• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Dolabı İçin Yapışkanlı Folyo Seçimi Nasıl Yapılır ve Nasıl Kaplama Yapılır?

İnce detayları göz önüne alarak yapıldığı sürece kaplamalarda oldukça mükemmel sonuçlar elde etmek mümkündür. Bunun için sabırlı olmak ve gayret göstermek gerekir.

İçerik
  1. Mutfak Dolabı İçin Yapışkanlı Folyo Seçimi
  2. Kaplama Yöntemleri

1Mutfak Dolabı İçin Yapışkanlı Folyo Seçimi

Evlerinizi para harcamadan renklendirmek ve yenilemek adına yapışkanlı folyo kullanımı yapılarak yaratıcı fikirler ortaya çıkartılabilir. En doğru folyo seçimi ile mutfak dolapları, mutfak dolap kapakları, mutfak tezgâhı arası ve fayanslarını kaplamak mümkündür. Kullanılacak olan yapışkanlı folyo ile yaratıcı düzenlemeler, yaratıcı desenler ve evde harikalar yaratmak mümkündür.  Özellikle maddi anlama bu işe bütçe ayıramayacak olan kişiler evin her alanında yapışkanlı folyo ile kaplama çalışması yaparak fazla para harcamaktan da kurtulabilirler. Yüzlerce farklı deseni ve modeli bulunan folyolar hemen hemen her yüzeye kolay şekilde uygulanma özelliğine sahiptir. Yapılacak olan uygulamalar oldukça zahmetsizdir. Eskimiş ya da yıpranmış olan tüm yüzeyler için yapışkanlı folyo modelleri harikalar yaratır. Özellikle mutfak dolaplarında, mutfak tezgah arası için kaplama işleminin en güzel yanı da yeni bir görünüm elde edilmesidir.  Kaplama işlemlerinde kişiler kendi isteklerine göre her türlü dekorasyonu ortaya çıkartma lüksüne sahiptir. Gelişen teknoloji sayesinde mutfak tezgâhı ve diğer alanları kaplama ürünleri suya, neme ve dış darbelere karşı dayanıklı şekilde geliştiriliştir. Bu sayede yapışkanlı folyo ürünleri özellikle mutfak gibi yağlı alanlarda kolaylıkla kullanılır. Kullanılacak olan bu ürünler özellikle Tezken, Koçtaş tarzında yapı marketlerde bulunabilir. Bunların dışında online ortamlardan da bu ürünleri satın almak mümkündür. Hatta online ortamlarda uygulama şekillerini ve modellerini görmek de mümkündür. Kaplama ürünlerinin nerde satıldığını öğrendikten sonra maliyeti konusunda araştırma yapmak gerekir. İşlem tezgâh arası ve dolapların tamamında yapılacaksa kullanılacak olan ürün detaylarına bakılmalıdır. Ürün özelliklerine göre fiyatlarda değişim gösterir. Suya dayanıklı olan folyolar ile ateşe dayanıklı olan folyolar arasında fiyat farklı bulunur. Öneli olan kişinin isteklerini önceden belirlemesidir. Kullanılacak olan malzemelerin kalitesine özen gösterilmelidir. Bu sayede uzun dönem kullanım sağlanır ve sorun yaşanmaz.

2Kaplama Yöntemleri

resim-5227

resim-5228

resim-5229

resim-5230

resim-5231

Uzun zamandır kullanılan mutfak dolaplarını yenilemenin ve bu dolaplara renk katmanın en keyifli yolu yapışkanlı folyo materyallerinden yardım almaktır. Yapışkanlı folyolar ile mutfakların belli bir bölümünü, tezgâh arası kısımları ve diğer bölümler kaplama yapılır. Kaplama uygulamasını yapmak için;

Uygulamaya başlamadan önce öncelikli olarak ne renk kullanılacağına karar verilir. Örneğin; konsept kırmızı ile beyaz olacaksa beyaz kısımlar akçaağaç görünümlü tercih edilebilir. Kullanılacak olan kırmızı renk ise parlak seçilirse daha göze çarpan parlak bir renk seçilmelidir. Folyolar ile kaplamanın yapılması için belli başlı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikli olarak kolay ve rahat bir çalışma için tüm çekmece ve raflar menteşeleri ile birlikte olduğu yerden çıkartılmalıdır. Çıkartılan rafların ve çekmecelerin tüm vidaları kaybedilmemelidir. Bu sayede sonrasında montaj yapılırken sorun yaşanmaz. Kaplama yapılacak olan alanların temiz olması çok önemlidir. Çünkü var olan toz ve kirler kaplamadan sonra kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Çalışma başlamak için fön makinesi, toz bezi, maket bıçağı, kalem ve cetvel gerekir. Kaplamanın yapılacağı alandan ölçü alınır ve bu ölçüden biraz fazla pay bırakılarak kesilir. Yapıştırma işleminde yapışan kâğıdın üzerinden toz bezi ile geçilerek yapışması sağlanır. Toz bezi ile silinerek yapışması sağlanan folyonun üstüne sonrasında fön makinesi tutulur. Bu sayede sıcak hava verilir ve folyonun daha kolay şekilde monte olması sağlanır. Uygulama ilk yapıldığında dayanıklı değil ya da az yapıştı tarzında düşünceler insanı huzursuz etse bile birkaç saat geçtikten sonra folyoların sabitlendiği kendi gözünüz ile görebilirsiniz. Uygulamada hava kabarcığı olan bölge bulunuyorsa bu bölgeye toplu iğne batırılabilir ya da fön makinesi tutularak toz bezi ile yapışması sağlanabilir.  Mutfak dolaplarında çıkıntı tarzı sorunlar olan kişiler özellikle kesme işlemlerin biraz zorlanabilir bunun için daha ince işçilik ile çalışmak gerekmektedir.

resim-5232

resim-5233

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...