• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Tezgah Arası Dekorasyonu ve Yapım örnekleri

Binlerce lira harcayarak tasarlanan mutfak dolaplarında görsel duyuma ulaşabilmek için tezgah arası malzeme seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

İçerik
 1. Mutfak Tezgah Arası Dekorasyonu
 2. Mutfak Tezgah Arası Malzemeleri
 3. Tezgah Arası Malzeme Fiyatları

1Mutfak Tezgah Arası Dekorasyonu

Mutfaklarda yer alan dolapların değiştirilmesi hem maddi anlamda hem manevi anlamda külfetli olduğu için sık değiştirilmez. Mutfak dolaplarını tamamlayan ufak dekorasyon detayları haricinde mutfakta yapılacak her işlem sık tekrarlanmamaktadır. Bu nedenle ömürde belki bir kere yapılacak olan tadilat işlemlerinin detaylıca incelenerek gerçekleştirilmesi, sonraki aşamaların önceden tasarlanması gerekmektedir. Mutfak dolaplarına hatırı sayılır paralar verdikten sonra mutfak tezgahı arası için malzeme seçiminin bilinçsiz yapılması ürünlerin görsel anlamda geri planda kalmasına neden olabilmektedir. Bütün bunların bilincinde olarak mutfak dolaplarının ve mutfak tezgahının yerleştirilmesinden sonra yapılacak olan mutfak tezgah arası dekorasyonunun çok fazla önemsenmesi gerekmektedir.

-2

2Mutfak Tezgah Arası Malzemeleri

Geçmiş yıllarda dekorasyon anlamında çeşitlerin az olduğu bilinmektedir. Bu durum hem üretim kapasitesiyle hem de insanların alım gücünün düşük olmasıyla alakalıdır. Fakat günümüzde dekorasyon anlamında birçok farklı tasarım önerileri geliştirilmekte ve firmalar tarafından bunlar gerek özel imalat yöntemleriyle gerekse seri imalat yöntemleriyle hayata geçirilmektedir. Mutfak tezgah arası malzeme seçeneklerinin artması ise neredeyse günümüz şartlarına denk gelmektedir. Mutfakta tezgah arası malzemelerden bahsedecek olursak;

 • Cam
 • Fayans
 • Seramik
 • Taş
 • Ayna
 • Ahşap kaplama
 • Tezgah malzemesi
 • Metal giydirme

gibi ürünlerden bahsedebiliriz. Çeşitlerin mutfak tezgah arası ürünler için bu kadar fazla olması insanları seçim aşamasında zorlasa da farklı mutfak tasarımlarına karşılık gelen uygun mutfak tezgah arası ürünlerin seçilmesi önemlidir. Fakat bahsettiğimiz ürünlerin fiyat aralılarının birbirinden farklı olması sebebiyle seçimlerde elbette maddi durumlar etkili olmaktadır. Tasarımı gerçekleştirilen mutfağa uygun olan ürünün seçimi son derece önemlidir. Örneğin klasik, avangard modele sahip bir mutfak dolabı için mutfak tezhah arası taşlar veya mutfak tezgah arası kaplama malzemesi çok şık olabilecekken modern çizginin tam ortasında olan bir mutfak modeli için bu malzemelerin seçimi yerin durumuna göre, dolapların rengine ve malzemesine göre uygun olmayabilir.

-3

Mutfak tezgah araları malzemeleri seçiminde görsel uyumun haricinde mutfağı kullanacak olan kişinin kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak kullanım kolaylığı olacak ürünlerin seçilmesi önemlidir. Örneğin mutfak temizliği konusunda çok hassas olan bir ev hanımının mutfak tezgah arası modelleri arasında seçim yaparken mutfak tezgah arası ayna seçiminde parmak izleri ve temizleme zorluğu nedeniyle ilerleyen günlerde mutsuz olabilecektir.

Metal tezgah arası kullanımı

Metal tezgah arası kullanımı

Mutfak tezgah arası malzeme seçiminde dolapların haricinde dolaplarla artık bir bütün haline gelen çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ocak, davlumbaz gibi ürünlerin seçimi de göz önüne alınmalıdır. Ankastre ürünler için seçilecek muıtfak tezgah arası malzemeler farklı olmalıyken solo elektronik ürünler için daha farklı olmalıdır.

3Tezgah Arası Malzeme Fiyatları

-5

Mutfaklardaki tezgah aralarında kullanılacak olan malzemelerin fiyatları çok değişkenlik göstermektedir. Son günlerde moda olan mutfak tezgah arası cam uygulamalarından bahsettiğimizde standart cam üretiminden farklı kalınlıkta üretilen ve firmalar tarafından standart olarak veya müşterinin isteği doğrultusunda desen verilebilen cam malzemelerin metre kare fiyatının çok uçuk ürünler tercih edilmediğinde 280 liradan başlayarak 600 liraya kadar yükselebileceğini söyleyebiliriz. Tezgah arası cam uygulaması mutfak alt dolaplar ve üst dolaplar takılıp, alt dolapların üstüne mutfak tezgahı takıldıktan sonra ölçü alınması sonrasında özel olarak işçilik uygulanarak imalatı yapılmaktadır. Son günlerde mutfak tezgah arası malzemesi olarak cam uygulaması çok uygulansa da temizliğinin zor olduğunu düşünen ev hanımları kadar, seçilen olan desenin diğer tezgah arası malzemelere göre çok net ve belirgin detaylarda olması nedeniyle kolay sıkılınalacağından bahsetmektedirler.

