• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Küçük Mutfaklar İçin Pratik Tasarım Önerileri

Evimizin vazgeçilmezi mutfaklarda küçük alanların dahi farklı önerilerle değerlendirilerek ferah bir ortam yaratılması için pratik öneriler

İçerik
 1. Tasarım Önerileri
 2. Düzen Önerileri
 3. Ev Aletleri Yerleşimi
 4. Mobilya Seçimi
 5. Aydınlatma
 6. Dekorasyon Önerileri

1Tasarım Önerileri

Geçmiş yıllara oranla ailelerin birlikte yaşamalarının azalmış olması, çekirdek aile kavramının günümüzde en küçük haliyle yaşanıyor olması inşaat firmalarının geniş oturma alanlarına, yatak odalarına sahip evler yapmalarının yanında küçük mutfak alanları inşa etmelerine neden olmuştur. Fakat kültürümüzde mutfak sadece yemek pişirme alanı olarak değil de genellikle oturma ve yemek pişirme alanık olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle küçük dekorasyon alanlarına sahip mutfakların dahi tasarım anlamında ince detaylarla ferah tasarımlara sahip olunması amaçlanmaktadır.

Küçük mutfak planlaması

Küçük mutfak planlaması

Küçük mutfak tasarımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta mutfak mobilyalarının seçimidir. Genel olarak büyük mutfak mobilyaları insanların dikkatini çekip gözlerine hoş geliyor olsa da alanları öldürmemek adına mutfakların tasarımında küçük mutfak mobilyaları tercih edilmelidir. Küçük mutfakların tasarımında oturma alanı olarak değerlendirilmek istenmesi halinde haliyle alanda televizyon olması da istenecektir. Bu gibi durumlarda alanın ferahlığını bozmamak adına televizyonun konumu dahi önemlidir.

Tek sıralı mutfak

Tek sıralı mutfak

Büyük mutfaklardaki rahat dekorasyon önerilerinden sıyrılıp küçük mutfak tasarım önerilerini dikkate almak gerekmektedir. 5 metre kare, 6 metre kare ve 7 metre kare gibi küçük alanlara sahip mutfaklarda basık bir hava oluşmaması adına ortamdaki aydınlatma ürünlerinin seçimi dahi önemle ele alınmalıdır. Tüm bunların haricinde duvarlardaki ve mobilyalardaki renk seçimi de son derece önemlidir.

Uzun mutfaklar, tavana dayanıyor

Uzun mutfaklar, tavana dayanıyor

 

Küçük L tipi mutfak dekorasyonu

Küçük L tipi mutfak dekorasyonu

Küçük ve Dar mutfak dekorasyonu

Küçük ve Dar mutfak dekorasyonu

U tipi küçük mutfak dekorasyonu, 5,6,7 m2

U tipi küçük mutfak dekorasyonu, 5,6,7 m2

2Düzen Önerileri

Küçük mutfaklar için düzenlemeler bazen içindne çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Yıllar öncesinde dizayn edilen küçük mutfak modellerinde ferah bir ortam elde etmek bazen ufak dokunuşlarla mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda maddi anlamda herhangi bir sorun yoksa küçük mutfak dekorasyon modelleri dikkate alınarak mutfağın baştan aşağı yeniden dizayn edilmesi sağlanabilmektedir.

