• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Farklı Tasarıma Sahip Ada Mutfak Modelleri

Mutfakların oturma alanı ve yemek yeme alanı olarak değerlendirildiği durumlarda, farklı tasarım teknikleri sunan ada mutfak modelleri hakkında detaylı bilgiler

İçerik
 1. Ada Mutfak Modelleri
 2. Ada Mutfak Çeşitleri
 3. Modern Ada Mutfak Modelleri
 4. Ada Mutfak Satın Almak isteylere tavsiyeler
 5. Ada Mutfak Fiyatları

1Ada Mutfak Modelleri

Alışkanlıklarımız dolayısıyla evlerimizde yer alan mutfaklar genellikle sadece yemek pişirme alanı olarak değerlendirilmemektedir. Mutfaklar alanları her ne kadar küçük tasarlanmış olsa da oturma alanı, yemek yeme alanı olarak değerlendirilmek istenmektedir. Bu gibi durumlarda özellikle geniş oturma alanları oluşturabilmek adına farklı mutfak tasarımları düşünülmektedir. Bu tarz farklı mutfak tasarımları arasında ada mutfak modelleri de zirvede yer almaktadır.

-2

Ada mutfak modelleri küçük olduğunda ada tarafı bir modül olarak değil de bağımsız olarakta düşünülebilir. Yani mutfak adası dediğimiz bölümün mutfak modüllerine bağlantılı olarak değil de mutfağın içinde yer alabilecek bir masa veya sehpa şeklinde tasarlandığı ada mutfak dolabı modelleri bulunmaktadır.

-3

Bahsettiğimiz şekilde mutfak adası modellerinde mutfağın küçük olmasına bağlı olarak geniş hareket alanı sağlanması açısından tekerlekli ada modülleri tasarlanmaktadır. Tekerlekli modüller yemek servisinin yapılabilmesi için servis sehpası olarak tercih edilebilmektedir. Tekerlekli tezgahların servis alanı olarak kullanılacak bölümünün haricinde altına depolama alanının tasarlanması da özellikle küçük mutfaklarda ihtiyaç olan depolama alanları için yeterli alanın ortaya çıkmasına olanak tanıyacaktır. Ada mutfak modellerinde tercih edilecek olan tekerlekli tezgahlar hareket edebiliyor olmaları nedeniyle yemek masasına yakın yerlere getirilebilir.

-4

Ada mutfaklarda tercih edilecek olan masa yüksekliği standart olarak ele alınırsa 92 cm olarak belirlenmelidir. Fakat genelde mutfakta yemek yapma işlemleri için ada modüllerin kullanımı tercih edilecekse örneğin kolay hamur açabilmek için 92 cm olan alan daha da düşük tercih edilerek 76 cm ölçülerine geri çekilebilir.

-5

Ada mutfak modüllerinin altında yer alan alana oturma alanı oluşturabilmek amacıyla sandalye nadiren de olsa koltuk koyulabilmektedir.

2Ada Mutfak Çeşitleri

Ada mutfak modelleri kendi aralarında kullanım şekillerine, imalat yöntemlerine göre farklılıklar göstermektedir.

-6

 • Dikdörtgen ada mutfak

-7

 • Kare ada mutfak

-8

 • Yuvarlak ada mutfak

Bahsettiğimiz ada mutfak çeşitleri ana kategori olarak ele alacağımız dolap modellerinden oluşmaktadır. fakat bunlar da kendi aralarında kullanılacağı alanın büyüklüğüne, ada modüllerin mutfağa olan mesafesine göre farklılıklar göstermektedir.

-9

En çok tercih edilen ada mutfak modelleri dikdörtgen tarz tasarlanıp imalatı gerçekleştirilen ada mutfaklardır. Dikdörtgen tarz tercih edilmesinin sebebi kullanım kolaylığının haricinde ülkemizde genel olarak mutfakların dekorasyonunun dikdörtgen ada modüllerine uygun olarak tasarlanmasından kaynaklanmaktadır.

