• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
 • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
 • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
 • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Önlüğü Dikim Aşamaları ve En güzel modelleri

Her mutfakta en az bir tane bulunan mutfak önlüklerini tasarlamak ve dikmek için öneriler. Ölçü ve Yapım aşamaları anlatıyoruz. Ayrıca seçilmiş olan modelleri sunuyoruz.

İçerik
 1. Mutfak Önlüğü Tasarlama
 2. Mutfak Önlüğü Dikimi
 3. Mutfak Önlüğünün Dekorasyondaki Yeri
 4. Yapım adımları

1Mutfak Önlüğü Tasarlama

Mutfaklar özellikle bayanların farklı dekorasyon ve tasarım önerilerini değerlendirmek istedikleri alanlardır. Bu yüzden erkeklere göre çok farklı gelen denemeler yaparlar ve bu denemeleri kendi imkanlarıyla yaptıkları taktirde çok mutlu oldukları gözlenmektedir. Dışarıdan alabilecekleri fabrikasyon ürünleri gerekirse maliyetinin çok daha üstünde paralar harcayarak kendilerinin tasarlaması, kendilerinin dikmesi onların mutlu çabaları arasında sayılabilir.

-2

Geçmiş yıllarda mutfakların bir dekorasyon parçası olarak düşünülmeyen fakat günümüzde bu durumun değişmiş olduğu mutfağın bir parçası, dekorasyonun bir kolu olarak düşünülen mutfak önlüklerinin tasarımı ve mutfak önlüğü dikimi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle öellikle erkekler için pazardan 5 liraya mal edilebilecek mutfak önlüğünün dikimi için hem bu kadar maliyete girilmesi hem de bu kadar uğraşılması anlamsız gelecektir. Bayanların günün büyük bir çoğunluğunu geçirmiş oldukları mutfaklarda böyle bir uğraş aramalarını gayet normal karşılamalıyız.

-3

Mutfak önlüğü tasarlanırken genellikle yeni evli çiftlerden bayan olanlar farklı tasarımlar arayışı içindedirler. Hem erkeğin hem de bayanın isminin yer aldığı çeşitli sözlerin yazıldığı mutfak önlük tasarımları özellikle son günlerde revaçtadır. Bunun haricinde çiftlerin birlikte çekilmiş olan fotoğraflarının kumaş halinin elde edilmesi de mutfak önlükleri dikimi için tercih edilen kumaş desenleri, fotoğrafları arasında yer almaktadır.

-4

Mutfak önlükleri tasarlanırken standart kumaş parçaları değerlendirilebileceği gibi havlulu mutfak önlüğü dikimi de değerlendirilebilmektedir. Havlulu mutfak önlüğü dikimi mutfakta iş yaparken sürekli ellerin ıslak olması neticesinde mutfak önlüklerinin dahi kurulmada yetersiz kalması durumunda tercih edilen mutfak önlüklerini ele almaktadır. Havlulu modellerin tercih edilmesi yoğun ıslaklık dönemlerinin dahi fazla uğraş gerektirmeden geçebilmesine olanak tanımaktadır.

-5

Ayrıca dekorasyon ve uyum anlamında farklılık yararabilmek amacıyla görselde de göüleceği üzere anne ve özellikle kız çocukları için aynı tasarımda mutfak önlüğü dikimi ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

-6

2Mutfak Önlüğü Dikimi

im001642

Mutfak önlüğü dikimi sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Fakat zorluk derecesi elbette tasarlanan mutfak önlüğüne göre değişiklik göstermektedir.

-8

Standart tasarımlarda mutfak önlüğü dikebilmek için 2 tane aynı boyutlarda kumaş parçasına, en basitinden de olsa dikiş makinasına, makasa, küçük el bezine ve koton bilyeli kurdelaya ihtiyaç duyulmaktadır. 2 tane olacka olan eşit boyuttaki kumaş parçasının boyutu ise sstandart mutfak önlüğü tasarımlarında 45 x 88 cm olarak değerlendirilmektedir. Koton biyeli kurdela olarak bahsedeceğimiz ürün mutfak önlüğünün bel kısmının kalınlaştırılması için kullanılacaktır. Mutfak önlüğü dikimi için kullanılacak olan kumaş parçalarının aynı ölçüde iki tane olmasının en önemli sebebi mutfak önlüklerinin kullanışlı olmasını sağlamaktır.

