelleri mantar ve alerji istilasına karşıda koruma özelliğine sahiptir. Bu tarz modeller mutfak dışında banyo içinde kullanılır. Cam elyaf dolgusuna sahip olan mutfak için duvar kâğıtları geometrik desenlere ve ilginç dokulara sahiptir.

mutfak-duvar-kagidi-17

Duvar kâğıdı modelleri arasında serigraf modellerde bulunur. Bu modeller farklı iplik dokuları ile tasarlanmış olan modellerdir. Özellikle ocak arkasında kolay ve yıpranmadan kullanma özelliği bulunur. Bakımı işlemi kolay bu çeşitlerin renkleri solmaz, uzun süre görünümünü korur ve yemek odasında da rahatlıkla kullanılabilir.

mutfak-duvar-kagidi-18

Mutfaklarda kullanılan duvar kâğıtları içinde yıkanabilir özellikli çeşitlerde bulunmaktadır. Kirlenme aşamasında silinmesi oldukça kolaydır. Sabunlu su yardımı ile kolay bir şekilde silinebilen bu tarz modellerde genelde küçük çiçekler ve desenler kullanılır ve bu kâğıtlar mutfakların açık olan duvarları için oldukça uygun olan modellerdir.

mutfak-duvar-kagidi-19

mutfak-duvar-kagidi-20

Suya dayanıklı olan duvar kâğıdı modelleri yemek masalarının arka kısmında kullanılabilir.

mutfak-duvar-kagidi-21

mutfak-duvar-kagidi-22

Küçük alanlı mutfaklara sahip olan kişilerin boyanma özelliğine sahip olan duvar kâğıdı seçimi yapması gerekir. Birkaç yıl içinde sıkıldığınızda ya da alanın daha farklı görünmesini istediğinizde kesinlikle boyama özelliğine sahip mutfak duvar kâğıdı seçimi yapmalısınız. Boyanma özelliğine sahip olan modeller sayesinde kalın, küçük, çizik ve sıyrık gibi kusurları kolay şekilde kapatabilirsiniz.

mutfak-duvar-kagidi-23

Mutfak duvar kâğıtları modelleri içinde en popüler olanlar içinde geometrik desene sahip olan modeller yer alır. Bu tarz modeller genelde beyaz renklidir ve istenilen renge kolay şekilde boyanabilir.

mutfak-duvar-kagidi-24

Mutfaklarda modern tasarımlara sahip olmanızı sağlayacak olan modellerde bulunur. Soyut desenlere sahip olan, çiçekli, geometrik, şeritli, metal desenli, taş desenli modeller sıra dışı duvarların var olmasına olanak sağlar.

mutfak-duvar-kagidi-25

Mutfaklarda saatlerini geçiren, kitap okumayı seven, çocukları ile bu alanda vakit geçiren kişilerin nötr tonlarda duvar kâğıdı seçimi yapması gerekir. Bu tarz desenler narin, zarif, ince desenli ve göze çarpmayan şekilde karşımıza çıkar.

mutfak-duvar-kagidi-26

mutfak-duvar-kagidi-27

mutfak-duvar-kagidi-28

mutfak-duvar-kagidi-29

mutfak-duvar-kagidi-30

mutfak-duvar-kagidi-31

mutfak-duvar-kagidi-32

mutfak-duvar-kagidi-33

mutfak-duvar-kagidi-34

mutfak-duvar-kagidi-35

mutfak-duvar-kagidi-36

mutfak-duvar-kagidi-37

mutfak-duvar-kagidi-38

mutfak-duvar-kagidi-39

mutfak-duvar-kagidi-40

mutfak-duvar-kagidi-414

Yüksek teknolojiye sahip ve minimalist özelliklere sahip olan modellerin farklı mutfak alanlarının yaratılmasını sağlar. Ayrıca modernliğe atılan ilk adımdır.

mutfak-duvar-kagidi-42

mutfak-duvar-kagidi-43

mutfak-duvar-kagidi-44

Mutfak duvar kâğıdı modelleri arasında dekoratif sıva görünümlü olan çeşitlerde bulunmaktadır. Madalyan desenli modeller,  çiçek süslü modeller ve monogram modeller klasik mutfak dekorasyonun vazgeçilmez olan parçaları arasında yer alır. Klasik duvar kâğıt modelleri için sadelikten hoşlanan kişilerin beyaz üstüne çiçek desenli modelleri seçmesi gerekir. Bu modellerde çiçeklerin küçük ve renklerin klasik tarza uygun olması gerekmektedir.