-10

3Modern Ada Mutfak Modelleri

Ada mutfak tasarımlarının imalatçılar tarafından çok yönlü ele alınması ve tasarımda kullanılacak olan mutfağın kriterlerinin de yer alması nedeniyle çok farlı mutfak modelleri ortaya çıkabilmektedir. Modern ada mutfakları dediğimiz zaman son yıllarda trend olan modelleri ele alıyoruz. Ada mutfak modelleri tekerlekli, sabit olmayan modellerden tercih ediliyor olsa da elbette öncelik bu değildir. Alanın dar olduğu, depolama ihtiyacına fazlasıyla ihtiyaç olduğu durumlarda ada mutfak modellerinde tekerlekli modüller tercih edilmektedir. Modern ada mutfak modellerinde genellikle tercih edilen sabit modüllerdir. Sabit modüllerin tekerlekli modüllere göre daha yüksek ve geniş olması kullanım açısından her zaman avantaj sağlamaktadır. Ada mutfak modellerinin her zaman için alan anlamında büyük mutfaklarda çok başarılı görsel bütünlük sağlayacağı unutulmamalıdır.

4Ada Mutfak Satın Almak isteylere tavsiyeler

Mutfağınızı yeniden tasarlarken gerek görsel anlamda hoşunuza gittiği için gerekse arkadaşlarınızdan, eşinizden dostunuzdan ada mutfak kullanımları hakkında olumlu görüşler aldığınız için ada mutfak tercih etmeye karar verebilirsiniz. Fakat ada mutfak alımında dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır.

 • Hareket edebilen tezhahlar tercih ettiğinizde, üzerindeki eşyalarla birlikte herhangi bir kaza, olumsuz durum yaşamamak için sabitliği sağlamak adına kilitlenebilir tekerlekli modeller tercih etmelisiniz.
 • Mutfaklarda ufak alanları dahi atıl bırakmamak adına farklı tasarım modellerinin geliştirilmesinin gerekliliği kesinlikle unutulmamalıdır. Bu nedenle alt tarafında depolama alanı olan, mümkünse raylı rafları ve çekmeceleri bulunan ada mutfakları tercih edebilirsiniz.
 • Metalik malzemelerden imalatı gerçekleştirilmiş ada mutfak modellerinin tercih edilmesi durumunda mutlaka malzeme kalitesinin paslanmaz olması yönünde karar verilmelidir. Paslanmaz yüzeyler ileride malzemenin minimum düzeyde deformasyon görmesine neden olabileceği gibi, parlak yüzeyinden dolayı kolay temizlik yapılabilmesini sağlayacaktır.
 • Ada mutfak tezgalarında mermer tercih edilmesi durumunda limon, limon suyu gibi asidik malzemelere karşı her zaman temkinli yaklaşmalısınız. Bu tarz ürünler mermerin kalitesine bağlı olarak görsel anlamda mermerin zarar görmesine neden olabilmektedir.
 • Ada mutfakların arka yüzeyinde kalan depolama alanı olarak kullanılacak yüzeyin tam ters istikametinde kalan kapalı bölümde karolar kullanılarak görsel anlamda farklı bir çizgi yakalanabilir.
 • Küçük mutfak sahibi iseniz sabit modülleri olan ada mutfak modeli oluşturmak sizin pek düşünmeyeceğiniz mutfak tasarım yöntemi olmalıdır.

5Ada Mutfak Fiyatları

Adamutfak fiyatları şehirden şehire, imalatçıdan imalatçıya, mağazadan mağazaya ve kullanılacak malzemenin cinsine, ada mutfağın boyutuna ve aksesuarlarına göre değişiklik göstermektedir. Fakat ortalama alarak fiyat vermemiz gerekirse;

 • Suntalam Ada Mutfak Metre Kare Fiyatı: 300 TL
 • MDFlam Ada Mutfak Metre Kare Fiyatı: 375 TL
 • Akrilik Ada Mutfak Metre Kare Fiyatı: 675 TL
 • Membran Ada Mutfak Metre Kare Fiyatı: 750 TL
 • Lake Ada Mutfak Metre Kare Fiyatı: 1100TL
 • Kaplama Ada Mutfak Metre Kare Fiyatı: 1500 TL

Ada mutfakta tezgah tercih edilecekse tezgah fiyatı bu fiyatlara dahil değildir. Ekstra lüks aksesuarlar kullanılmadan standart aksesuarlar kullanılarak imalatı gerçekleştirilecek olan ürünlerin fiyatlarıdır. Nadir kullanılan, pahalı aksesuarların tercih edilmesi durumunda ekstra fiyatlandırma yapılarak aksesuarlar birim fiyatlara eklenecektir. Bazı imalatçılar ve mağazalar aksesuarları aldıkları fiyata satış yapıp, sadece kendi imalatlarına veya sattıklarına kar koyarken bazıları da aksesuarlara ekstra kar marjı ekleyerek fiyat çıkarmakadırlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...