• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklarda Kullanılacak Evye Nasıl Seçilir ve Temizliği Nasıl Yapılır

Mutfak evye modelleri seçiminde mutfak tezgahın büyüklüğü ve küçüklüğü dikkate alınır. Büyük olan tezgahlarda dikdörtgen modeller kullanılabilir.

İçerik
 1. Mutfak Evyesi Nasıl Seçilir?
 2. Mutfak evyelerin temel ölçüleri
 3. Mutfak Evyeleri Nasıl Temizlenir?
 4. Mutfak Lavaboları Nasıl Açılır?
 5. Mutfak Evye Fiyat Aralıkları

1Mutfak Evyesi Nasıl Seçilir?

Mutfaklarda kullanılan en önemli araçlardan bir tanesi de evyelerdir. Bu evyeleri seçmek i ve montaj ettirmek oldukça önemlidir. Mutfak evyesi seçimlerinde yapılan hatalar sonrasında oldukça sıkıntı zamanların yaşanmasına sebep olur. Bundan dolayı mutfak evyeleri modelleri seçiminde bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Bu noktalar;

 • Mutfakta kullanılacak olan evye modellerini seçimi kadar evyenin boyutuna karar vermekte oldukça önemlidir. İlk olarak mutfak tezgâhının büyüklüğü göz önüne alınmalı ve bu şekilde mutfak evye modeline ve büyüklüğüne karar verilmelidir.
 • Mutfak evye modelleri konusunda diğer önemli olan bir noktada evye teknesinin şeklinde karar verilmesidir. Evyenin mutfak tezgâhı üzerinde bulunağı yerde oval, yuvarlak veya dikdörtgen modeller arasından seçim yapılmalıdır.
 • Piyasada seramik ve paslanmaz çelikten üretilmiş olan evye modelleri bulunur. Paslanmaz çelik olan modeller dayanıklılıkları ile dikkat çekerken seramik olan modeller kolay temizlenme özellikleri ile dikkat çekmektedir.
 • Evye çeşitleri arasından yapılacak seçimlerde evye tipi önemlidir. Genelde tezgâh altı olan ve ankastre olan evye modelleri bulunur. Bu modellerin kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Tezgâh altı olan modellerde suyun evye ile gönderilmesi işlemi ankastre evye modellerine göre daha kolay şekilde yapılır.
 • Mutfak tezgâhlarında yeterli düzeyde alan mevcut ise mutfak evye çeşitleri içinden çift gözlü olanlar tercih edilmelidir. Bu sebze ve meyve yıkamak adına kolaylıklar sağlar.
 • Mutfak evye ölçüleri en doğru şekilde alınmalıdır. Doğru alınmayan ölçüler mutfak tezgâhına oturmaz ve yerleştirilemez. Bu durumda tüm mutfak tezgâhını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
 • Mutfak evyesi ile batarya modelleri uyumlu olmalıdır. Mutfak bataryaları ve evyelerin uyumlu olması dekorasyon açısından önemlidir.
 • Mutfak evye seçimlerinde Artema, ECA, Franke gibi kaliteli markalar tercih edilmelidir.

2Mutfak evyelerin temel ölçüleri

mutfak-evyesi-1

Kare evye modelleri 50X50 ve 60X60

mutfak-evyesi-2

Dikdörtgen evye modeller 50X50, 50X80, 50X100, 50X125

mutfak-evyesi-3

Yuvarlar evye modelleri 45×51

3Mutfak Evyeleri Nasıl Temizlenir?

