• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Ekonomik Çözümlerle Mutfak Dolap Kapaklarını Değiştirme Yöntemleri

Görsel anlamda mutfaklarda değişiklik sağlamak amacıyla yapılan işlemler arasında yer alan mutfak dolap kapaklarını değiştirmenin ekonomik yöntemleri

İçerik
  1. İntro
  2. Mutfak Dolap Kapakları Değiştirme Aşamaları

1İntro

Mutfaklar sık kullanılan alanlar oldukları için özellikle bayanlar tarafından tasarımlarında sıkça değişiklik yapılmak istenmektedir. Fakat mutfak tasarımının tamamının değiştirilmesi hem maddi açıdan külfet doğuracağı hem de evin içerisinde yaşandığı durumlarda mutfağın bir süre kullanılamayacak olmasına bağlı olarak sıkıntılı süreçler yaşatabilmektedir.

Hem bayanların istedikleri tasarım değişikliklerini yapabilmek hem de maddi ve manevi anlamda hiç zorlanmadan bunları zevkle gerçekleştirmek ekonomik anlamda mümkündür. Pek bilinmiyor olsa da bayanların ve erkeklerin özellikle mutfak kapaklarına ufak dokunuşları çok farklı tasarım değişikliklerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Öncelikle yazımızın devamında bahsedeceklerimizin mutfak gövde dolaplarının sağlam olduğu düşünülerek anlatılmıştır. Eğer malzeme anlamında gövdede problemler mevcutsa öncelikle bu problemlerin giderilmesi için çeşitli yöntemler uygulanması önerilmektedir.

2Mutfak Dolap Kapakları Değiştirme Aşamaları

Mutfak dolap kapaklarını ekonomik çözümlerle değiştirebilmek için çok farklı uygulamalar yapılabilmektedir. Bazılarının maliyeti neredeyse sıfıra yakınken bazılarında mutfak dolaplarını tamamen değiştirmeye göre çok az da olsa maliyet doğmaktadır.

Öncelikle gövdelerin sağlam olması durumunda maddi açıdan kaygı olmaması ve orta halli aileler için çok sıkıntı yaratmayacak bir maliyetle gövdelere kesinlikle dokunmadan aynı tasarımla kapakların komple değiştirilmesi düşünülebilmektedir. Mutfak kapaklarını değiştirme işlemini en baştan yaparak sıfır malzemelerle yeni kapaklar elde edebilmek için öncelikle kapaklar yerinden çıkarılır. Kapakları yenilerek menteşe sistemlerinde kullanıma bağlı zaman içerisinde çıkan sorunları halletmek amacıyla gövdelere monte halde olan menteşelerin de değişilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem sorunlar giderilir hem de stoplu yeni teknoloji menteşe sistemleri kullanılabilmektedir.

Ceviz ağacı, Akçaağaç, Vişne, Elma ağacı

Ceviz ağacı, Akçaağaç, Vişne, Elma ağacı

Ahşap mutfak dekorasyonu yapmak isteyen bir bireyin ilgili görseldeki ahşap renk seçeneklerinden birisini tercih ederek sökmüş olduğu kapaktan veya gövdeden kapak net ölçüsünü alması gerekmektedir. Usta olmayan bir kişi bu işi amatör bir şekilde gerçekleştirecekse mutfak dolaplarının kapaklarını değiştirmek için eski kapak ölçülerinde herhangi bir sıkıntı olmaması durumunda sökülen kapaklardan net ölçüyü sıkıntısız bir şekilde alabilecektir. Daha sonra malzeme ve renk seçimi yapıldıktan sonra kapaklar bir atölyede veya sadece kesim ve bantlama işlemi yapan firmalarda kestirilerek, menteşeleri değiştirildikten sonra gövdeye asılır. Bu sayede mıtfak dolabı renk değiştirmek işlemi de gerçekleştirilmiş olacaktır.