mutfak-duvar-kagidi-45

mutfak-duvar-kagidi-46

mutfak-duvar-kagidi-47

mutfak-duvar-kagidi-48

mutfak-duvar-kagidi-49

mutfak-duvar-kagidi-50

mutfak-duvar-kagidi-51

Bordür desenli, sütun desenli ve antik desenlere sahip olan mutfak duvar kâğıdı uygulamaları klasik ve geçmiş dönem mutfak dekorasyonu için ideal olan seçimler arasında yer alır.

mutfak-duvar-kagidi-52

mutfak-duvar-kagidi-53

mutfak-duvar-kagidi-54   mutfak-duvar-kagidi-55

mutfak-duvar-kagidi-56

mutfak-duvar-kagidi-57

mutfak-duvar-kagidi-58

Mutfak duvar kâğıdı uygulamaları kapsamında yatıştırıcı, sakin ve romantik ortamlar yaratmak istiyorsanız kelebekli, limonlu, kuşlu, yapraklı, çiçekli ve sade renkli duvar kâğıdı seçimi yapmalısınız. Tasarımcılar bu konuda küçük çiçek desenli ve doğal motifli duvar kâğıtları tasarlamaktadır. Mutfaklar için rustik conutry tarzı, sebze ve meyve çizimli, natürmort ve çiçek desenli modeller piyasada yer almaktadır. Bu anlamda sessiz ve doğal bej, kum rengi, buğday rengi, zeytin rengi, lavanta rengi, hardal ve mavi renkler tercihe edilebilir.

mutfak-duvar-kagidi-59

mutfak-duvar-kagidi-60

mutfak-duvar-kagidi-61

mutfak-duvar-kagidi-62

mutfak-duvar-kagidi-63

mutfak-duvar-kagidi-64

mutfak-duvar-kagidi-65

Mutfak dekorasyon duvar kâğıdı seçimlerin iki farklı unsur kullanılacaksa kesinlikle fiyat skalasına dikkat etmek gerekir.

mutfak-duvar-kagidi-66

mutfak-duvar-kagidi-67

Alçak tavana sahip olan iç mekânlarda dikey çizgili modeller kullanmak gerekir. Dikey çizgili olan mutfak duvar kâğıt modelleri renklerin birbirine yavaş şekilde geçmesini sağlarken kontrastlı bir detayı da sunar.

mutfak-duvar-kagidi-68

mutfak-duvar-kagidi-69

mutfak-duvar-kagidi-70

Sarı, çimen yeşili, krem, portakal, şeftali, kayısı, açık kahverengi tarzındaki duvar kâğıtlarını kuzeye bakan camdan gelen ışıklara göre kullanmak gerekir. Mutfaklarda güneye bakan camdan gelen ışıklara göre gümüş, mavi, yeşil, açık yeşil ve soluk mavi kullanılmalıdır.

mutfak-duvar-kagidi-71

mutfak-duvar-kagidi-72

mutfak-duvar-kagidi-73

Küçük mutfak alanlarında;

  • Sade desenlere sahip olan ve monokromatik desenlere sahip olan mutfak duvar kâğıdı uygulamaları tercih edilmelidir. Bu tarz duvar kâğıtlarında renk açısından altın rengi ve krem kullanmak ideal bir seçim olur. Ayriyeten bu tarz modeller ışığın en doğru şekilde yansımasına olanak sağlar.
  • Küçük mutfaklarda desenleri daha az olan ve karışık desene sahip olmayan modeller tercih edilmelidir. Mümkünse düz ve sade olan mutfak duvar kâğıdı seçilmelidir. Düz desen küçük alanlarda hoş bir sağduyu yaratacaktır.
  • Küçük mutfaklarda dar şeritlere sahip olan mutfak duvar kâğıdı modelleri daha geniş ortamların yaratılmasını sağlar.

mutfak-duvar-kagidi-74

mutfak-duvar-kagidi-75

mutfak-duvar-kagidi-76

mutfak-duvar-kagidi-77

mutfak-duvar-kagidi-78

mutfak-duvar-kagidi-79

mutfak-duvar-kagidi-80

mutfak-duvar-kagidi-81

mutfak-duvar-kagidi-82

mutfak-duvar-kagidi-83

mutfak-duvar-kagidi-84

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...