• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Sofra Düzeni Nasıl Kurulur? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sofra düzeni için resimli anlatımlardan yardım alınmalıdır. Sofrada kullanıalcak olan her türlü malzemenin yeri farklıdır.

Masa düzeni ya da sofra düzeni gelecek olan misafir ve kendiniz için gereklidir. Düzenleme yapılmış olan sofrada bir nevi festival ortamı yaratılmış olur. Yılbaşı sofralarında, akşam yemeği sofralarında, 5 çayı saati sofralarında, romantik yemek sofralarında, düğün masasında, doğun günü masası için, protokol masası için, misafir için en düzenli ve en güzel sofraları hazırlamak gerekir. Doğru masada gerekli olan belli başlı çatal, bıçak, bardak, peçete, tabak, kaşıklarda en doğru şekilde konulmalıdır. Bu tarz masa örneklerine ve görsel örneklerine genelde restoran ve yemek için gidilen özel davetlerde rastlanılır. Sizlerde masa düzeni sağlamak isterseniz nasıl bir düzen kurmanız gerektiğini, hazırlama aşamasının nasıl olmasını gerektiğini bilmelisiniz. Bu düzen için getirilmiş olan birçok kural bulunur.

Yukarıda bulunan resimde, çatal bıçak düzeni, masa düzeni, servis düzeni, peçete katlama düzeni hakkında görsel bir anlatım bulunmaktadır.

sofra-duzeni-2

Masada düzen sağlamak adına ilk olarak davetin ne olacağının belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen davet niteliğine göre masa düzeni hazırlanmalı ve yemek hazırlanmalıdır. Masa düzeni için resimli olan anlatımlardan da örnek alınabilir. Sofra düzeni sağlamak adına ilk olarak masa örtüsü seçimi yapılır. Masalarda bulunan uyum kullanılacak olan masa örtüsü ile başlar. Masa örtüsü ile kullanılacak olan peçetelerin birbirleri ile uyumlu halde olması şarttır. Seçilen peçeteler özen içinde katlanmalı ve hazırlanmalıdır. Dantelli ya da keten işlemi olan masa örtüleri sofraların şık olmasına katkı sağlayacaktır. Kullanılacak olan masa örtüsü ile masa orantılı olmalı yani ne çok uzun nede çok kısa bir masa örtüsü kullanılmalıdır. Uzun olan masa örtüsü kişilerin zorlanmasına ve sıkıntı yaşamasına sebep olur. Bu konuda restutant da kullanılan masa örtülerinden örnek alınabilir.

sofra-duzeni-3

sofra-duzeni-4

Zıtlıkların var olduğu bir masa hazırlanabilir. Özellikle davet sofralarında ve resmi davet sofralarında masa düzeni ahenk içinde uyumlu bir görüntü sergilemelidir. Bardaklar, çatallar, kaşıklarlar, tabaklar ve diğer ürünlerin hepsi birbirileri ile uyum içinde olmalıdır. Taze aranjmanlar veya farklı süsleme ile masa üstünde aksesuar kullanılacaksa kesinlikle masada bulunan armonin bozulmadan hareket edilmelidir.

sofra-duzeni-5

Masa düzenleme açısından masa üstüne yerleştirilecek olan tabaklar davet esnasında servis edilecek olan yemekler konusunda misafirlere ipucu verir. Örneğin; davette çorba ikramı yapılacaksa kesinlikle çorba kâsesi konulmalıdır ama servis edilecek olan menü içinde çorba bulunmuyorsa ordövr tabağı kullanılmalıdır. Yemek masası düzenleme konusunda joker olarak kullanılan çorba, tatlı ve salata tabakları da kenarda bulundurulmalıdır.