 • Küçük mutfak tasarımlarında ferah bir ortam yaratabilmek amacıyla mutfak mobilyasının tek taraflı olarak duvar dibinde yerleştirilmiş olması düşünülmelidir. Duvara dayalı olarak tercih edilen mutfak mobilyasında mutfakta kullanılacak ürünlerin temizliği giriş bölümünde düşünülmelidir. Yani masa, ocak, buzdolabı ve lavaabo gibi yemekleri saklayacak ve pişirecek bölümlerin yan yana yer alması küçük alanların ergonomik olarak kullanılmasına imkan tanıyacaktır.
 • Küçük mutfak dekorasyonlarında lavabonun yeri olarak herhangi bir duvarın köşesinin tercih edilmesi durumunda mutfak ünitesinin üçgen şekilde tasarlanması gerekmektedir. Yemek pişirmek için gerekli olan ocak bir tarafta yer alırken diğer tarafta lavabo yer alabilmektedir. Ocağın yanında yemeklerin pişirilme aşamasına gelmesi için yıkacak bölümün yanında kesim işlemlerinin yapılacağı bölüm ve buzdolabı yer almalıdır. Lavaboya ocağın çok yakın kurulmaması tercih edilmelidir. Yemek pişirken ocaktan gelen sıcaklığın lavabo bölgesini etkilememesi tercih edilmektedir.
 • Günümüz küçük mutfak dekorasyon önerilerinden birisi de mutfakta pencere olması durumunda gerçekleştirilmektedir. Mutfakta pencere olması durumunda ufak bir su tesisatı işlemi yapılarak lavabo yani eviyenin pencerenin altına gelmesi sağlanabilmektedir. Pencerenin altında yer alan lavabo insanların gün ışığından yeterince yararlanmasına olanak sağlayacağı için aydınlatma avantajı sağlamış olacaktır. Buzdolabı ise lavaboya yakın olmak şartıyla farklı bir duvarda yer alabilmektedir. Dar uzun küçük mutfak dekorasyon önerilerinde ise mutfak mobilyalarının iki sıralı dizilmesi düşünülmelidir.
 • Küçük mutfak dekorasyonlarında her ne kadar zor olsa da U şeklinde dizayn da düşünülebilir. Mutfakta yer alacak olan ev aletleri ve mutfak mobilyaları U şeklinde dekorasyon şekli düşünüldüğünde üç duvarı da kaplamaktadır.

 

3Ev Aletleri Yerleşimi

Küçük mutfakta Mikrodalga Fırının yerleşmesi

Küçük mutfakta Mikrodalga Fırının yerleşmesi

Küçük mutfaklarda depolama alanının düşük olmasına rağmen mutfak eşyalarının standart olması ve eksiltilmemesi ufak detaylara dikkat edilmediğinde görsel anlamda kargaşa oluşmasına neden olmaktadır. Tüm bu kargaşaların önüne geçebilmek amacıyla dolapların içerisinin dizaynında gizli bölmelere, gizli çekmecelere yer verilmesi büyük sırların saklanmasını sağlayacağı için kargaşanın ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Ayrıca raf sisteminin gerçekleştirilmesi ve ev aletlerinin buralarda depolanması da düşünülebilir.

im001399

Özellikle küçük mutfaklarda ekstra alan kazanmak son derece önemli olduğu için ada mutfak yerleşimi pratik çözümler sunabilmektedir. Ada mutfaklar yemek masası ihtiyacını ortadan kaldırabileceği ve altında depolama imkanı sağlayacağı için doğru tercih olacaktır.

Küçük mutfakta Çamaşır yıkama makinasının yeri

Küçük mutfakta Çamaşır yıkama makinasının yeri

Küçük mutfaklarda duvarların boş bırakılması olmaz. Boş olan her alan maksimum düzeyde değerlendirilmelidir.

im001401

im001402

Ayrıca küçük mutfak dekorasyon önerileri arasında oturma alanı olarak kullanılabilecek bir bölüm oluşturulmuşsa, tasarım olarak mümkün olduğunda oturma ünitesinin alt bölümü çekmece veya kapak olarak değerlendirilerek depolama alanı elde edilebilir.

im001403

im001404

Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi ürünler firmalar tarafından standart üretilen ürünler oldukları için kapladıkları alan hakkında herhangi bir pratik uygulama yapılamamaktadır.

im001405

4Mobilya Seçimi

im001406

Küçük mutfaklarda mobilya seçiminde rengin önemi büyüktür. Örneğin beyaz renk mutfak mobilyası seçimi beyaz rengin derinlik hissi oluşturması nedeniyle mutfağın normalden daha büyük gözükmesine olanak sağlayacaktır.

im001407

Ayrıca mobilya aksesuarı olarak sayabileceğimiz duvarlara ahşap veya metal askılıkların asılarak depolama alanı yaratılması eşya kargaşasını önleyebileceği gibi görsel anlamda bütünlük sağlayacaktır.

