• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Düşük Bütçelerle Mutfak Dolaplarını Yenileme Yöntemleri

Mutfakların yeniden tasarlanması, mutfaklarda tadilat yapılması maliyet anlamında insanları zorlamaktadır. Uygun fiyatlı mutfak yenilemek için püf noktaları

İçerik
 1. Yenileme teknikleri
 2. Mutfak Dolaplarında Ekonomik Tasarım Önerileri

1Yenileme teknikleri

Mutfak dolaplarının bulunduğu alan hem yemek hazırlama alanı, hem yemek pişirme alanı, hem oturma alanı hem de yemek yeme alanı olarak kullanılmak istenmektedir. Evde dikkat edilmediğinde farkına varılmıyor olsa da dikkat edildiğinde en çok kadın erkek herkesin gün içerisinde mutfaklarda çok vakit geçirdikleri görülmektedir.

Vaktin çoğunun mutfaklarda geçmesi özellikle bayanlar için yıllardır aynı olan mutfak tasarımlarında değişiklikler yapma istekleri doğurmaktadır. Fakat mutfakların tamamının tadilat yapılması özellikle evde otururken yapılacaksa manevi anlamda çok külfetlidir. Manevi çöküntünün haricinde mutfaklarda tadilat yapılmasını engelleyen nedenlerin başında maddi nedenler gelmektedir. Bir mutfağın baştan aşağıya tamamen yenilenmesi demek yıllar önce tasarlanan tüm sistemin en baştan güncellenmesi, yenilenmesi anlamına gelmektedir. Mutfak dolaplarının tamamen yenilenmesi için;

 • Eski tezgahın mutfaktan çıkarılması
 • Eski dolapların sökülmesi
 • Eski mutfak tezgah arası seramiklerin sökülmesi
 • Günümüz şartlarına uygun dekorasyon yöntemlerinin uygulanabilmesi için genellikle su tesisatının yerinin değişitirilmesi
 • Mutfağın sonradan kullanım amacına hizmeti tam anlamıyla verebilmesi için gerekli düzenlemelerle birlikte elektrik tesisatının yerlerinin değiştirilmesi
 • Mutfak taban alanı için seramik veya parke uygulaması
 • Yeni mutfak dolaplarının imalatı ve montajı
 • Yeni tezgahın yerine montajı
 • Mutfak tezgah arası seramik veya cam uygulamasının yapılması

gibi ana kalemlere ayırabileceğimiz tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunlar ortalama bir aile için sık gerçekleştirilecek işlemler olmadığı gibi ev içerisine girildikten sonra belki ömür boyunca bir kere yapılacak olan uygulamalardır. Fakat tüm bunlar dekorasyon anlamında mutfak dolaplarında değişiklik yapılamayacağı anlamına gelmemektedir. Ufak detayların uygulanması mutfak tasarımlarında değişikliklerin yapılabilmesine ve insanların psiklojik anlamda rahatlamasına neden olacaktır.

2Mutfak Dolaplarında Ekonomik Tasarım Önerileri

Bir cetvel, bir spatula, makas, metre ve falçata gibi her evde kolaylıkla bulunabilecek ürünlerle dahi mutfak dolaplarında göze hoş gelecek tasarım değişikliklerine çok az bir maliyetle gidilebilmektedir.

mutfak-yenileme-2

Mutfak dolap kapaklarında sabit olan renkten sıkıldığınızda herhangi bir boyama işlemi yapmadan yapışkanlı kağıtlar kullanarak dolap kapaklarınızın renklerini değiştirebilirsiniz.

