• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Salon için Yapılacak Alçıpan Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Salon dekorasyonu konusunda kullanılacak olan tavan dekorunda odaya ferahlık, şıklık, modernlik ve hoşluk katacak olan modellerin tercih edilmesi uygun olacaktır.

İçerik
  1. Salon İçin Alçıpan Tavan Modelleri ve Salon Dekorasyonu Fikirleri
  2. Dubleks Örnekler
  3. Tasarım Seçimleri

1Salon İçin Alçıpan Tavan Modelleri ve Salon Dekorasyonu Fikirleri

Bir evin salonuna girildiği zaman ilk göze çarpan yerlerden bir tanesi de tavanlardır. Dümdüz beyaz bir tavan açıkçası insanın içine sıkıntı getirir. Bunun yerine alçıpan ile salon tavan bölgesine yapılacak olan dekorasyon işlemleri mükemmel çözümler sunar. Akıllıca yapılacak olan dekorasyon çeşitlerinde iç mekânın tam anlamı ile vurgulanmasında tavan oldukça önemlidir. Salon tavan dekorasyonun komple tasarımını yapmak için yüksek kaliteli ve şık bir görüntü verilmesi gerekir. alçıpan salon tavan dekorasyon modelleri renkler, şekilleri ve tasarımları açısından klasik ya da modern olmasına bakılmaksızın salonun genel dekorasyonuna uyumuna bakılmalıdır. Alçıpan işlemlerinde bir iç tek seviyeli kompozisyon sınırlayabilir ya da ve eşsiz ve yaratıcı bir şey yaratmak istiyorsanız piyasa kartonpiyer yapılmış tavanlar için çeşitli tasarımlar da bulunmaktadır.

resim-5436

resim-5437

Sade ve şık tasarımlar çocuk odaları dışında her oda için uygundur. Bunların kullanımında özellikle tavanın yüksekliğine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle de renkli aydınlatma ile desteklenecek olan alçıpan salon tavan dekorasyon modelleri kapsamında yükseklik oldukça önemlidir. Bu tarz alanlar genelde kartonpiyer ile desteklenir.

2Dubleks Örnekler

İki seviyeli salon tavan modelleri odaya ekstra hacim vermek ve iç kısmın daha zengin göstermek adına kullanılmalıdır. Dubleks yani, çift katlı olan alçıpan modellerinde karmaşıklık ya da desen seçiminde tamamen kendi istediğiniz bir modeli ya da çizimi kullanma imkânınız bulunmaktadır. Bu tarz salon tavan modelleri göz alıcı modelleri ile tüm misafirlerinde ilgisini çekecektir. Çift katlı olan uygulamalarda önemli olan seçilecek olan şeklin ya da tasarımın ortamı boğmamasıdır. Yani küçük bir odanın tavan kısmında büyük şekiller olması odanın basık bir hale gelmesine olanak sağlar. Bu oldukça yanlış bir adımdır.

resim-5438

resim-5439

Şık, aydınlatması mükemmel ve modern bir tasarım

resim-5440

resim-5441

Yatak odalarında ferahlık yaratmak adına beyaz kullanımı ışıklandırma ile desteklenmelidir. Bu sayede ferah, rahat ve konforlu bir uyku çekebilirsiniz.

resim-5442

Farklı şekilde koyulacak yerleşik ışıklar ya da farklı renklerin kullanımı ev salonu esnek ve farklı hatların yansıtılmasına olanak sağlar. Tavan bölgesinde yapılacak olan uygulamalar geometrik şekillerin oluşmasını sağlayarak farklı bir mimari de ortaya çıkar. Bu tarz mimari işlemlerde hem kendisinizin hem de uygulamayacağı olan firmaların fikirlerinin karşılaştırılması gerekir. Özellikle ev salonu konusunda uygulaması yapılacak olan alçıpan tasarımları kapsamında beyaz dışında istediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Ev salonu tavan dekorasyon modelleri örnekleri konusunda firmalarda bulunan kataloglardan da yardım alabilirsiniz. Bunun için gezmek ve evinizin içindeki dekorasyonu en ince ayrıntılarına kadar bilmek gerekir.

resim-5443

resim-5444

resim-5445

resim-5446

Geometrik şekiller her daim ışıklandırma ile desteklenmelidir.

resim-5447

Salonlarda aydınlatma da oldukça önemlidir. Keyifli, huzurlu, romantik, lüks ve hoş bir aydınlatma için LED kullanımı tercih edilebilir. Bunun yanı sıra şekilli aydınlatma araçları da kullanılabilir.

3Tasarım Seçimleri

Geometrik Şekiller

Oturma odası için tavam modelleri tasarlayan kişiler genelde geometrik şekillerinde kullanılmasını tavsiye etmektedir. Tavanın temel çerçevesini vurgulayan bir daire bu konuda yardımcı olacaktır. Alçıpan tavan modelleri sorununuzu çözmeye yardımcı olmalıdır. Bunun için spot lambalar ve çeşitli dekoratif aksesuarlar özel bir atmosfer yaratmak ve eşsiz bir oda tasarım oluşturmak oldukça uygun olacaktır. Bu tarz seçimler dekorasyonun son dokunuşudur.

resim-5447

resim-5446

resim-5450

resim-5451

resim-5452

Tavanın yapılacak olan dekorasyonu odanın stiline uygun olmalıdır. Country tarzında olan bir oda için yapılacak olan tavanın dekorasyonunda ileri teknoloji ve modern bir tasarım uygulanmalıdır. Klasik bir dekora sahip olan salon ya da oturma odaları için yapılacak olan uygulama klasik çizgileri içermelidir. Spor olan bir salonun tavanına klasik çizgiler ile tasarım yapmak oldukça kötü bir görüntüye olanak sağlar. Yani odanın tamamının genel anlamda dekorasyonun birbirine uyması gerekir.

Düz Şekiller

Düz şekiller ile dekorasyon yapmak isteyen kişilerin yüzeye konfor ve stil verme konusunda dikkatli olması gerekir.  Küçük ve büyük alanlarda kullanılacak olan düz çizgiler kesinlikle aydınlatmalar ile desteklenmelidir. Bu sayede sade bir dekorasyon kendini oldukça şık bir tasarıma çevirebilir. Sade dekorasyonlar klasik, spor ve vintage ev dekorasyonuna sahip olan odalarda kullanılabilir. Bunun için arka ve ön ışıklandırmaya dikkat edilmesi uygun olacaktır.

resim-5453

resim-5454

resim-5455

resim-5456

Bu tarz odaların tasarlanmasında eşyalar, aksesuarlar ile tavanda yapılacak olan uygulamaların uyum içinde olması çok önemlidir. Ayrıca bu işlemleri desteklemek adına tavanda halat, neon ışıklar, LED ışıklar, floresan lambalar ve avizeler kullanılabilir.

resim-5457

resim-5458

resim-5459

resim-5460

resim-5461

resim-5462

resim-5463

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...