• Dekorasyon ve tadilat başarılı sonucu alana kadar
  • Videolu ve resimli adım adım anlatımlar
  • Ya işçi tut - Ya da kendin yap
  • Mutfak tadilatında hesap makinaları

Mutfak Dolabı için Güzel Kulpları

Mutfak dolap kulpları, mutfak dekorasyonunun tamamlayıcı bir etkiye sahiptir ve birbirinden güzel model ve renk uyumlarıyla bayanların tercihi haline gelmiştir.

İçerik
  1. Mutfak Dolap Kulpları
  2. Güzel Modelleri

1Mutfak Dolap Kulpları

Mutfaklar, bayanların vazgeçilmez olan mekânlarıdır. Mutfaklarında değişiklik yapmayı isteyenler için hazırlanan mutfak dolabı kulpları modelleri sizlere yeni bir mutfak için güzel ve gösterişli fikirler verecektir. Dolaplarınızın bile sadece kulplarını değiştirerek yaşam alanlarınızda farklılık gösterebilmeniz  için birçok kaliteli kulp üreticisinin bayiliğinin yapıldığı alternatif ölçü ve renk seçeneği sunan doğru adresleri bulup, mağazaları ziyaret edip, ürünleri yakından görüp seçebilirsiniz.

mutfak-dolabi-kulplari-2

mutfak-dolabi-kulplari-3

2Güzel Modelleri

Mutfağın tarihsel gelişimi içinde mekânda var olan verimliliği artırmaya yönelik düşüncelerin ön plana çıktığı seneler 1900’lü yıllara rastlar. Bu yıllarda kadınların yüklerini hafifletmek, mutfağı mümkün olduğunca rasyonel şekilde yapılandırmak, yapılacak işleri basitleştirmek tasarımın temel ilkesi haline gelmiştir. Bu sebeple 1920’lere gelindiğinde tüm büyük mimarların hemen hemen hepsi bu temel ilkeyi ön planda tutarak mutfak tasarımları yapmışlardır. Bu oluşumun ilk örneği ise Margarete Scütte Lihotzky’nin 1926 senesinde yapmış olduğu Frankfurt Mutfağıdır.

mutfak-dolabi-kulplari-4

mutfak-dolabi-kulplari-5

mutfak-dolabi-kulplari-6

Sabit eşyaları ve tesisatı en detaylı bir biçimde tasarlamış ve her biri arasında optimum çalışma mesafesi olacak şeklinde konumlandırmıştır. 6,5 metrekareden daha küçük olan Lihotzky’nin bu mutfağı, pek çok meslektaşı için bir çıkış noktası halini almıştır. Mutfaklar, diğer odalara kıyasla evin en önemli çalışma alanıdır diyebiliriz. Yapılan araştırmalar sonucunda mutfakta gün içerisinde ortalama 3 saat zaman geçirildiği, birbirinden farklı işlevlerin en az 60 kez tekrarlandığı, dolapların ise 90 kereden fazla kapanıp açıldığı görülmüştür.

mutfak-dolabi-kulplari-7

mutfak-dolabi-kulplari-8

mutfak-dolabi-kulplari-9

mutfak-dolabi-kulplari-10

mutfak-dolabi-kulplari-11

Mutfakta bu aktivitelerin tümünün en kısada ve vücudu zorlamadan gerçekleştirilebilmesi için, bu mutfağın ergonomik açıdan doğru kurgulanması gerekmektedir. Aslında mutfakların işlevsellikleri kadar iletişim merkezi ve yaşam merkezi olarak tasarlanması da kullanıcılar açısından önem taşımaktadır. Bu yüzden mutfakları diğer mekânlar ile de kaynaştırarak daha yaşanılır bir hale getirmeliyiz. Çünkü mutfaklar, evlerin diğer odalarına göre daha fazla sayıda amaca hizmet etmektedir. Bu yüzden servis, yemek pişirme, yemek hazırlama gibi işlevlerin her biri için aktivite alanları oluşturulmalıdır.

mutfak-dolabi-kulplari-12

mutfak-dolabi-kulplari-13

mutfak-dolabi-kulplari-14

mutfak-dolabi-kulplari-15

mutfak-dolabi-kulplari-16

mutfak-dolabi-kulplari-17

Aynı zamanda bu alanlar arasındaki ilişkiler de doğru kurgulanmalıdır. Bir mutfağın kullanım süresi ortalama olarak 20 yıldır. Bu sebepten ötürü bir mutfak, mutlaka uzun ömürlü ve muhakkak iyi tasarlanmış olmalıdır. Ayrıca gözden kaçırılmaması gereken bir husus da fazlaca mikrop barındırmasıdır. Bu yüzden mutfakta seçilecek olan malzemelerin, mutfak dolabı kulplarının kolay temizlenebilir ve hijyenik özelliklerini taşıması gerekmektedir. Mutfağın işlevselliği, dayanıklılığı, estetikliği gibi pek çok yönü ne kadar güzel tasarlanmış olursa olsun, yüksek bir maliyet olunca bu durum kâğıt üzerinde kalmaktan daha öteye gidemeyecektir. Bundan dolayı tasarım çalışmalarına başlanmadan evvel bütçe planlaması hazırlanmalı ve belirlenen maliyet sınırları içerisinde tercihler yapılmaya çalışılmalıdır.

mutfak-dolabi-kulplari-18

mutfak-dolabi-kulplari-19

mutfak-dolabi-kulplari-20

mutfak-dolabi-kulplari-21

mutfak-dolabi-kulplari-22

Mutfak dolaplarını veya mutfak dolap kulplarını yeni yaptıracak olan kişiler, ilerde modanın da değişeceğini göz önünde bulundurarak bu mutfak dolabı kulplarının değiştirilebilir cinsten olmasına dikkat etmelidir. Bu nedenle tercih edilecek dolap kulpu konusu noktasında oldukça hassas, dikkatli ve özenli davranılmalıdır. Çünkü dolap kulpları bu noktada mutfağın modern bir görünüme kavuşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Tercih edilen sezonun modern kulp modelleri klasik mutfak ortamına sahip bir ortamda kullanılır ise hem zevksiz bir tasarım ortaya çıkar hem de göz yorar.

mutfak-dolabi-kulplari-23

mutfak-dolabi-kulplari-24

mutfak-dolabi-kulplari-25

mutfak-dolabi-kulplari-26

mutfak-dolabi-kulplari-27

mutfak-dolabi-kulplari-28

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...