• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfaklara Yapılacak Olan Asma Tavnlarda Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Mutfak asma tavan modelleri kapsamında seçilecek olan dekorasyonun mutfağın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişeceğini unutmamak gerekir. Bu detay oldukça şık mekanlara olanak sağlar.

İçerik
 1. Mutfak İçin Asma Tavan Modelleri ve Tavan Dekorasyonu Örnekleri
 2. Mutfak Tasarımında Özellikler
 3. Alçıpan Tavan Özellikleri

1Mutfak İçin Asma Tavan Modelleri ve Tavan Dekorasyonu Örnekleri

2015- 2016 ve 2017 son tren mutfak asma tavan modelleri bireyselliği öne çıkartmak adına tasarlanan çizgiler ile karşımıza çıkmaktadır. Salon ve diğer odalardan sonra mutfak bölgelerinde de asma tavan dekorasyonuna artan ilgi bu tarz çalışmaların daha çok yapılmasına olanak sağlamıştır. Modellerin kolay kuruluma sahip olması ve kısa sürede tüm işlemlerin bitmesinden dolayı da kadınların ilgisini çekmektedir. Mutfak için hazırlanacak olan asma tavan modelleri kapsamında kullanılacak olan dekoratif plakaların montaj işlemleri oldukça basit olduğu için kaplama esnasında kesinlikle sorun yaratamaz. Seçilecek olan asa tavan türleri arasında;

 • Parlaklık
 • Buzlu
 • Saten
 • Mat özelliklere sahip olanlar bulunmaktadır.

Mutfak bölgesinde kullanacağınız asma tavan modelleri yüksek sıcaklık ve neme karşı dayanıklı malzemelerden üretilmelidir. Aksi takdirde mutfaklarınızda görsellik oluştursa bile kısa süre içinde sorun yaratmaya başlar.

resim-5534

Seçilecek olan malzemelerin modelleri, çeşitleri ve özellikleri birleştiğinde mutfaklar ile kusursuz bir ahenk yakalayabilir. Ayrıca bu tarz ürünlerin seçimi ile tavan bölgesinde ya da duvar kısımlarında bulunan tüm kusurları da kolayca ve rahatlıkla kapatma imkânınız da bulunmaktadır.

resim-5535

resim-5536

resim-5537

resim-5538

2Mutfak Tasarımında Özellikler

Mutfak asma tavan modelleri kapsamında kullanılacak olan boyalı figürler iç mekâna bireysellik katacaktır.  Tabii ki mutfak da sadece bu odak noktası olmamalıdır. Genel dekorasyona uygun olması mutfakta bulunan dolap, halı, perde ve diğer ürünler ile bütünlük sağlaması gerekir.

resim-5539

resim-5540

resim-5541

resim-5541

Yukarıda da görüldüğü gibi mutfağın genelinde ahşap malzeme kullanıldığı için yapılmış olan mutfak asma tavan dekorasyonu oldukça sadedir. Bu sayede ahşabın özelliği kaybedilmemiştir. Ayrıca beyaz ve spot ışıklar ile yapılan tasarım ahşabın genel özelliklerini daha çok ortaya çıkartmıştır.

resim-5543

resim-5544

resim-5545

resim-5546

resim-5547

Mutfak asma tavan modelleri kapsamında en çok tercih edilen çeşitler içinde parlak yüzeyler yer alır. Parlak yüzeyler son dönemlerin favori parçalarıdır.  Bu yüzeylerin görselliğinin ortaya çıkartılması adına spot ışıklar ve avizeler kullanılır. Parlak tavan modelleri için yapılacak olan uygulamalarda birkaç renk beraber kullanılacaksa kesinlikle büyük mutfaklara sahip olmanız gerekir. Büyük alanlarda parlak yüzeyler tüm ihtişamını en doğru şekilde sergiler.

resim-5548

resim-5549

resim-5550

resim-5551

resim-5552

resim-5553

Mutfak asma tavam modelleri kapsamında dubleks çeşitlerde büyük olan alanlar için tercih edilmelidir. Özellikle yemek masası üzeri ya da ocak üzeri için uygulandığında şık durur. Küçük olan alanlarda ise dubleks tasarımların yerine tek kat olan mutfak asma tavan modelleri tercih edilmelidir.

3Alçıpan Tavan Özellikleri

Tek seviyeli tabanlar; tavan bölgesinde bulunan pürüzleri kapatmak adına sık şekilde kullanılan oldukça basit şekilde yapılabilen bir uygulamadır. Mutfak asma tavan modelleri kapsamında tek kişinin kolay şekilde kurmasına olanak sağlar. Renk seçimlerinde parlak boya bir tek seviyeli tavan için en iyi seçenek olarak kabul edilir.

resim-5554

resim-5555

resim-5556

Dublkes tavanlar; mutfak asma tavan modelleri kapsamında en yaygın kullanılan çeşitlerdir. Geometrik şekiller, soyut şekiller, açılar, eğriler ve daha birçok model bu kapsamda kullanılır. Yapılacak olan uygulamada tasarımı oturtturmak çok önemlidir. Çok düzeyli tavanlar genellikle spot aydınlatma yerin tanımına tavan kaplama birleştirerek geniş mutfakta monte edilmiştir. Renkler kullanarak, aynalar, dekorasyon veya sıva dekoratif öğeler kullanarak bir uzay oyunu yeri yaratmak mümkündür.

resim-5557

resim-5558

resim-5559

resim-5560

resim-5561

resim-5562

resim-5563

resim-5564

resim-5565

resim-5566

resim-5567

Mutfak merkezini tam anlamı ile vurgulamak adına kullanılacak olan alçıpan tabakaların orta kısımda kullanılması uygun olur. Örneğin bir dikdörtgen, kare oda çizin ve oval olabilir mutfağın şeklini ve boyutunu değiştirebilir. Aydınlatmanın ise en uygun alana takılması gerekmektedir. Özellikle yemek masası üzeri ve tezgâh üzeri kullanımı yapılabilir. Ayrıca aydınlatmalar mutfakları bölmek adına da kullanılabilmektedir. Aydınlatma için LED ışık modelleri seçimleri daha modern,şık ve lüks bir görüntü elde etmeye olanak sağlar. Bu sayede en doğru aydınlata seçiliş ve en şık mutfak tasarlanmıştır. Mutfaklar kullanılacak bu asma tavan tasarımlarının bazıları oldukça popülerdir. Bunların içinde;

 • Gökyüzünde Yıldız
 • Bulutlar
 • Kuşlar
 • Hayvanların Görüntüler
 • Mimari Yapılar
 • Çiçekler
 • Haritalar
 • Portreler yer alır. Bu dekorasyonların seçilmesinde her daim mutfağın alanının büyük ya da küçük olmasına dikkat etmeniz gerekir. Akasi takdir çok boş ya da çok basık bir alan ortaya çıkabilir.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...