• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Evlerde Feng Shui Tekniği İle Farklı Dekorasyon Önerileri

Evlerde huzurlu bir hava veren dekorasyon fikirleri için japon kültürü feng shui hakkında bilinmesi gerekenler

İçerik
  1. Feng Shui Nedir?
  2. Feng Shui Mutfak Dekorasyonu
  3. Feng Shui Mutfak Renkleri

1Feng Shui Nedir?

Kişilerin evlerindeki dekorasyon tasarımlarını değiştirmelerindeki genel amaç her zaman için yenilik yaparak daha huzurlu ortamlar elde etmektir. İnsanların evlerdeki odaların, mutfakların tasarımında huzuru aramaları onların farklı kültürlerdeki dekorasyon fikirlerini de değerlendirmelerine neden olmaktadır. Dekorasyon fikirleri arasında huzurlu ortam yarattığı uzmanlar tarafından sürekli lanse edilen yöntemlerden birisi de feng shui yöntemidir.

feng-shui-ev-dekorasyonu-2

Feng Shui yönteminin öncelikle uzakdoğuya ait bir felsefe olduğunu bilmek gerekiyor. Halk arasında bu yöntemle evlerini döşemek isteyen bireyler yöntemin uzakdoğu kültürünü yansıtması nedeniyle kullanılacak olan aksesuarların uzakdoğu tarafını yansıtan aksesuarlar olması gerektiğini düşünseler de bu durum tam anlamıyla gerçek değildir.

Feng şui elementleri

Feng şui elementleri

Feng shui kelime anlamına bakıldığında karşımıza rüzgar ve su kelimeleri çıkmaktadır. Feng shui yöntemi yaşadığımız alanlarda oturma odamızda, yatak odamızda, mutfağımızda bizi ve etrafımızdakileri etkileyen enerjiler olduğuna inanılmaktadır. Feng shui yöntemini amacı ise etrafımızda sürekli olarak biz görmeden dolaşan bu enerjiden mümkün olduğu kadar maksimum düzeyde avantaj saplamaktır. Feng shui yöntemi genel bir dekorasyon yöntemi olarak algılansa da konu hakkında uzmanlar ortamlarda dolaşan bahsedilen enerjinin etkilerinin kişiden kişiye farklılıklar gösterebileceğini ve bu nedenle dekorasyon tasarımlarının da kişiden kişiye değişebileceğini belirtmektedirler.

Feng Şui Mutfak dekorasyonun iyi bir örnek, Ahşap Yuvarlak masa, mutfak tergahı, açık renk dekorasyonu, çok rahat ışıklandırma

Feng Şui Mutfak dekorasyonun iyi bir örnek, Ahşap Yuvarlak masa, mutfak tergahı, açık renk dekorasyonu, çok rahat ışıklandırma

2Feng Shui Mutfak Dekorasyonu

Feng şui mutfak dekorasyonun kötü bir örnek, Işıklandırma yapılmamış, kapalı tonlar

Feng şui mutfak dekorasyonun kötü bir örnek, Işıklandırma yapılmamış, kapalı tonlar

Feng Shui farklı kültürlerden geliyor olsa da inançla alakalı bir tasarım yöntemi olmadığı için seçilecek objelerde kişinin inançlara uygun olan aksesuarlar değerlendirilebilir. Örneğin mutfakta giriş kapısında kutsal olduğuna inandığınız bir objeyi veya nazar değmesini engelleyeceğini düşündüğünüz bir nazar boncuğunu Feng Shui yöntemiyle tasarım ürünleri arasına yerleştirebilirsiniz. Bahsettiğimiz durum Feng Shui ev dekorasyonu fikirleri için de geçerlidir. Feng Shui dekorasyon anlamında Uzakdoğu kültürünü yansıtıyor olsa da kesinlikle katı kuralları olan bir yöntem değildir.

feng-shui-ev-dekorasyonu-6

Feng Shui mutfak tasarımında her modülün durması gereken noktalar belirlenmiştir. Modüllerin yerleştirilmesi esnasında da Feng Shui kurallarından faydalanmak gerekmektedir. Örneğin yemek yapmak ve pişirmek için kullanılacak ocak veya fırının buzdolabının veya musluğun yanına yerleştirilmesi Feng Shui kuralllarına göre uygun değildir. Bunun nedeni Feng Shui’de bu yerleşim yönteminin enerjilerinin çarpışmasına neden olup olumsuzluklara neden olacağı düşüncesi hakimdir.

Feng Shui mutfak dekorasyonunda renkler farklı anlamlar taşısa da görsel anlamda zengin duracak olan renklerin tercih edilmesi dekorasyonun görsel sonucu açısından son derece önemlidir. Örneğin Feng Shuimutfak tasarımlarında açık pastel tonlar ve beyaz renkler aktif bir şekilde kullanılabilir. Mutfaklarda özlelikle alanın küçük olmasına bağlı olarak ışıklandırmanın yeterli olabilmesi için Feng Shui yöntemi ile tercih edilecek renk tonlarının açık olması gerekmektedir. Feng Shui akımına göre mutfak her zaman temiz olmalıdır. Feng Shui yöntemine göre herhangi bir nedene bağlı olarak mutfaklarda suyun kontrolsüz akması engellenmelidir. Örneğin bir musluğun arızalı olması nedeniyle su kontrolsüz bir şekilde akılıyorsa bunun önüne geçilmelidir.

Feng Shui mutfak dekorasyonu haricinde mutfağın pozisyonu hakkında da net kurallar koymaktadır. Örneğin Feng Shui yöntemine göre mutfak her zaman temiz kokmalıdır. Mutfaktan dışarı bakıldığında karşımıza çıkacak olan kötü görüntüler varsa bunların engellenmesi amacıyla perdeler kapalı tutulmalıdır. Mutfak giriş kapısının hemen üstüne hem inanış açısından hem de görsel anlamda şıklık katması açısından ayna kullanılabilir. Ayna konusundaki inanış aynanın dışarıdan gelecek olan kötü enerjilerin yansıyarak geri dönmesini sağlayacağı yönündedir. Ayna yerleştirilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aynalarının karşılıklı yerleştirilmesinin bu yöntemde kesinlikle istenmemesidir. Bunun en önemli nedeni karşılıklı iki aynanın enerji çarpışmasına neden olarak olumsuz sonuçlar doğurmasının düşünülmesidir.

3Feng Shui Mutfak Renkleri

Feng Shui yöntemi genel olarak ferahlığı hedeflediği için genellikle füme ve siyah gibi koyu renkler bu tasarım akımında tercih edilmemektedir. Çok karışık renkler ve siyah renkler Feng Shui yönteminin kaynağı olan Uzakdoğu kültürüne göre vücuttaki enerjinin azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca siyah rengin Feng Shui yöntemine göre tercih edilmemesinin bir başka nedeni de hırsı simgeliyor olmasıdır. Feng Shui yöntemine göre tercih edilecek olan özellikle mutfaklarda tavsiye edilen renkler olarak yeşil ve mavi renkleri ve tonlarından bahsedebiliriz. Beyaz renk tercih edilmediği durumlarda beyaza alternatif renk olarak altın ve gümüş renklerinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Feng-Shui yöntemine göre kritik bir renk olarak algılanan grinin ise tercih edilmesi durumunda sarı ile kombinasyonun gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...