• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Küçük Mutfaklarda Masa ve Koltuk Seçimi

Küçük mutfaklarda farklı dekorasyon yöntemlerini denemek alanda derinlik kazanmak huzur verecektir. Farklı dekorasyon fikirleri açısından masa ve koltuk seçimi

Küçük mutfak tasarımlarında ufak dokunuşlar alanın çok daha güzel değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır. Küçük mutfaklardaki ufak dokunuşlar arasında boş duvarlara asılacak olan tablolar da yer almaktadır. Marketlerde, mağazalarda, mobilya üretici firmalarda farklı dekorastif tablolar bulunmaktadır. Bunların değerlendirilmesi küçük mutfaklarda derinlik kazanılmasını sağlayacaktır.

Küçük mutfak masası

Küçük mutfak masası

Tablo gibi ufak bir detayın haricinde küçük mutfaklarda mutfak masası seçimi son derece önemlidir. Mutfak için küçük mutfak masası veya büyük mutfak masasından hangisinin seçileceğine karar verilmesi gerekmektedir. Küçük mutfaklar için masa seçimi yapılırken genellikle kullanım alışkanlıklarına göre değişiklikler gösterse de küçük mutfak masası tercih edilmektedir.

Küçük mutfak masası modelleri incelendiğinde ideal olan ölçünün 60×40 cm olarak tercih edilen diktdörtgen masalar olduğu görülmektedir. Bu masa genellikle küçük aileler için aile bireylerin yemek yerken kullandıkları çatal, bıçak, kaşık ve tabak gibi ürünleri koyabilmeleri için yeterlidir. Müçük mutfak masa takımı için verdiğimiz ölçü özellikle 4 – 5 kişilik aileler için küçük gibi gelse de günümüz çalışma şartlarından dolayı ailedeki bireylerin genellikle ikisinin aynı saatte aynı masayı kullanmak zorunda kaldığını unutmamak gerekmektedir.

Küçük mutfaklar için küçük mutfak masası modelleri haricinde küçük mutfaklara masa sandalye seçimi beraber ele alınmalıdır. Küçük mutfak masalarından sandalyelere geçmeden önce küçük mutfak masası fiyatları hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Küçük mutfak masaları modelleri farklılıklar gösterdiği gibi küçük mutfak masaları fiyatları da birbirleri arasında modellere ve kullanılan malzemelere göre farklılıklar göstermektedir. Küçük mutak masalarında plastik ürünlerin tercih edilmesi ahşap ürünler tercih edilmesine oranla daha ekonomik seçenekler sunulmasını sağlamaktadır. Küçük mutfak masası modellerinde plastik seçeneklerin değerlendirilimesi 25 liradan 250 liraya kadar fiyat aralığını gözden çıkarmamıza neden olurken küçük mutfak masası modelleri olarak ahşap modellerin tercih edilmesi ise en küçük ölçünün 35 liradan başlayıp ürünün kalitesine ve seçilen ahşabın değerine göre 750 liraya kadar yükselmesine nedne olmaktadır.

Küçük mutfak için ahşap masası

Küçük mutfak için ahşap masası

Küçük mutfaklar için masa seçiminden sonra sandalye ve koltuk seçimine geçtiğimizde bu ürünlerin kolay depolanabilir, saklanabilir olması gerektiğini söyleyebiliriz. Katlanır sandalye ve koltuk tarzı ürünler tercih edilebileceği gibi kullanılmadığı zamanlarda küçük mutfak masa modellerinin altına girebilecek tarzda ürünler de tercih edilebilmektedir. Ayrıca ürünlerin sürüklenebilir, çıkarılabilir tarzda tercih edilmesi kullanılmadıklarında klay taşınabilmelerine olanak tanıyacaktır.

p4

Küçük mutfak masaları modelleri arasında yuvarlak modellerin seçilmesi de güzel olabilir. Yuvarlak masa modellerinin daha hafif ve zarif görünmesi ortamdaki havanın basık olmasını engelleyecektir. Ayrıca yuvarlak masaların dizayn açısından daha konforlu bir hava yaratacaği da unutulmamalıdır.

p5

Yuvarlak masa olarak sadece ahşap veya plastik tercih edilmeyebilir. Görsellerde yer aldığı gibi küçük mutfaklarda küçük masa modelleri arasında cam modelleri de tercih edilebilir, böylecek dekorasyon anlamında şık bir görüntü elde edilebilir.

p6

Farklı tasarım önerilerini değerlendirerek mutfağınızdaki alanı en aktif şekilde kullanmak amacıyla yarım ay şeklinde tasarlanmış görsellerde yer alan masa modelleri de tercih edilebilmektedir.

Yarı yuvarlar mutfak masası

Yarı yuvarlar mutfak masası

L şeklinde tasarlanan küçük mutfaklar iki duvar cephesini mobilya olarak kaplayacağı için küçük mutfak masalarını herhangi bir duvara yaslamak mümkün olmayacağı için orta alanı değerlendirmek gerekebilir. Bu tarz küçük mutfaklarda ne yapılırsa yapılsın kullanılacak masa modelleri alanın daralmasına neden olacaktır.

p8

L şeklinde tasarlan iki duvarın kullanıldığı mutfaklarda orta alanı mutfak masası modelleri ile doldurmak yerine karşı duvar raf sistemine benzer şekilde dizayn edilerek alan olarak masanın sağlayacağı dezavantaj minimuma indirilebilmektedir. Bu tarz tasarımlar klasik mutfak görüntüsünden uzak olduğu için havalı durmaktadır.

p9

Yukarıda bahsettiğimiz tasarımın uygulanması için sadece üçüncü bir duvara ihtiyaç yoktur. Bir pencerenin önüne raf sistemine benzer bir sistem oluşturulması da daha güzel sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu sayede gün ışığındna daha fazla yararlanırlarak manzara eşliğinde aile bireylerinin yemek yemesi sağlanabilmektedir.

p10 p11 p12 p13

Farklı küçük mutfak masası tasarımları da mevcuttur.

p14 p15 p16 p17

Katlanır yuvarlak masa, katlanır kare masa, katlanır dikdörtgen yemek masası seçenekleri firmalar tarafından üretilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...