• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Çekmecesi Düzenlenmesinde Pratik Öneriler

Mutfaklarda yemek pişirmeye bağlı olarak ortaya çıkabilen karışıklıkların minimize edilebilmesi adına farklı çekmece düzenleme önerileri

Küçük Mutfaklarda Eşyaların düzeni

Küçük mutfaklarda geniş alanlar oluşturabilmek amacıyla mutfak çekmecesi düzeni hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Mutfak çekmece düzeni yaparken amaç maksimum materyalin bir araya getirilerek depolama alanlarının en iyi şekilde değerlendirilmesinin sağlanmasıdır. Konuyu depolama alanlarından faydalanma olarak ele alacağımız için çekmece harici dolaplardan ve raflardan da bahsedeceğiz.

im001428

Mutfaklarda kullanılacak olan mutfak mobilyaları her ne kadar yeni tasarlanacak olsa da çamaşır makinelerinin, bulaşık makinelerinin, buzdolabının ve ocağın standart ölçüleri olması nedeniyle bazı alanların atıl kalması normaldir. Fakat bu atıl alanların çok amaçlı dolaplar kullanılarak depolama alanı olarak kullanılması yerinde bir dekorasyon önerisi olacaktır.

im001429

Günümüz mutfak tasarımlarında geçmiş yıllarda olduğı gibi üst dolapların tavana kadar dekore edilmesi durumu olmamaktadır. 150 cm’den asılmaya başlanacak olan üst dolaplar 70 cm, 80 cm veya maksimum 90 cm olarak tasarlandığı için boy dolapların bitiminden tavana kadar olan bölümde boşluklar kalabilmektedir. Özellikle görsel anlamda alt ve üst dolaplar arasında bütünlük sağlanmak istenmesi amacıyla üst dolapların yüksekliğinin küçük olmasında ortaya çıkacak olan depolama alanının değerlendirilmesi gerekmektedir.

im001430

Mutfaklar hem oturma alanı hem de yemek pişirme alanı olarak tasarlanmak istenen bölümler olduğu için alan açısından küçük olsalar da eşya bakımından minimum düzeyde dekore edilmek istense de bu pek mümkün değildir. Görsel anlamda kargaşanın yaşanmaması amacıyla dolapların kapaklarına İKEA gibi firmalardan alınabilecek metal veya ahşap görünümlü askı aksesuarların kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu askılıklar bazen havlu, bez asmak için bazen cezve takımlarının dolap kapaklarına asılabilmesi için tercih edilebilmektedir.

  • Ek kanca olarak bahsedeceğimiz kapaklara monte edilecek ürünlerin kullanımında kapakların kapanıyor olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kancalara, askılara takılacak ürünlerin ağırlığı kapağın rutin çalışmasını engellemeyecek düzeyde ayarlanmalı.

im001431

Genel olarak özellikle küçük mutfak sahiplerine askı kullanmanın öneminden ve gerekirse alan yaratmak amacıyla uygun olduğunda bir ürünün farklı amaçlarla kullanılabileceğinden bahsedebiliriz.

im001432

Mutfaklarda çok alan kaplayan fakat mutlaka bulundurulması gereken ürünler arasında yer alan tava ve cezve çeşitlerini boş duvarları kullanarak depolamak ve ihtiyaç halinde kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Baharatların yerleştirmesi

Baharatların yerleştirmesi

Mutfakta baharatların yeri

Mutfakta baharatların yeri

Baharat kapları

Baharat kapları

Yörelere göre farklılıklar gösterse de baharat özellikle Türk mutfak kültüründe aktif olarak yemeklerde kullanılan malzemedir. Farklı baharat çeşitlerinin olması ve her yemeğe birden fazla kullanılabiliyor olması depolama alanı bakımından sıkıntı yaratıyor olsa da uygun saklama kaplarının tercih edilerek mutfak çekmece düzeni planlamasının iyi yapılması sonrasında sıkıntısız bir şekilde baharatlar dışarıdan gözükmüyor olacak şekilde dahi depolanabilecektir.

Mutfakta depolanması gereken meyve ve sebze gibi ürünler için;

  • Ekonomik olması açısından çekmece düzeni sağlamak amacıyla oluklu mukavva kullanılabilir.
  • Özellikle sebzeler için hazırlanan oluklu mukavvalar tek bir çekmecenin içerisinde depolabilir.
Tencere kapakların yeri

Tencere kapakların yeri

Mutfakların vazgeçilmezleri olan tencerelerin çekmecelerde depolanması da zorlu bir iştir. Tencerelerin kendisinin saklanması bir dertken kapaklar ayrı bir derttir. Bu sıkıntıyı aşmak amacıyla tencerelerin ve kapaklarının farklı yerlerde tutulması değerlendirilebilir. Kapaklar az önce bahsettiğimiz askı sistemine benzer şekilde değerlendirilebilir.

im001437

Mutfaklarda sıkça kullanılan ve hanımların elinin altında olması gereken kağıt havlu, streç gibi ürünlerin elbise askısı gibi farklı ürünlerle birlikte standartın dışında dekorasyon önerileriyle mutfaklarda yer alması farklı bir hava yaratacaktır.

Kendi ellerle mutfak düzeni

Kendi ellerle mutfak düzeni

Mutfakta Bıçakların yeri

Mutfakta Bıçakların yeri

im001440

Küçük mutfaklarda yeteri kadar çekmeceli mutfak dolaplarının olmaması durumunda bıçakların, çatal ve kaşıkların firmalar tarafından üretilen çekmece düzenleyici ürünler vasıtasıyla depolanmasına imkan tanımayacağı için mobilya dışarısında depolanması gerekecektir. Bu gibi durumlarda görsellerdeki tazda sunumları elde edibilmek dışarıda olan ürünlerin dezavantaj yerine avantaj sağlamasına neden olacaktır.

im001441

Kuru gıda malzemelerinin depolanması için mutfak düzenleyici raflar tercih edilebilmektedir. Mutfak düzenleyici raflar kişinin ihtiyaçlarına göre tasarlanıp yerleştirilebilir.

Kavanozlara ad verilebilir

Kavanozlara ad verilebilir

Kuru gıda malzemelerinin mutfakta az miktarlarda baharatlık adı verilen seramik, cam ve ahşap malzeme seçenekleri olan ürünler aracılığıyla muhafaza edilmesi mümkündür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...