• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Kahvaltı Masa Düzeni Nasıl Olur?

Yapılan yemeklerin, hazırlanan yiyeceklerin daha şık ve görkemli gözükmesi için masa düzeni çok önemlidir. Görselliğe önem verenler için masa düzeni yapılışı

İçerik
 1. Kahvaltıda masa düzeni
 2. Kahvaltı Masası Hazırlama Aşamaları

1Kahvaltıda masa düzeni

Bayanların mutfak konusunda yaptıkları en büyük hata yemek hazırlarken, birbirinden güzel yiyecekler hazırlarken saatler harcamalarına rağmen masa düzenlenmesi konusunda bilgili olmamaları veya bu konuya yeterince özen göstermemeleridir. Saatler ve bir o kadar emek harcanarak hazırlanan yemeklerin daha görkemli olması, eşinizin veya misafirinizin tat anlamında aldığı zevk kadar görsel anlamda da zevk alabilmesi için kahvaltı masa düzeni çok önemlidir. Özellikle kahvaltılar çalışan bireyler için erken saatte kalkılarak hazırlanmaları gerektiği için üstün körü geçiştiriliyor olsa da Pazar günleri, tatil günlerinde eşinize misafirinize kahvaltı masa düzeni için mutlaka fazlasıyla vakit ayırmanız gerekmektedir.

kahvalti-masa-duzeni-2

Yörelere, adetlere veya hazırlanan yiyeceklere göre farklı kahvaltı masası düzen seçenekleri olsa da kaşık, çatal ve bıçakların kahvaltı masası düzeninde yerleştirilme şekilleri standarttır. Bu düzen genellikle biliniyor olsa da bunların tekrar hatırlatmasını yapmakta ve bu konuda insanların vakit ayırmaları için uyarıda bulunma konusunda fayda görüyoruz. Kahvaltı masa düzeni nasıl olmalı sorusunun cavabını verebiliyor ve bu bildiklerinizi uyguluyor olduğunuzda insnaların iştahının daha da açılacağını fark edeceksiniz. Kahvaltı masasında kaşık, çatal ve bıçak kullanımı hakkında detay vermeden önce kahvaltı masası genel düzeni hakkında birkaç kural söylemeliyiz.

kahvalti-masa-duzeni-3

2Kahvaltı Masası Hazırlama Aşamaları

im001829

 • Kahvaltı masası düzeni için öncelikle masaya koyulacak masa örtüsünün, yemek örtüsünün ütülenmiş olması gerekmektedir. Bu masadaki düzenin ilk şartıdır ve uygulanması karşıdaki bireyleri önemsediğinizi net bir şekilde ortaya koyacaktır.

kahvalti-masa-duzeni-5

 • kahvaltı masası düzenlenmesinde yuvarlak detaylardan çok kare veya diktörtgen şekillerde masa üzerindeki ürünlere form vermeniz tavsiye edilmektedir.

kahvalti-masa-duzeni-6

 • Kahvaltı masalarında sık trcih edilen yiyeceklerden olan sucuklu veya pastırmalı omlet için yucarlak tabanlı ahşap kesim tahtası olarak tanımlayabileceğimiz ahşap servis tabakları tercih edebilirsiniz.

kahvalti-masa-duzeni-7

 • Süt ve ürünleri ile hazırlanan bir yiyecek servis edeceksiniz misafirlerinizin rahat bir şekilde tüketebilmesi için geniş ve derin servis tabakları tercih etmelisiniz.

kahvalti-masa-duzeni-8

 • Kahvaltı masası düzeninde çorba servis edileceği durumlarda çorba kasesinin altında bir tabak bulunmalıdır.

kahvalti-masa-duzeni-9

 • Çorba kasesi ve hemen altında yer alan servis tabağının sağ tarafında yiyecekleri kolay parçalayabilmek için bir bıçak ve bıçağın yanında çay karıştırmak için her zaman hazır olacak çay kaşığı koyulmalıdır.

kahvalti-masa-duzeni-10

 • Bıçak ve çay kaşığının hemen sağ tarafından çay servisinin yapılacağı çay fincan tabağı ve çay fincanı yer almalıdır. Çay fincanı çay fincan tabağının hemen üstüne kullanılacakmış gibi bırakılmalıdır.

kahvalti-masa-duzeni-11

 • Çay fincanının hemen önüne masanın boşluğuna ve pozisyonuna uygun bir şekilde kahvaltı masası düzenine göre meşrubat ve su tüketimi amacıyla su bardağı koyulmalıdır.

kahvalti-masa-duzeni-12

 • Çorba kasasenin sol tarafında ise bir çatal olmalıdır.

kahvalti-masa-duzeni-13

 • Çorba kasesinin solunda yer alan çatalın yanında ise masada mutlaka peçete bulundurulmalıdır.

kahvalti-masa-duzeni-14

 • Peçetenin hemen önünde tuz ve tüketilecek olan yiyeceklerde kullanılabilecek baharat ürünlerinin yer aldığı porselen ürünlere yer verilmelidir. ( Tuzluk, baharatlık )

kahvalti-masa-duzeni-15

 • Özellikle çay fincanına yakın bir yere herkesin ulaşabilecğei şekilde şekerlik koyulmalıdır. Şekerlik ve masadaki diğer aksesuarların malzeme ve renk bakımından uyumu son derece önemlidir. Örneğin tuzluk ve biberliğin porselen olması durumunda şekerliğin plastik bir malzemeden tercih edilmesi kombinasyonun bozulmasına neden olacaktır.

kahvalti-masa-duzeni-16

Kahvaltı sofraları için hazırlanan kahvaltı masası düzeninde tercih edilecek ürünlerin görsel şıklığı da çok önemlidir. Örneğin misafiriniz geldiğinde ve eşinizle bir Pazar günü kahvaltı yapacaksanız masa üzerinde bulunan peçeteler standart beyaz yerine desenli, dekoratif peçetelerden seçilmelidir.

kahvalti-masa-duzeni-17

Kahvaltı masası düzeni haricinde bir yerde kahvaltı yaparken, yemek yerken çeşitli kurallara dikkat edilmesi gerekliliği unutulmamalıdır. Örneğin sigara içmek isteyen birisi ortamdaki sigara içmeyen insanları düşünerek mümkünse bu sürede sigara tüketmemeli, mümkün değilse sigara içmek için mutlaka izin istemelidir. Sigra dumanıyla kimseyi rahatsız etmemek kurallar içinde sıralabilir.

kahvalti-masa-duzeni-18

kahvalti-masa-duzeni-19

kahvalti-masa-duzeni-20

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...