mutfak-evyesi-3

mutfak-evyesi-5

mutfak-evyesi-6

mutfak-evyesi-7

mutfak-evyesi-8

mutfak-evyesi-9

Mutfakta kullanılan evye modeli mermer ya da seramik ise temizliği konusunda kesinlikle limon kullanmamanız gerekir.  Bu mermerin zedelenmesine sebebiyet verir. Bu tarz bir durumda zeytinyağı ile zedelenme olan bölgeye zeytinyağı kullanmanız gerekir. Mutfak evye bataryaları çelik ise bulaşık süngerine sirke döküp silmeniz gerekir. Bu şekilde var olan tüm lekeler ortadan kalkar ve evyeler parlatılır. Sirke ile silme işlemi sonrasında kuru bez yardımı ile silmeniz gerekir. Muslukları ve evyeler konusunda çıkmayan lekeler mevcut ise 1 çay bardağı ılık olan suyun içine 3 ila 4 tane limon tuzu ekleyin. Eridikten sonra mutfak lavaboları ve musluklarının üzerine dökün. Mutfak evyeleri, lavabosu ve bataryası konusunda var olan temizleme ürünleri de bulunmaktadır. Bu ürünlerde kısa süre içinde temizlemeye yardımcı olacak olan etkiyi içerir ama her zaman doğal olan yöntemler daha sağlıklı ve hijyeniktir. Doğal olan yöntemlerin kullanılması yiyeceklere kimyasal bulaşma riskini de tamamen ortadan kaldıracaktır.

4Mutfak Lavaboları Nasıl Açılır?

mutfak-evyesi-9

mutfak-evyesi-11

mutfak-evyesi-12

mutfak-evyesi-13

mutfak-evyesi-14

Mutfaklarda yaşayan en büyük sıkıntılardan bir tanesi de tıkanma olayıdır. Mutfak lavabo tıkanıkları açmak için kimyasal maddeler kullanılabilir ama bu maddelerin kullanılması sağlık açısından ciddi zararların ortaya çıkmasına sebep olur. Bundan dolayı doğal olan yöntemleri kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Mutfak gideri açmak için;

 • 1 su bardağı karbonat
 • 2 su barağı sirke
 • Lavabo pompası
 • 1 lt. Su

Karbonat lavabo ağzını kapatacak şekilde dökülür. Üstüne sirke boşaltılır ve tepki vermesi beklenir. Bu köpürme işlemi borularda bulunan tıkanıklıkların yerinden oynamasına olanak sağlar. Sonrasında pompalanır v üzerinden su dökülür.

 • 1 su bardağı karbonat
 • Yarım su bardağı tuz

Mutfak lavabosu tıkandı ile alakalı sorunlarda karbonat ve tuz deliğin üzerine dökülür. Birkaç saat bu şekilde bekletilir. Sonra üzerine 2 su bardağı kadar sıcak su dökülür.

 • Tornavida
 • Spiral teli

Lavabo üstünde bulunan süzgeç tornavida yardımı ile gevşetilir ve süzgeç çıkartılır. Telin uç kısmı kanca şeklinde eğilir ve lavabodan içeri itilir. Tıkanmaya sebep olan yabancı cisimler tel yardımı ile çıkartılır. Tıkalı olan mutfak lavaboları kısa süre içinde kokar ve farklı sorunların yaşanmasına sebep olur. Bundan dolayı kısa süre içinde açılmalıdır.

5Mutfak Evye Fiyat Aralıkları

mutfak-evyesi-15

mutfak-evyesi-16

mutfak-evyesi-17

mutfak-evyesi-18

mutfak-evyesi-19

mutfak-evyesi-20

mutfak-evyesi-21

mutfak-evyesi-22

mutfak-evyesi-23

mutfak-evyesi-24

mutfak-evyesi-25

mutfak-evyesi-26

Mutfak evyesi fiyatları 2015 ve 2016 yılı dâhil olmak üzere çelik olanlarda en az 50 TL’den başlar ve üst sınır modele göre değişkenlik gösterir.  Çelik özel yapım mutfak lavabo fiyatları oldukça yüksek meblağlar ile karşımıza çıkar. Mutfak evyesi fiyatları 2015 ve 2016 yılı dâhil olmak üzere seramik olan modeller en az 200 TL’den başlar ve üst sınır modellere göre farklılıklar gösterir.

mutfak-evyesi-27

mutfak-evyesi-28

mutfak-evyesi-29

mutfak-evyesi-30

mutfak-evyesi-31

mutfak-evyesi-32

mutfak-evyesi-33

mutfak-evyesi-34

mutfak-evyesi-35

mutfak-evyesi-36

mutfak-evyesi-37

mutfak-evyesi-38

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...