• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Yemek Odası Dekorasyonu ve Farklı Model Örnekleri

Yemek odası dekorasyonu bir yaşam alanının neredeyse en önemli bölümlerinden biridir ve dikkatli bir şekilde özenle hazırlanarak tercih edilmelidir.

Modern Yemek Odası Dekorasyonları

Işık saçan avizelerin zarafeti, göz alıcı renkler ve yemek masasının ahşap yüzeyleri ile odaya dolan pozitif enerji ile güzel bir mekana dönüşen yemek odası, ev dekorasyon ve tasarımlarında pek çok insanın en fazla önem verdiği odalardan biridir. Salonların tersine eve gelen konuklar ile sadece oturulmayan yemek odası, uzun sohbetlere ev sahipliği yapan ve insanlara yemek ikramı yapılan bir alan olduğundan dolayı özel bir anlama sahiptir.

yemek-odasi-dekorasyonu-2

yemek-odasi-dekorasyonu-3

yemek-odasi-dekorasyonu-4

İnsanların rahat etmesini sağlamak için konfor sunması gerektiği gibi, şık olması da gereken bu mekanların tasarımında herkesi memnun etmeye çalışmak, hayal kırıklığı yaşanmasına sebep olabilir. Çünkü herkesin memnunluk duyacağı bir tasarım tarzı olamayacağından, çok özen gösterip büyük uğraşlar içine girmek yerine sadece bazı püf noktalara dikkat etmek çok daha mantıklıdır.

yemek-odasi-dekorasyonu-5

yemek-odasi-dekorasyonu-6

yemek-odasi-dekorasyonu-7

yemek-odasi-dekorasyonu-8

Yemek odaları dekorasyonlarında genele hitap eden konfor ve estetik seçeneklerinin değerlendirilmesi ile ortalamanın üzerinde bir mekan yaratmak oldukça mümkündür. Bu odanın düzenlenmesine her zaman odaya adını veren ve yemeğin yenildiği masadan başlanmasında fayda vardır. Odanın ilgi noktası olan yemek masası, aynı zamanda yemek yerken herkesin çevresinde bir araya geldiği bir mobilya olduğundan dolayı, tasarıma da masanın aydınlanmasını sağlayan tepe ışıklandırmasından ve masa seçiminden başlanabilir.

yemek-odasi-dekorasyonu-9

yemek-odasi-dekorasyonu-10

yemek-odasi-dekorasyonu-11

Genelde avize seçilmesine karşı yemek masasının üzeri için modern stil aydınlatmaların kullanılması da seçenekler arasındadır. Çünkü burada önemli olan durum, yemek masasına oturan insanların hem birbirinin yüzünü hem de tabağındakileri net bir şekilde görebileceği yeterli miktarda ışığı veren bir aydınlatma elemanı kullanılmasıdır. Yemek odasında sandalyelerin ve masanın arasındaki mesafe bile insanların sofrada ne kadar rahat edeceğini belirleyen önemli unsurlardır. Sandalyeler, insanların masaya rahat erişim sağlamasına mani olabilir ve sandalyelerin dolgu malzemeleri üzerine insanlar oturduğunda çökme yapabilir.

yemek-odasi-dekorasyonu-9

yemek-odasi-dekorasyonu-13

Tam tersi olarak da çok yüksek olan sandalyelere oturulması durumunda ise yemek yerken tabağa eğilmek gerekecektir. Bu da konuklar için pek keyifli bir durum değildir. Yemek masasının etrafında birazcık da olsa boş alan bırakılmasına mutlaka önem verilmelidir. Çünkü sofradan yemek sonrasında veya yemek esnasında kalkılmak istenildiğinde yeterli oranda boş alan olması halinde konuklar başkalarını rahatsız etmeden rahat bir biçimde sandalyelerini geri çekebileceklerdir. Bunun gibi pek çok küçük detaylar, yemek odası dekorasyonlarına değer kazandıran önemli unsurlar haline dönüşebilir.

yemek-odasi-dekorasyonu-14

yemek-odasi-dekorasyonu-15

yemek-odasi-dekorasyonu-16

yemek-odasi-dekorasyonu-17

Yemek odasını dekore ederken, yemek odasının ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı ve bu ihtiyaçlara göre mobilyalar seçilmelidir. Eğer çok fazla konuk ağırlayan biri iseniz, o zaman sekiz veya daha fazla kişinin aynı anda yemek yiyebileceği masaları tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Ama öncelik yemek yemek değil de günlük hayatı geçirmekse, evinize uygun daha küçük yemek oda takımları kullanılabilir. Sizi en çok mutlu eden eşyaları kullanmak, o yemek odası takımlarında yemek yeme zevkine ulaşmak çok daha önemli olacaktır.

yemek-odasi-dekorasyonu-18

yemek-odasi-dekorasyonu-19

yemek-odasi-dekorasyonu-20

Tüm kutsal dinlerde olduğu gibi, geleneklerimizde de yemek ve insan ilişkisi oldukça önemli bir yere sahiptir. Dinimizde evimize yemeğe gelen her misafirin, o evin bereketini artıracağına inanılır. Bu denli önemli ve özel olan yemeğin nerede yenildiği de tabii ki önemli olmalıdır. Bu yüzden şehirlerde yoğunlaşan yaşamlar ile beraber, yemek odaları kültürü ortaya çıkmış ve bu sayede yemek masalarında geçirilen zamanın uzaması ile de yemek alanı ayrı bir bölüme kavuşmuştur.

yemek-odasi-dekorasyonu-21

yemek-odasi-dekorasyonu-22

yemek-odasi-dekorasyonu-23

Böylece hem daha estetik hem de daha bağımsız olan yemek rutini, yemek odası mobilyalarının hayatımıza girmesi ile beraber adeta bir seremoni haline gelmiş ve de evlerde kalabalık yemek masalarında tüm aile bireylerinin toplandığı uzun zaman dilimleri yaratmıştır. Kimi zaman bir iftar daveti kimi zaman da bir kutlama. Muhakkak ki böyle bir odanın dekorasyonunda göz önünde bulundurmamız gereken ilk kriter alanın büyüklüğüdür. Diğer yandan mevcut eşyalar ile de uyumlu olması gerekmektedir.

yemek-odasi-dekorasyonu-24

yemek-odasi-dekorasyonu-25

yemek-odasi-dekorasyonu-26

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk oy sizden olsun)
Loading...