-9

 

 • Önceden hazırlamış olduğumuz el bezinin eşit miktarda 2 adet olan kumaş parçasının bir tanesinin ortasına dikilmesi gerekmektedir. El bezinin kumaş parçasının tam ortasına denk getirilmesi mutfak önlüklerindeki el alışkanlığı açısından önemlidir. El bezinin mutfak önlüğü imalatında kullanılacak olan bez parçasının ortasına dikilmesi işleminde teyelleme yöntemi tercih edilecektir.

im001643

 • Amatör bir dikim işlemi yapacak olsanız da bizim tecrübelerimizden faydalanarak kusursuz bir dikiş işlemi gerçekleştirebilirsiniz. El bezinin kumaş parçasına dikim işlemi esnasında herhangi bir dikiş izinin sonradan gözükmesini engellemek için dikiş işlemini kumaşın arka tarafından gerçekleştirmelisiniz.
 • El bezinin kuımaş parçasına teyellenmesinin ardından eşit boyuttaki diğer kumaş parçası alınarak el bezi dikilmiş olan bezle yüzleri birbirne gelecek şekilde üst üste koyulmalıdır.

im001644

 

 • İki kumaş yüz yüze gelecek şekilde yerleştirildikten sonra işlemler esnasında herhangi bir kayma yaşanıp buna bağlı olarak görsel bozukluk meydana gelmemesi için kumaşların birbirine dikim yöntemiyle birleştirilmesi gerekmektedir.
 • Koton biyeli kurdela kullanılarak oluşturulacak olan kemer bölgesine kurdelanın geçirebilmesi için kumaşların birbirine dikilmesi esnasında bu bölgenin açık bırakılması gerekmektedir.
 • Teyel yardımıyla kaymaması ve açılmaması için birleştirilen yerlerin sağlamlaştırılması için dikiş makinası yardımıyla üzerinden geçilerek son aşama olarak dikilmesi gerekmektedir.
 • Teyellenen bölgelerin dikiş makinası yardımıyla dikilmesinden sonra sonradan iz gözükmemesi için ters yapıldığı için kumaşların düzüne çevrilmesi işlemi yapılır.

im001645

 • Kumaşta dikmediğimiz bölüm olarak bıraktığımız kurdelanın geçeceği bölümden tutularak hazırlanan önlük kurdelanın arasına takılır.

-14

Tüm bu aşamalar standart bir şekilde gerçekleştirildiğinde en basit haliyle bir mutfak önlüğü tasarlanıp dikilmiş olacaktır. Farklı mutfak önlüğü tasarımları için kurdela yerine farklı malzemeler kullanılabileceği gibi farklı kumaş seçenekleri de değerlendirilebilir. Bu sayede kullanım olarak çok farklı olmasa da görsel anlamda çok farklı sonuçlara sahip mutfak önlükleri tasarlanmış olacaktır.

3Mutfak Önlüğünün Dekorasyondaki Yeri

-15

Yıllar öncesinde anne ve babamızın gençlik yıllarında minimum görselliğe sahip ürünlerle yuva kurulabilirken, tek dert eksiklerin en kısa sürede azaltılması iken günümüz şartlarında teknolojinin gelişmesi, bunlara paralel olarak alım gücünün artması insanların evlerinde tüm eşyaları eksiksiz istemelerine bunu daha da ileriye götürerek farklı tasarım modelleri deneme ve konsept olarak sürekli değişikliğe gitmelerine neden olmuştur. Tüm bunların bilincinde olarak artık bayanların özellikle mutfaklardaki tasarım konusunda sözün kendilerinde olmalarını istemelerinin normal olarak algılanması gerekmektedir. Günümüzde bayanlar bu algıyı o kadar ayrıntıya döktüler ki artık mutfak önlüklerinde dahi tasarım olarak mutfaktaki eşyalara uyumu bunu istemiyorlarsa farklı tasarımları arıyor oldular. İnsanlara göre farklı tasarımlar her zaman için diğerlerinin gözünde havalı olmalarına olanak tanımıştır. İşte tüm bunların bilincinde olarak mutfak önlüğü dikimi ve tasarımının dekorasyondaki yerinin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

4Yapım adımları

Üst kısmın hazırlanması

Üst kısmın hazırlanması

Çerçeve üst kısma dikilir

Çerçeve üst kısma dikilir

Önlük çerçevesi

Önlük çerçevesi

Alt kısmın hazırlanması

Alt kısmın hazırlanması

Parçaların birleşmesi

Parçaların birleşmesi

Önlük hazır

Önlük hazır

im001652 im001653

Bağlamaya yeterli

Bağlamaya yeterli

Yapım videosu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...