im001661 im001662

Mutfak tezgah arası fayans uygulaması ise çok eski yıllardan beri kullanılan ve günümüzde de halen kullanılmaya devam eden bir uygulamadır. Fakat geçmiş yıllarda mutfak tezgah arası fayans çeşidinin az olması gibi bir durum günümüzde geçerli değildir. Farklı firmalar tarafından yapılan sıra dışı tasarımlar ile çok eski yıllardan günümüze kadar gelen fayans uygulamasıyla dahi çok farklı tasarımlar ortaya çıkarmak mümkündür. Fayans uygulaması esnasında kullanılacka olan fayans fiyatları çok fazla değişkenlik göstermektedir. Örneğin standart bir ürünü metre karesi 20 liraya alabiliyorken ithal ve nadide bir ürünü metre karesi 2000 liraya kadar alabilmek mümkündür. Fakar ortalama gelirli bir ailenin seçeceği fayanslardan bahsedecek olursak rakamların fayans maliyeti olarak metre karesi 30 liradan 150 liraya kadar değişeknlik gösterebileceğini söyleyebiliriz. Normalde metre karesi 10 – 20 TL arasında değişen fayans işçiliğinde bir usta sadece mutfak tezgah arası bölüme fayans işçiliği yapmak için geldiğinde metre kare hesabı iş yapmamaktadır. Alanın dar olması nedeniyle hakediş mantığıyla çalışan ustalar mutfağın büyüklüğüne göre genellikle malzeme hariç 250 – 600 TL aralığında rakamlar almaktadır. Mutfak tezgah arası fayans fiyatları mutfak tezgah arası seramik fiyatlarıyla aynıdır. Vitra mutfak arası seramik malzemesi ülkemide popüler olarak tercih edilmektedir.

Mutfak tezgah arası malzemesi olarak taş kullanılması genellikle modern çizgilerden uzak klasik, country veya avangard olarak tasarlanan mutfaklarda tercih edilmektedir. Taş deseninin bu tarz mutfaklara katmış olduğu doğallık ve sıcaklık görsel anlamda zirveye ulaşılmasına olanak sağlarken mutak tezgah arası malzemesi olarak doğal taş kullanımın biraz daha maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Doğal taş kullanımının metre karesi 150 liradan başlamaktadır. Daha az maliyetli olması açısından doğal taş görünümünlü silinebilir duvar kağıtları tezgah aralarında tercih ediliyor olsa da tezgah aralarında malzemesi ne olursa olsun, nasıl bir görüntü sağlarsa sağlasın ülkemizde bir kağıt parçasının kullanılması yaygınlaşmadığı gibi yaygınlaşacağı da pek düşünülmemektedir.

Temizlemesi her ne kadar zor olsa da özellikle küçük mutfaklara uzay hissi kattığı için geniş hissedilmesine neden olduğundna dolayı mutfak tezgah arası malzemesi olarak ayna modelleri tercih edilebilmektedir. Buralara kolay darbe gelebileceği için kalın malzemelerden üretilen tezgah arası cam modelleri farklı tasarımlara sahip oldukları için farklı fiyatlandırmaları olsa da genellikle metre karesi 150 liradan başlamaktadır.

-6

Mutfak tezgah arası doğal ahşap kaplama doğallığın sıcaklığını mutfağa katmak amacıyla tercih edilmekte ve bu bölgede özel olarak sudan, nemden etkilenmeyen ürünler tercih edilmektedir. Laminat olarak tercih edilebilecek olan tezgah arası ahşap malzemeleri kalitedlidir. Laminat malzemeler doğal ahşap malzemesi olmayıp ahşap taklidi olan malzemeler olduğu için doğal ahşap malzemelere göre daha ekonomiktir. Laminat malzemelerin tezgah arasına montaj işlemi kolaydır. Ayrıca kolay temizlenebilir olmaları nedeniyle de sıkça tercih edilmektedir. Laminat malzemelerindeki neme az dayanıklı olmaları malzemeler için söylenebilecek tek dezavantajdır. Fakat teknolojinin gelişmesiyle beraber firmalar tarafından neme dayanıklı laminat malzemeler üretilmeye başlanmıştır.

-7

Mutfak tezgah arası malzemelerinde doğal ahşap malzemelerinin kullanılması farklı dekorasyon seçeneklerini beraberinde getirmektedir. Ahşap malzemesinin kolay işlenebilir olması nedeniyle ahşap üzerinde açılabilecek olan derzler sayesinde buralara ahşap rengine uygun olan metal şeritler geçirilebilir. Derzin açılmasından sonra tutkal veya sağlam başka bir yapıştırıcı ile derzlerin içine sabitlenecek olan metal çıtalar ahşabın klasikliğinin içine bir miktar da olsa modernlik katacağı için sıra dışı bir tasarım oluşturularak mutfak modelniin daha çok vurgulanmasına neden olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...