• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklarda Bar Masası Dekorasyonu

Farklı dekorasyon fikirlerine her zaman açık olan mutfaklar için mutfak bar masası tasarım önerileri

İçerik
  1. Mutfaklarda Bar Masası Kullanımı
  2. Mutfak Bar Masası Detayları
  3. Mutfak Bar Masası Ölçüleri

1Mutfaklarda Bar Masası Kullanımı

Farklı tasarım mutfaklar özellikle bayanların her zaman ilgisini çekmektedir. Fakat farklı tasarıma sahip olan mutfakların kullanım açısından doğru fikirleri her zaman için yansıttığını söylemek yanlış olacaktır. Bazı mutfaklar tasarım açısından görsellikte sınıftan geçerken kullanım detaylarına inildiğinde çeşitli sıkıntılar görülebilmektedir. Özellikle küçük alanlı bir mutfağa sahip olduğunuzda mutfak tasarım fikirlerini iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Bazı mutfak tasarım önerileri kişileri heveslendirse de küçük alanlı mutfaklarda alan açısından sıkıntı yaratmaktadır. Küçük alanlı mutfak sahipleri için bir hevesten öteye geçmemesi gereken tasarım önerisi vereceğiz. Küçük alanlarda kullanılması zor olsa da büyük alanlı geniş mutfaklarda doğru değerlendirildiğinde çok şık bir hava yaratan mutfak bar masası önerileri vereceğiz.

im001548

Mutfaklarda bar masası tasarımları incelendiğinde genelde iki model üzerinde durulduğunu görüyoruz. Birisi mutfak mobilyalarından bağımsız mutfak bar masaları modelleri iken diğeri mutfak dolapları ile ilişkisi olan, bağlantısı bulunan mutfak bar masa modelleri olarak sayılabilmektedir. Mutfak dolapları ile bağlatısı bulunan bar masa modelleri mutfak masası bar tipi olarak da anılabilmektedir.

-2

 

2Mutfak Bar Masası Detayları

-3

Mutfaklarda kullanılacak olan bar masası detayları incelendiğinde masaların standart ölçüde olabildiği gibi hareket eden bir yapıya sahip şekilde imalatının gerçekleştirilebileceğini de söyleyebiliriz. Özellikle hareket eden mutfak bar masası tipleri biraz daha karmaşık yapılmaktadır. Özellikle bu tarz mutfak bar masaları küçük mutfaklarda karmaşık yapılarından dolayı ortamı doldurup boğacağı için kesinlikle tercih edilmemelidir. Askılı tip olarak bahsedebileceğimiz mutfak bar masası modellerinin içerisinde mini buzdolabı dahi bulunabilecek kadar fonksiyonel tasarlanabilmektedir. Bu tarz mutfak bar masası modellerinde barda kullanılmaya ihtiyaç olunan ürünlerin kadehlerin, koyulabileceği raflar karmaşık sistemlerle tasarlanmaktadır.

-4

Bu tasarlama işleminde farklı olunmasının sebebi alanların hem dolu dolu değerlendirilmek istenmesi hem de farklı bir tarz oluşturup mutfak bar masası modelinin havalı gözükmesini sağlamaktır. Bar konsollarına da yer verilen bu tarz mutfak bar masaları dekorasyonlarında gömme dolaplara ve raflara da yer verilmektedir. Mutfak bar masası dekorasyonunda görselliği tamamlamak adına özellikle askılı modellerde farklı özerk mutfak dolaplarından bağımsız aydınlatma sistemleri de kullanılmaktadır. Geçmiş yıllarda görülen tasarım modellerinde mutfak bar masalarında spot lambaların kullanımına özen gösterilirken elektrik sistemlerinin biraz daha gelişmesine bağlı olarak günümüz modellerinde mutfak bar modelleri ledli sistemlerle özerk olarak tasarlanmaktadır.

-5

3Mutfak Bar Masası Ölçüleri

-6

Mutfak barlarında tezgah malzemesi olarak genellikle fayans, metal, plastik, laminat ve doğal taş malzemeler tercih edilmektedir. Mutfak bar masası modellerinde bu tarz tezgah malzemelerinin tercih edilmesinin sebebi yalın, sade ve parlak şeffaf bir ortam sağlanmasının amaçlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu tezgahların üzerinde tercih edilen malzemeler ise cam raflardır. Bu cam rafların tercih edilmesi güvenlik amacıyladır.

-7

Modern, spor tarzda mutfak dolaplarının haricinde klasik, avangard, ağır mutfak mobilyalarında da barlı mutfak dolapları tercih edilmektedir. Tasarıma göre mutfak masası bar tipi ölçüleri değişiklik gösterse de genel anlamıyla ele alabileceğimiz standart ölçüler bulunmaktadır. Mutfak bar masası ölçüleri belirlenirken mutfak bar sandalyelerinin ölçülerinin standart olarak alınması gerekmektedir. Mutfak bar masası sandalyelerin ölçüleri hesaba katılarak tasarlanmazsa kullanım açısındna sıkıntıların yaşanmasına neden olacaktır. Mutfak bar masası modelleri tercih edilirken ada mutfak bar masası modelleri seçilecekse ada olarak tasarlanacak tezgahın altında en az 70 cm. derinlik olmalıdır. Bu derinlik bar masasının alt dolaplarının modüllerini ve mini barı saklayabilecek derinliktedir.

-8

Mutfak bar masası modellerindeki masaların yüksekliği kesinlikle standart masalara bakılarak tasarlanmamalıdır. Standart sandalyeler ve bar masası sandalyeleri arasında tasarım açısından, yükskelik açısından farklar bulunmaktadır. Standart olarak bir mutfak bar masası ölçüsünün 100 – 106 cm. kadar olması gerektiğini söyleyebiliriz. Mutfak bar masası için kullanılacak olan sandalyelerin yükseliği ise yine standart sandalyelerden farklı olarak 70 – 76 cm. aralığında tercih edilmelidir.

-9

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...