sofra-duzeni-6

sofra-duzeni-7

sofra-duzeni-8

sofra-duzeni-9

sofra-duzeni-10

Masa düzeni açısından kullanım amacına göre kaşık, çatal bıçak düzeni dış kısımdan içeri doğru gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Masa düzeni açısından servis tabağı, yemek tabağı, salata tabağı ve ekmek tabağı kullanılması gerekir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken sunulacak olan yemeklere göre tabak eklemesi yapılıp yapılmayacağıdır. Masa düzeni için kullanılacak olan peçeteler resmi olmayan yemek davetlerinde çatalların sol kısmına konulurken, resmi olan yemeklerde servis tabaklarının içine konulmalıdır. Dekoratif olan bir peçete kullanılacaksa tabakların sol yanına ve önüne gelebilecek şekilde yerleştirilmesi gerekir. Peçeteler her daim sağ üst köşeden tutularak açılır ve dizlerin üzerine yerleştirilir. İşinin bitmesinden hemen sonra dizde bekletilmez, katlanır ve yemek tabağının hemen sağ kısmına konulur. Bu bez olan peçeteler için geçerlidir. Kâğıt peçeteli sunumlarda peçete top yapılıp tabak içine kesinlikle atılmamalıdır.  Günümüzde özel olan davetlerde kumaş peçete fazla kullanılmasa da artık tasarımcılar kumaş peçeteleri aratmayacak niteliğe sahip olan kâğıt peçete tasarlamaktadır. Bu tarz peçeteler sofra düzeni konusunda uyumlu şekilde kullanılmalıdır.

sofra-duzeni-11

sofra-duzeni-12

sofra-duzeni-13

sofra-duzeni-14

sofra-duzeni-15

sofra-duzeni-16

Sofra düzeni kapsamında;

 • Yemek için kullanılacak olan çatal tabağın sol kısmına
 • Yemek için kullanılacak olan bıçak tabağın sağ kısmına
 • Yemek için kullanılacak olan kaşık tabağın sağ kısmına ama bıçağın dışına
 • Balık için kullanılacak olan çatal, çatal kaşık düzeni kapsamında tabağın sol kısmına ve çatalın dışına
 • Balık için kullanılacak olan bıçak tabağın sağ kısmına ve yemek bıçağının dışına
 • Meze için kullanılacak olan çatal sofra düzeni kapsamında tabağın sol kısmına ve diğer çatalların dış kısmına
 • Meze için kullanılacak olan kaşık tabağın ön kısmına
 • Pasta ve çerez için kullanılacak olan çatal tabağın ön tarafında ve sap kısmı sola doğru
 • Pasta ve çerez için kullanılacak olan bıçak tabağın ön tarafına, keskin olan kısmı tabağa bakmalı ve sap kısmı sağa doğru çatalın yanında olmalı
 • Masa servis düzeni kapsamında kullanılacak olan su bardağı tabağın sol ön tarafına
 • Masa servis düzeni kapsamında kullanılacak olan şarap bardağı konulan su bardağının sağ yanına
 • Masa servis düzeni kapsamında kullanılacak olan rakı bardağı su bardağının yanına
 • Biberlik ve tuzluk yan yana olan iki tabağın orta kısmına
 • Sirke ve yağ sofra düzeni kapsamında sofranın ortasına yakın
 • Hardal ile kullanılacak olan diğer soslar sirkeye yakın olan bir bölgeye
 • Hazırlanmış olan yağ tabağı servis tabağının sol tarafına
 • Sunumu yapılacak olan meyve tabağı sofranın ortasına
 • Ekmek tabağı yine masa düzeni kapsamında sofranın ortasına
 • Kullanılacak olan masa süsü veya çiçek aranjmanı sofranın ortasına
 • Peçete servis tabaklarının sol kısmına konulmalıdır.

sofra-duzeni-17

sofra-duzeni-18

sofra-duzeni-19

sofra-duzeni-20

sofra-duzeni-21

sofra-duzeni-22

sofra-duzeni-23

Masa düzeni dâhilinde kullanılacak olan süslerde önemlidir. Davetin konusuna bağlı kalarak süsleme yapılması gerekir. Örneğin; yılbaşı için çam ağaçları, biberiye, tomurcuklar ya da süslü toplar kullanılabilir.

Düğün masa düzeni, özel davet masa düzeni, resmi masa düzeni ya da başka bir amaç ile hazırlanmış olan masa düzeni konusunda misafirlerin masanın neresinde oturacağı öncesinden belirlenmelidir. Bu düzenin hazırlanmasında birbirleri ile tanışan kişilerin, birbirleri ile sohbet edebilecek olan kişilerin yan yana otututurulması önemli olan bir detaydır. Masa düzeni kapsamında sofranın servisini evdeki bayan yapacaksa yine sağında oturan bayandan servis başlamalıdır. Sofra servisi garson tarafından yapılacaksa ev sahibinin sağında bulunan bayandan servise başlaması gerekir. Sonrasında soldan devam eder ve en son evin sahibine servis yapar. Servis sağlayan garsonun elinden kesinlikle bir şey alınmamalıdır. Garsondan ekstra bir şey istenilecekse alçak bir ses tonu ile istenmelidir. Tatlı servisine geçmeden önce masa üstü temizlenmeli ve sonrasında tatlı servisine geçilmelidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...