Her dekorasyon şeklinde alandaki her bölümün aktif olarak kullanılabilmesi mümkün değildir. Özellikle 7 metre kare ve daha küçük alana sahip olan mutfaklarda tüm alan detaylarının aktif bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Atıl kalan alanların dahi depolama alanı olarak kullanılabilmesi durumunda mutfak eşyalarından dolayı oluşabilecek görsel kalabalığı kolaylıkla önlenecektir.

im0014072

Verdiğimiz görselde buzdolabının yanında yer alan ufacık bir bölümün çok amaçlı dolapla dizayn edilmesi sonrasında ne kadar çok depolama alanı ortaya çıktığı rahatlıkla görülebilmektedir.

5Aydınlatma

Küçük mutfak tasarımlarında ortamın ferah gözükmesini sağlamak amacıyla aydınlatma seçenekleri iyi değerlendirilmelidir. Aydınlatmaya önem verilmesi her zaman için mutfaktaki kusurların örtülmesinde yardımcı olacaktır.Aydınlatmanın yetersiz olması zaten basık ve dar olan mutfak alanının psikolojik olarak daha basık algılanmasına neden olacaktır. Bu nedenle küçük mutfaklarda zayıf ve loş ışıklardan kaçınılması gerekmektedir.

im0014073

Küçük mutfaklarda aydınlatma seçeneklerinde güçlü ampullerin yanında spot ışıkları da tercih edilebilmektedir. Spot ışıklarının mobilyayla bir bütün olarak tercih edilmesi görsel bütünlüğün tamamlanmasına olanak tanıyacaktır.

im001408

im0014082

Aydınlatma seçenekleri arasında mutfakta pencere bulunuyorsa bu pencereden gelebilecek olan güneş ışıklarından maksimum düzeyde yararlanmak hedeflenmelidir. Küçük mutfak alanlarında güneş ışığının alınmasının perdelerle veya farklı yöntemlerle engellenmesi son derece yanlış bir dekorasyon fikri olacaktır.

im001410

6Dekorasyon Önerileri

im001409

Küçük mutfak dekorasyonu modelleri birbirleri arasında farklılıklar gösteriyor olsa da hepsinin amacı daha ferah bir ortam yaratılmasıdır. Bu nedenle mutfaklarda kullanılacak olan kapılar diğer odalarda kullanılan kapılardan farklı tercih edilebilmektedir. Mutfak kapısının alan öldürmemesi için burada sürgülü kapı veya perde kullanılması uygun olabilir.

im001411

im001412

Küçük mutfakların tavanının mümkünse yüksek tutulması gerekmektedir. Bu ışığın daha iyi alınmasını, ortamın basık olmamasını sağlayacaktır. Mutfak mobilyalarının rengi parlak tercih edilmelidir. Parlak renklerdeki mobilya ışığı yansıtacağı için ortamın ferah görünmesini sağlayacaktır. Görme alanının genişletilmesi amacıyla dekorasyon anlamında da etkili olmak amacıyla duvarlarda ayna tercih edilebilir. Ayna insanlarda derinlik duygusu oluşturacağı için ortamın ferah gözükmesine neden olacaktır. lavabo altlarının geniş tutulması bu bölümlerin depo olarak kullanılmasını sağlayacaktır.

im001413

Küçük mutfak duvar kağıdı

Küçük mutfak duvar kağıdı

im001415 im001416 im001417

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...