mutfak-kapaklari-degistirme-3

mutfak-kapaklari-degistirme-4

mutfak-kapaklari-degistirme-5

mutfak-kapaklari-degistirme-6

İlgili görsellerde kapakların sökülerek yenilerinin yerine takılması ve bu sırada da menteşelerin düz menteşelerden frenli ithal menteşelere dönüştürülmesi sonrasında ortaya çıkan sonuçlar yer almaktadır. Gövdelerin zaten kapaklar nedeniyle gözükmediği düşünüldüğünde eski tasarımda herhangi bir sıkıntı yoksa, mutfak gövdeleri hala sağlamsa kapakların değiştirilmesi farklı dekorasyon fikirlerinin uygulanması açısından yeterli olacaktır.

mutfak-kapaklari-degistirme-7

Mutfak kapaklarının değiştirilmesi mutfakta tamamen tadilat yapılmasına kıyasla çok az maliyetli bir işlem olsa da görsel anlamda değişikliğin net yansıtılabilmesi için maliyet doğurmaktadır. Fakat mutfak kapaklarının değiştirilmesi sadece kapakların tamamen değiştirilmesi olarak algılanmamalıdır. Mutfak kapaklarının kulplarının değiştirilmesi, geleneksel kulp modellerinden modern çizgilere sahip kulp modellerine geçilmesi de mutfakta kişilerin görsel algısının değişmesine neden olacaktır.

im001849

mutfak-kapaklari-degistirme-9

mutfak-kapaklari-degistirme-10

mutfak-kapaklari-degistirme-11

Mutfak kapaklarının değiştirilmesinde bilinmesi gereken detaylar arasında hazır malzemelerde farklı malzeme (Sunta- Membran – Mdf – Akrilik – High Gloss ) gibi seçenekelerin olduğudur. Firmaların birbirinden farklı desenlerden ve renklerden oluşan seçenekleri bu konuda aklınızı başınızdan alacak güzelliktedir. Ayrıca mutfak kapak malzemelerinde özel işçilikle üretilen ve boyanan lake kapaklar ve ahşap oyma kapakların da tercih edilmesi mümkündür. Fakat bunlar hazır kapak malzemelerine oranla maliyeti yüksek olan seçenekler arasında yer almaktadır.

mutfak-kapaklari-degistirme-12

mutfak-kapaklari-degistirme-13

mutfak-kapaklari-degistirme-14

Mutfak dolap kapaklarının değiştirilmesi aşamasında alt ve üst kapaklar ayrı ayrı ele alınabilmektedir. Örneğin üst kapaklarda herhangi bir değişiklik yapılmazken alt kapaklarda değişiklik yapılabilir veya bunun tam tersi de olabilir. Mutfakta kapak değişikliğine bağlı olarak birden fazla renk kullanılmak istenmesi durumunda renklerin birbirleriyle uyumlu molup olmadığı mutlaka detaylıca incelenmelidir.

mutfak-kapaklari-degistirme-15

mutfak-kapaklari-degistirme-16

Mutfak dolaplarında kapaklarla verilen tasarım şekillerinde de komple değişiklik yapılabilmektedir. Örneğin kapaklarda oymalar olan country, İngiliz tarzı yansıtan geleneksel bir mutfak modelinin sadece kapakları değiştirilerek modern bir çizgiyi yakalaması kolaylıkla sağlanabilmektedir.

mutfak-kapaklari-degistirme-17

mutfak-kapaklari-degistirme-18

Farklı firmalara ait ahşap kapak modellerinde birden fazla oymalı model bulunmaktadır. Mutfak dolap kapakları değişimlerinde bu seçenekler detaylıca incelenmelidir.

mutfak-kapaklari-degistirme-19

Özellikle doğal ahşap olan mutfak dolabı kapaklarında kapakların ton değişimini sağlamak ve ömrünü uzatmak amacıyla öncelikle hafif bir zımpara sürerek fırça yardımıyla vernikleme işlemi de yapılabilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 2,78 out of 5)
Loading...