Öncelikle dolap kapaklarına yapışkanlı kağıtların arada kabarcık kalmadan sıkı bir şekilde yapışabilmesi için ıslak bir bezle silinmesi ve sonrasında kuru bezle tekrar üstünden geçilmesi gerekmektedir. Sonra mutfaktaki aksesuarlarınızla uyumlu olacak ve sizin görsel zevkinizi yansıtacak desenlerde veya renkte yapışkanlı kağıt almalısınız. Yapışkanlı kağıt uygulamasının yapılacağı bir bez yardımıyla temizlenmiş ve tozu alınmış olan bölgenin net ölçüsünü mümkünse kenarlarda taşma payı bırakmadan almalısınız.

mutfak-yenileme-3

Taşma payı verilse dahi sonradan falçata yardımıyla çok az farklı olan veya yanlış aldığınız ölçülerde temizleme işlemi yapabilirsiniz. Ölçüye makas yardımıyla kesilen yapışkanlı kağıtlar ( yapışkanlı kağıtların arkasında kesmenizi kolaylaştıracak işareler mevcuttur) arkasındaki kağıtlar yapışkan bölümden ayrılarak mutfak dolap kapaklarına veya çekmecelerin içine yapıştırılır.

mutfak-yenileme-4

Yapışkanlı kağıtlar çekmecelerin içine uygulanabileceği gibi çekmeceyi çektikten sonra yanal alan olarak bahsedebileceğimiz genellikle ahşap bazen de metal olan yüzeylere de uygulanabilmektedir. Kapakların renginden veya tasarımlarından memnun olduğunuz halde mutfak dolabı yenileme işlemi için yapışkanlı kağıt uygulaması yerine sadece dolap kapak kulplarını değiştirebilirsiniz. Dolap kapakları için kullanılan kulpların dolaba montaj ölçüsüne göre kulpların tercih edilmesi herhangi bir delik kalmadan, zorlanma olmadan işlemlerin yapılmasına olanak tanıyacaktır.

mutfak-yenileme-5

Tüm dolap kapaklarının yapışkanlı kağıt yardımıyla kaplanmasının haricinde mutfak dolaplarını yenileme için bazı bölgelere deri keçe uygulaması da yapılabilmektedir. Deri keçe uygulamasının yapılması için tatbik edilecek malzemenin renginin dolap kapaklarının rengine uyumlu olması gerekmektedir.

mutfak-yenileme-6

mutfak-yenileme-7

mutfak-yenileme-8

mutfak-yenileme-9

Mutfak dolaplarını yenilemek amacıyla uygulanacak olan yapışkanlı kağıtlarda çok farklı renk ve desen seçenekleri mevcuttur. 3d desenli modeller dahi ilgili firmalar tarafından üretimektedir.

mutfak-yenileme-10

mutfak-yenileme-11

mutfak-yenileme-12

mutfak-yenileme-13

Yapışkanlı kağıt uygulmasında bazen kağıtların yapışması sırasında arada kopukluklar, baloncuk oluşması gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutfakta bulunan spatula yardımıyla kağıdın yüzeye en ince ayrıntısına kadar yapışmasını sağlayabilirsiniz.

mutfak-yenileme-14

mutfak-yenileme-15

Ülkemizde diğer ülkelere oranla dolap kapakları insanların kendilerinin boyaması kültürü tam anlamıyla yaygınlaşmamış olsa da bunu uygulayan ve başarılı olan kişi sayısı oldukça fazladır. Boyama işleminin başarılı sonuçlar verebilmesi için gerekli olan en önemli nokta ilk adım olan zımparalama işleminin kusursuz yapılmasıdır.

mutfak-yenileme-16

mutfak-yenileme-17

Boyama işleminin haricinde halihazırda var olan dolap kapaklarının etrafına başka desenlerde dolap gövde ve kapak malzemelerinde zımba veya güçlü yapıştırıcılar yardımıyla yapıştırılması görsel anlamda mutfakların yenilendiği izlenimini bırakacaktır.

mutfak-yenileme-18

mutfak-yenileme-19

mutfak-yenileme-20

mutfak-yenileme-21

mutfak-yenileme-22

mutfak-yenileme-23

mutfak-yenileme-24

mutfak-yenileme-25

 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...