• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Eski Mutfak Dolaplarınızı Yenilemenin İpuçları

Eskiye mutfak dolabınıza birkaç küçük püf nokta uyguladıktan sonra kaliteli görseller elde edebilirsiniz. Bunun için ihtiyaç duyacağınız bir kaç malzeme gerekmektedir.

İçerik
 1. Dolap Kapaklarını Yenilemede Kullanılan Malzemeler
 2. Mutfak Dolapları Nasıl Yenilenir
 3. Değişim Teknikleri

1Dolap Kapaklarını Yenilemede Kullanılan Malzemeler

Mutfak dolaplarını yenilemek isteyen kişiler, aşağıdaki malzemeleri kullanarak dolaplarını yenileyebilirler:

 • Mutfak dolabı için üretilen özel boya,
 • Fırça veya sprey boya makinesi,
 • Dolap kapakları için dolap kulpu,
 • Kulpların ve kapakların takımı işlemi için darbeli matkap,
 • Camekanlı alanlar için desenli cam,
 • Kaplama yapmak için yapışkan özelliğe sahip kağıt kaplamalar,
 • Laminat veya ahşap malzemeler.

Bu ürünleri kullanarak, dilediğiniz modelde yeni bir mutfak dolabı yaratabilirsiniz. Eski mutfaklarınızdan kurtularak, farklı bir dolap yaratmak için birkaç malzemeyi tedarik edip, titiz bir çalışma göstermeniz yeterlidir. Eğer zamanınız veya yeteneğiniz yoksa, firmalardan bu konuda teknik destek alabilirsiniz.

2Mutfak Dolapları Nasıl Yenilenir

Her evde sayısız ürün bulunmaktadır. Her amaca uygun olan ürünler, evlerin olmazsa olmazı olarak bilinmektedir. Bu ürünler arasında mutfak dolapları yer almaktadır. Zamanla kullanım sonucunda eskiyen dolaplarınız, görsel açıdan hoş olmadığı gibi, kullanım açısından da zorluk meydana getirmektedir. İnsan sağlığı açısından da zararlı olduğu bilinen eski mutfak dolapları, çeşitli şekillerde değerlendirilir, farklı tasarımlar ortaya konularak yenilenir.

Eski mutfak dolapları nasıl değiştirilir, diyerek araştırmaya giden kullanıcılar, farklı uygulamaları ve teknikleri bulabilmektedir. Eski ürünleri yenileyerek evinizde hoş bir görünüm elde edebileceğinizi bilmelisiniz. Eski mutfak dolapları nasıl kullanıma kazandırılır, diye soran kişiler için firmalar yardımcı olmaktadır. firmaların başarılı tasarımcıları tarafından verilen bilgiler, eski mutfak dolapları, kapakları ve aksesuarları konusunda yeniliklerin kapısını aralamaktadır.

Kişiler dilerse bu tasarımcıların, ürünlerini yenilemesini talep edebileceği gibi, kendileri de ürünlerini yenileme işlemine girişebilirler. Eskiyen ürünleri değerlendirmek isteyen ev sahipleri, mutfaklarında köklü değişiklikler yapamaz durumda iseler, eski mutfak kapakları alanında çalışma yaparak değiştirme işlemini gerçekleştirebilirler. Mutfak dolapları kapakları değiştirme işleminden sonra, ilk halinden eser kalmayacak şekilde farklı bir görünüme kavuşturulmaktadır.

Mutfak dolapları kapakları daha nasıl görsel olarak güzel olabilir, diye düşünen ev sahipleri yeni modelleri inceleyerek fikir edinebilirler

3Değişim Teknikleri

Firmadan destek almayan kişiler, internet üzerinden araştırma yaparak, yenileme işlemlerinin nasıl yapıldığı konusunda fikir sahibi olabilirler. Değişim teknikleri alanında çalışmaları inceleyen kişiler, eskiyen mutfaklarının kapaklarının ne şekilde boyanacağını araştırırlar. Öncelikle kaliteli boya almalı ve özel aletlerle el değmeden mutfak kapaklarını boyamalısınız. Mutfak dolapları özenle boyanır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Ancak boyanan mutfak dolaplarının ve kapaklarının boyama aşamasının önemli olduğu kadar, kuruma aşamasında da dikkatli olunmalıdır. El değmeden işlemi gerçekleştirmeniz, herhangi bir fırça izi bırakmamanız ve kurutma aşamasında güneşten yararlanmanız gerekmektedir. Boyama yöntemi dışında mutfak dolaplarını yenilemek isteyen kişiler için farklı teknikler de mevcuttur. Bu tekniklerden birisi olarak kaplama işlemi gösterilmektedir. Kaplama işlemi için yapıştırmalı kaplama kağıt ürünlerini tercih edebileceğiniz gibi, firmaların kaplama yaptıkları özel üretim ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Ancak bu işlemi kendinizin gerçekleştiremeyeceğinin bilincinde olmalısınız. Firmalar ürünlerini dolap kapaklarınıza uygulayarak, dolap kapaklarınız özenle kaplanır.

Eskiyen dolaplarınızda rutubete veya neme bağlı olarak dökülmeler, kopmalar meydana gelmişse öncelikle bunların tamir edilmesi, elden geçirilmesi gerekmektedir. Bunun için de özel olarak ölçü alınıp, yeni bir kapak kesiminin yapılması gerekmektedir. Kapak haricinde bir yerde tamirat gerekliyse, tamirat yapılacak yere uygun olarak ürün hazırlanır.

Mutfak dolaplarınızın kapaklarında ayarsızlık olması durumunda kapakları yağlama işlemiyle ilk günkü gibi esnek hale getirmeniz mümkündür. Mutfak dolabınızda bulunan çekmecelerin kulplarının eski ölçüsüne uygun olarak seçilmesi de önemli bir konudur.

Eski yerine uygun olmasının amacı şudur; eski yerde oluşan kulp deliğinin kapatılma imkanının bulunmamasıdır. Tam ölçüye uygun kulp seçmeli, vidalama işlemiyle yerine takmalısınız.

Özenli şekilde hazırlanan mutfak dolapları, bambaşka renklerde ve görünümlerde mutfaklarınızda yerini alırken, siz de yeni bir ürüne kavuşmanın huzuru içerisinde keyifle mutfakta vakit geçirebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...