• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklarda Kullanılan Kesme Tahtaları Nasıl Seçilir?

Mutfak kesme tahta modelleri seçiminde bakteri tutmasına, kolay temizlenmesine, uzun dönem kullanıma uygun olmasına ve mikrop tutmamasına dikkat edilmelidir.

İçerik
  1. Mutfak Kesme Tahtaları
  2. Ahşap Mutfak Tahtaları
  3. Plastik ve Cam Kesme Tahtaları
  4. Mermer, Paslanmaz Çelik ve Bambu Kesme Tahtaları

1Mutfak Kesme Tahtaları

Mutfak kesme tahtaları mutfaklarda çalışmayı kolaylaştıran ve yemek yapmaya basitleştiren ürünler arasında yer alır. Mutfak kesme tahta çeşitleri oldukça geniş ürün yelpazesi ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ahşap ve plastik olan modeller sık kullanılan modeller içinde yer almaktadır. Bu ürünler dışında bambu, çelik, mermer ve cam modelleri de bulunmaktadır.  Mutfak kesme tahtası modelleri üzerinde kesilecek olan ürüne göre seçilmelidir. İç et ve balık için kullanılacak olan mutfak kesme tahtası modellerinin ahşap ve bambu olmaması gerekmektedir. Cam ve mermer olan modeller bu ürünlerin kesilmesi ve doğranması için oldukça uygun bir seçim olacaktır. Çiğ et ve balıklar çok çabuk bakteri oluşturabilir. Bundan dolayı temizlenmesi kolay olan ürünlerin seçilmesi gerekir. Diğer ürünler için her türlü tahta modelini kullanabilirsiniz. Mutfak kesme tahta modellerinin temizliği konusundan oldukça dikkatli olmak gerekir. Bu tarz ürünlerin doğal karışımlar ile temizlenmesi şarttır. Kesme tahtası modellerinin limon ile silinmesi ve sirke ile yıkanması gerekir. Mutfaklarda kullanılan kesme tahtası fiyatları malzemesine ve seçilecek olan çeşitlerine göre farklılıklar gösterir. Mermer olanlar yüksek fiyatlara satılırken plastik olan modeller daha uygun fiyatlara kolaylıkla bulunabilir.

kesme-tahtasi-2

kesme-tahtasi-3

kesme-tahtasi-4

kesme-tahtasi-5

2Ahşap Mutfak Tahtaları

Ahşap kesme tahtası modellerinin antibaktireyel olması ve temizlik konusunda kolay çözümleri sunması oldukça önemlidir. Ahşap mutfak kesme tahtaları üzerinde sürekli olarak kesme yapıldığından dolayı çizikler oluşur. Bu çizikler zaman içinde kokuları ve yemek artıklarını barındırır. Bundan dolayı temizliği zordur ve bakteri üretme riski yüksektir. Bu riski yaşamamak adına mutlaka kısa sürede içinde değiştirmek gerekir. Uzun sürekli kullanılabilecek olan ahşap mutfak kesme tahtları kiraz, akasya, armut ve meşe ağacından yapılmış olmalıdır. Daha yüksek kalitede kesme tahtasına sahip olmak isterseniz yapımı zor olan gürgen ve kayın ağacını tercih etmelisiniz. Bu ağaçların şekillenmesi zor olsa da dayanıklılık açısından uzun süre kullanım sağlar. Kızılağaç, kava, söğüt ve sedir ağaçlarından yapılan kesme tahtaları kısa süre kullanım sağlayacaktır. Bundan dolayı tercih edilmemesi gerekir. Bu ağaçlardan yapılacak olan tahtalar yumuşak dokuya sahip olacaktır. Ahşap mutfak kesme tahtaları tasarlanan ağaca, anti bakteriyel özelliklerine ve büyüklüklerine göre fiyat açısından farklıdır. Ağacı kaliteli olan tahtalar daha pahalı fiyatlar ile piyasada satılmaktadır.

kesme-tahtasi-6

kesme-tahtasi-7 kesme-tahtasi-8

3Plastik ve Cam Kesme Tahtaları

Plastik şekilde tasarlanmış olan kesme tahtaları genelde polietilen malzemeden yapılmaktadır. Bu kesme tahtalarının en önemli olan özelliği kolay şekilde temizlenmesidir. Sıcaklıklara karşı dirençli olan bu tahtalar kokuları emme özelliği ile de dikkat çekmektedir. Plastik kesme tahtası modellerinin en büyük dezavantajı anti bakteriyel olmaması, çatlak ve çizik konusunda dayanıksız olmasıdır. Alınacak olan plastik kesme tahtası seti modellerinin her biri farklı ürünler için kullanılmalıdır. Et ve sebze tahtaları birbirine karıştırılmamalıdır.

Cam kesme tahtası modellerini temiz tutmak oldukça kolay ve basit işlemlerden oluşur. Cam kesme tahtalarının üzerinin devamlı olarak bıçak ile temas etmesi sonucunda sadece minik partiküller oluşur. Bu partiküller kolay ve basit şekilde temizlenebilir. Cam kesme tahtası modelleri sağlık ve hijyen açısından en güvenilir olan malzemedir. Cam kesme tahtası kullananlar bu ürünlerin anti bakteriyel olmadığını ve yenilenme özelliğinin olmadığını bilmesi gerekir. Cam ürünler kırıldığında yerine yenisi alınmalıdır. Cam ürünler sadece kesme tahtalarında değil kullanılan tüm ürünlerde sağlık ve hijyen katacak olan ürünlerdir.

kesme-tahtasi-9

kesme-tahtasi-10

kesme-tahtasi-11

kesme-tahtasi-12

4Mermer, Paslanmaz Çelik ve Bambu Kesme Tahtaları

Mermer kesme tahtası modelleri cam gibi birçok avantaja sahip olan ürünler arasında yer alır. Mermerler gıdaların mikrop ve bakteri kapmaması adına kullanılabilecek olan ürünlerdir. Mermer kesme tahtaları ile seramik olan bıçakların kullanılması uygun olacaktır.

Paslanmaz çelik olan kesme tahtaları kolay şekilde temizlenme özelliğine sahiptir. Anti bakteriyel özelliği bulunmaz.

Bambu kese tahtaları yüksek basınç ile sıkıştırılmış olan otlardan yapılır. Bu ürünler birçok modele göre daha ucuz fiyatlara bulunabilir. Sakıncası bulunmayan bu ürünler kolay şekilde kuruduğu için bakteri tutmaz.

kesme-tahtasi-13

kesme-tahtasi-14

kesme-tahtasi-15

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...